Tomografia komputerowa jamy brzusznej

Tomografia komputerowa jest bardzo szybką i bezbolesną metodą diagnostyki obrazowej. Używamy w niej promieniowania rentgenowskiego, przez co powstaje obraz narządów wewnętrznych. Jest łatwo dostępną i dość tanią techniką diagnostyczną. Posiada bardzo szeroki zakres zastosowań, dlatego lekarze często się na nią decydują. Jest przydatną metodą w przypadku stanów nagłych, urazów czy badań planowych.

Zakres wykonywania tomografii komputerowej

  • Głowa
  • Jama brzuszna
  • Kanał kręgowy
  • Szyja
  • Kości i stawy
  • Miednica mała
  • Klatka piersiowa
  • Badania naczyniowe
  • Kolonoskopia wirtualna

Tomografia komputerowa jamy brzusznej

Tomografia komputerowa jamy brzusznej jest nowoczesną metodą diagnostyczną. Dzięki niej możemy dokładnie zbadać narządy wewnętrzne znajdujące się w jamie brzusznej . Możemy dokładnie sprawdzić narządy miąższowe t.j wątroba, śledziona, trzustka oraz nerka. Zdarza się również, że wykonuje się to badanie w momencie kiedy USG jest niejednoznaczne, pozwala nam to wtedy potwierdzić rozpoznanie i przeprowadzić diagnostykę różnicową nowotworów oraz wszelkich zmian łagodnych. Oprócz narządów miąższowych zbadać możemy również pęcherzyk żółciowy i drogi żółciowe zewnątrz i wewnątrzwątrobowe. Poza tym metoda ta pozwala nam na zbadanie rozległości nacieków nowotworowych i zapalnych w obrębie ścian jelita cienkiego i grubego, ścian żołądka oraz nadnerczy.

Wskazania do wykonania TK jamy brzusznej :

  1. Niedrożność przewodu pokarmowego
  2. Nowotwory umiejscowione w jamie brzusznej (trzustka, wątroba)
  3. Zakrzepica żył wątrobowych
  4. Stany zapalne umiejscowione w jamie brzusznej
  5. Urazy jamy brzusznej
  6. Wszelkie choroby nerek –np. kamica nerkowa
  7. Krwawienie z przewodu pokarmowego

TK jamy brzusznej- przygotowanie pacjenta do badania

Pacjent przed badaniem musi być na czczo, nie powinien przyjmować żadnych pokarmów stałych przez co najmniej 6 godzin przed badaniem. Powinien pokazać lekarzowi aktualny wynik oznaczenia kreatyniny we krwi. Jeżeli wynik jest choćby minimalnie powyżej lub poniżej normy nie można wykonać badania tomografii komputerowej jamy brzusznej. Zaleca się wypicie około 1,5 litra płynów – woda niegazowana, herbata (słaba).
Pacjent powinien mieć na sobie luźne , ale wygodne ubranie pozbawione wszelkich metalowych elementów (guziki, sprzączki). Przyjmowanie leków nie stanowi problemu, ponieważ tomografia komputerowa nie wpływa na ich działanie. W przypadku miesiączki można wykonać badanie, jednak zaleca się wykonanie go do 10 dnia cyklu. Po wykonaniu badania bez problemu można prowadzić samochód.

O czym należy powiadomić przed wykonaniem badania?

  1. Ciąża lub podejrzenie ciąży
  2. Skaza krwotoczna – skłonność do krwawienia
  3. Alergia lub reakcje uczuleniowe na leki lub jodowe środki kontrastowe
  4. Wyniki poprzedzających badań ( głównie wykonywane wcześniej tomografie i aktualne wyniki poziomu kreatyniny we krwi)
  5. Klaustrofobia

Badanie – przebieg

Tomografia komputerowa odpłatna czy nie jest wykonywana wyłącznie na podstawie skierowania od lekarza. W trakcie badania pacjent jest w stałym kontakcie z badającymi, dlatego powinien zgłaszać wszelkie dolegliwości- zawroty głowy, uczucie klaustrofobii, swędzenie, uczucie gorąca czy duszność. W przypadku tomografii komputerowej jamy brzusznej często podaje się pacjentowi jodowe środki kontrastowe w celu uzyskania wyraźnego obrazu. Mogą one  wywołać wymienione wyżej objawy.
Po wykonanym badaniu zaleca się spożywanie dużej ilości płynów ok. 2,5 litra w ciągu następnych 24 godzin, dla łatwiejszego wydalenia środka kontrastowego z organizmu.

