serwis o zdrowiu i leczeniu

Swędzenie pochwy

Swędzenie pochwy
5 (100%) 15 votes

Nie zawsze swędzenie pochwy oznacza infekcję. Czasem jest to spowodowane zbyt ciasną, nieodpowiednią bielizną czy stosowaniem drażniących preparatów do okolicy intymnych, a nawet uczulenie na proszek do prania. Jeśli jednak mamy do czynienia z infekcją bakteryjną, grzybiczą czy też innymi chorobami kobiecymi należy natychmiast udać się do ginekologa.

Badania wykazują, iż swędzenie pochwy jest jedną z popularniejszych dolegliwości wśród kobiet. Czasem wystarczy zmienić żel do higieny intymnej, proszek czy bieliznę, aczkolwiek jeśli jest to infekcja musimy się udać do lekarza, który podejmie odpowiednie leczenie.

Przyczyny swędzenia pochwy.

Przyczyną swędzenia pochwy jest podrażnienie okolic intymnych. Powodem może być także wzrost poziomu PH pochwy czyli nic innego jak zaburzenie flory bakteryjnej. Wówczas może pojawić się nie tylko swędzenie, ale i pieczenie. Nigdy jednak nie zdarza się, by pojawiła się wydzielina o dziwnym kolorze i nieprzyjemnym zapachu. Jeśli się pojawi oznacza to, że mamy do czynienia z infekcją grzybiczą lub bakteryjną.


 1. Kosmetyki. To jeden z częstszych powodów swędzenia pochwy. Substancje chemiczne mogą podrażniać okolice intymne (nawet jeśli na opakowaniach jest napisane, że są do nich przystosowane). Należy używać przede wszystkim żeli o zbliżonym do pochwy pH (5,2) oraz takie, które mają w swoim składzie pałeczki kwasu mlekowego.

 2. Proszek do prania, płyn do płukania, czyli wszystko co używamy do prania bielizny także może uczulać i podrażniać pochwę. Dlatego zaleca się stosowanie ekologicznych i łagodnych środków do prania. Wielu lekarzy zaleca, by bieliznę prać w preparatach przeznaczonych dla niemowląt.

 3. Ciasne ubrania i stringi warto wymienić na luźną, bawełnianą bieliznę.

 4. Wysuszenie i co za tym idzie suchość pochwy mogą być spowodowane również:

 • odwodnieniem organizmu
 • stosowaniem tamponów (szczególnie w ostatnich dniach okresu)
 • stosowaniem dopochwowych środków antykoncepcyjnych
 • wizytą na basenie – woda chlorowana niestety do zdrowych nie należy
 • stosowaniem prezerwatywy lateksowej podczas stosunku. Ginekolodzy podaję, iż lepiej sprawdzają się prezerwatywy silikonowe
 • nieodpowiednim pobudzeniem przed stosunkiem
 • używaniem lubrykantów (mogą uczulać)

5. Zbyt wysokie pH pochwy. Spowodowane może być m.in. krwią miesiączkową.

6. Przyjmowanie antybiotyków. Antybiotyki mogą zmniejszyć liczbę pałeczek kwasy mlekowego. A to z kolei może sprzyjać pojawieniu się różnych infekcji.

Jak leczyć swąd pochwy?

Leczenie swądu pochwy ustala lekarz, który najpierw musi wyjaśnić przyczynę owej dolegliwości. Infekcje mogą być spowodowane działaniem chorobotwórczych drobnoustrojów oraz różnych innych chorób kobiecych. Dlatego ważna jest szybka wizyta u ginekologa.

Grzybica pochwy

Czyli nic innego jak grzybicze zapalenie pochwy oraz sromu. Infekcję tę powodują najczęściej grzyby Candida albicans, potocznie określane drożdżakami. Najczęściej występują w ilościach, które nie mają wpływu na nasze zdrowie. Czasem jest ich jednak zbyt dużo (np. jeśli mamy obniżoną odporność) co powoduje zakażenie. Wówczas najczęściej oprócz świądu pojawiają się bardzo gęste, serowate upławy, obrzęk pochwy, zaczerwienienie i uczucie suchości. Bardzo często podczas stosunku płciowego odczuwany jest wtedy ból.

Lekarz przepisuje wówczas specjalne leki przeciwgrzybiczne np. Flukonazol.

Bakteryjna waginoza

Bakteryjna waginoza czyli BV wywoływana jest przez bakterie beztlenowe. Chorobie tej sprzyjają zaburzenia hormonalne i niewłaściwa higiena osobista. Objawia się silnym swędzeniem pochwy sromu, czasem też pieczeniem i bólem. Pojawia się także charakterystyczna szara, bądź żółta wydzielina o nieprzyjemnym rybim zapachu.

Dolegliwość tę należy leczyć antybiotykami, które zaleci nam ginekolog.

Zanikowe zapalenie pochwy i sromu

Owa dolegliwość pojawia się u kobiet w okresie przekwitania. Są to zmiany zanikowe nabłonka sromu oraz pochwy. Wówczas nabłonek robi się cieńszy i zanika tkanka tłuszczowa warg sromowych. Kobieta odczuwa wtedy pieczenie, suchość i świąd pochwy. Pojawia się też plamienie kontaktowe.

Jeśli pojawi się taka dolegliwość kobieta musi bardzo dokładnie przestrzegać higieny osobistej. W innym razie mogą wytworzyć się nadżerki nabłonka.

Rząsistkowica dróg moczowo-płciowych

Choroba ta przenoszona jest drogą płciową. Odpowiada za nią pierwotniak – rzęsistek pochwowy. Znajduje się w okolicach cewki moczowej i w pochwie. Objawami tej choroby są pieniste, żółtozielone upławy, ból podczas stosunku płciowego oraz swędzenie pochwy.

Leczenie polega na przyjmowanie antybiotyków, które obejmuje także partnera seksualnego osoby chorej.

Komentarze