Grzybica pachwin

Grzybica pachwin
1.9 (38.42%) 38 votes

Wstydliwe pieczenie i swędzenie, widoczne pęcherzyki i grudki, zaczerwienienie i łuszczenie – to objawy grzybicy pachwin. Choroba dotyka w równym stopniu kobiety co mężczyzn. Ze względu na umiejscowienie zmian wiele osób unika konsultacji lekarskiej próbując leczyć się na własną rękę. Przedstawiamy domowe sposoby na grzybicę pachwin, które mogą przynieść ulgę i przyspieszyć leczenie.

Czy to grzybica pachwin?

Pachwiny to obszar skóry umiejscowiona między udem a narządami płciowymi. Miejsce delikatne i w ruchu jest często narażona na podrażnienia. Dodatkowo noszona bielizna i kolejne warstwy ubrań mogą szczególnie w okresie lata powodować bolesne odparzenia. Grzybica jest infekcją łatwo przenoszącą się przez kontakt z osobą chorą, dlatego o zakażenie nie jest trudno. Domowe sposoby na grzybicę pachwin mają na celu uśmierzenie bólu, zredukowanie świądu i pieczenia wywołanego podrażnieniem. Dlatego oprócz celowanych leków na grzybicę przyda się stosowanie wspomagających gojenie kremów i delikatnych płynów do mycia o działaniu łagodzącym. Dla nieleczonej grzybicy charakterystyczne jest rozszerzanie swojego zasięgu, dlatego jeśli zależy nam na zdrowiu, jak najszybciej podejmijmy odpowiednie leczenie.

Objawy grzybicy pachwin, które powinny wzbudzić nasze podejrzenia

  • Uporczywy świąd i pieczenie skóry,
  • Wyraźne zaczerwienienie, zmiany z czerwonych przenikają w ciemnobrązowe z możliwym przejaśnieniem w centralnej części
  • Niewielkie bąble, pęcherzyki, grudki,
  • Łuszczenie się skóry,
  • Wypryski,
  • Plamy otoczone stanem zapalnym.

Przyczyny grzybicy pachwin

Grzybica pachwin rozwija się niespodziewanie, gdy nasz system odpornościowy jest nadszarpnięty przebytymi chorobami lub osłabiony pod wpływem niewłaściwego trybu życia. Leki bez recepty na grzybicę pomogą zwalczyć objawy, ale aby im przeciwdziałać warto wiedzieć co wywołuje rozwój chorobotwórczych grzybów.


Grzybicy pachwin sprzyjają

  • Częste korzystanie z miejsc ogólnodostępnych jak solaria, baseny, prysznice itp.
  • Zakażenie grzybem – Epidermophyton floccosum lub sporadycznie Trichophyton rubrum,
  • Mikrourazy na ciele ułatwiające wniknięcie grzybów,
  • Przeniesienie zakażenia grzybiczego z innej części ciała (stopy, paznokcie), najczęściej odbywa się to za pośrednictwem ręcznika.

Płyn Lamisilatt przeciw grzybicy

Leki bez recepty na grzybicę skóry

Skuteczne leczenie grzybicy zależy od kilku czynników. Nie należy podejmować leczenia na własną rękę w celu uniknięcia wizyty u lekarza – krótki wywiad i badanie znacznie skracają czas właściwej kuracji. Leki bez recepty na grzybicę dobrze jest stosować gdy mamy problem z rozprzestrzeniającym się ogniskiem zapalnym, a wiemy co poprzednio zaatakowało naszą skórę. Leki na grzybicę pachwin działają miejscowo i występują w postaci płynów i maści. Należy je nanosić na czystą, suchą skórę. Grzyby szybciej mnożą się w środowisku ciepłym i wilgotnym, dlatego podczas leczenia unikajmy przegrzewania ciała, nośmy przewiewną bieliznę i luźne ubranie, które pozwoli skórze oddychać. Lek na grzybicę skóry to polecany Clotrimazolum, który znajdziemy w płynie lub maści. Inną propozycją jest Hascofungin zawierający w składzie cyklopiroks – aktywny składnik przeciwko kandydozie skóry, grzybicy pachwin i łupieżu pstrego. substancja czynna leku działa przeciwgrzybiczo niszcząc komórki grzybów chorobotwórczych i drożdżaków wywołujących choroby skóry gładkiej i owłosionej, a także działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Zarówno klotrymazol jak i cyklopiroks są skuteczne w zwalczaniu grzybicy pachwin i zapobieganiu jej rozprzestrzenienia na inne części ciała. Dodatkowo można stosować zasypki oraz pudry o działaniu odkażającym, które również ochraniają zmienione chorobowo miejsca.

Domowe sposoby na grzybicę

Istnieje kilka sposobów na pozbycie się grzybicy domowymi, naturalnymi sposobami. Oprócz zachowania odpowiedniej higieny i czystości miejsc zakażonych kandydozą warto wspomóc leczenie olejkiem herbacianym, który działa silnie odkażająco i jest naturalnym sprzymierzeńcem w walce z wszelkimi drobnoustrojami. Wystarczy rozsmarować kilka kropel olejku na skórze. Inną możliwością są okłady z leczniczej soli jodowanej, które działają odkażająco. Jod jest stosowany w profilaktyce i leczeniu zakażeń skóry oraz błon śluzowych wywołanych przez bakterie, grzyby i wirusy (liszajec, ropne i łojotokowe stany zapalne, czyracznośćgrzybica). Warto pamiętać, że grzybica pachwin zwykle nie jest zakażeniem pierwotnym, ale szerzy się z innego ogniska chorobowego. Najczęściej przenoszone jest ze stóp, dlatego należy upewnić się, że poprzednia wysypka skórna została wyleczona do końca. Wybrany lek na grzybicę pachwin stosujmy do całkowitego zniknięcia zmian, ale jednocześnie zgodnie z zaleceniami na opakowaniu – tylko ścisłe trzymanie się czasu trwania terapii umożliwi nam wyleczenie grzybicy i zapobiegnie jej nawrotom w przyszłości.

Co jeszcze możemy zrobić, by grzybica pachwin nie powróciła? Przede wszystkim dbać o swoje zdrowie. Grzyby, bakterie czy wirusy – żadne z nich nie atakują silnego organizmu. Łykajmy witaminy, odżywiajmy się zdrowo, leczmy w razie potrzeby, regularnie badajmy zdrowie i odpoczywajmy. Jeżeli mamy problem z nadwagą, powinniśmy zdecydowanie pomyśleć o schudnięciu – łady skóry staną się mniej podatne na otarcia a my zyskamy zdrowie także w dłuższej perspektywie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Choroby, Choroby kobiece, Choroby męskie, Skóra
Przekrwienie oczu może być objawem groźnych chorób.

Zamknij