Tomograf zbudowany jest z trzech elementów : stołu, na którym kładzie się pacjent, pierścienia (gantry), w którym znajduje się lampa rentgenowska oraz konsoli operatorskiej.

Kolejno pacjentowi zakładane jest wkłucie dożylne oraz zostaje ułożony na stole (pozycja leżąca –na plecach). W następnym etapie badania stół przesuwa się do gantry. Pacjent powinien pamiętać o tym, aby w trakcie przeprowadzanego badania nie wykonywać żadnych ruchów, ponieważ mogą one wpłynąć na deformację obrazu. Należy cały czas stosować się do wydawanych poleceń.

Tomografia komputerowa to jedna z najnowocześniejszych metod diagnostycznych. Pozwala ona na uzyskanie niezwykle precyzyjnego obrazu przekroju narządów wewnętrznych oraz tkanek, dzięki obróbce radiologicznej. Kiedy należy wykonywać taki zabieg? Jakie są przeciwwskazania?

Czym jest tomografia komputerowa jamy brzusznej?

Na początku warto zaznaczyć, że jest to jedna z najnowocześniejszych metod, jakie dostępne są na rynku medycznym. Jest to badanie radiologiczne, dzięki któremu lekarz może mieć wgląd w przekrój narządów wewnętrznych w jamie brzusznej. Metoda ta jest bezbolesna i pozwala na uzyskanie niezwykle dokładnych wyników, które pomogą lekarzowi w podjęciu dalszych kroków leczenia i wyeliminowania problemu. Dodatkowo warto zaznaczyć, że metoda ta jest stosunkowo tania i powszechna.

Tomografia komputerowa- Wskazania do wykonania badania

Tomografia komputerowa to badanie, dzięki któremu można w prosty i szybki sposób znaleźć przyczynę na przykład ostrego bólu brzucha, uszkodzeń, które powstały w jamie brzusznej, czy też ewentualnych zmian nowotworowych i zapalnych. Jest to popularne badanie wykonywane przez lekarza radiologa, które dzięki wykorzystaniu promieniowaniu rentgenowskiemu pozwala na uzyskanie dokładnych przekrojów narządów wewnętrznych jamy brzusznej. Dzięki niej można określić dokładny stan żołądka, jelita cienkiego oraz grubego, śledziony, nerek, wątroby i trzustki. Najczęściej jednak badanie wykonywane jest w konkretnych przypadkach, kiedy to pacjenci skarżą się na określone bóle, które mogą zwiastować:

  • Stany zapalne narządów wewnętrznych, takie jak na przykład zapalenie wyrostka robaczkowego,
  • Nowotwory narządów wewnętrznych, takie jak nowotwór wątroby, czy trzustki,
  • Krwawienie z przewodu pokarmowego,
  • Urazy powypadkowe jamy brzusznej,
  • Kamica nerkowa, zapalenie nerek oraz ich ostry ból.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu tomografii komputerowej jamy brzusznej?

Jednym z najważniejszych przeciwwskazań, jakie mogą wykluczyć pacjenta z możliwości wykonania badania tomografii komputerowej, jest fakt klaustrofobii, uczulenie organizmu na środki kontrastowe, tendencja do krwotoków oraz oczywiście ciąża. Kobiety, które podejrzewają, że mogło dojść do zapłodnienia, jednak nie mają potwierdzenia w postaci badania USG, powinny również stronić od tego typu badania, ponieważ fale rentgenowskie mogą bardzo zaszkodzić dziecku.

Jak należy przygotować się do badania tomografii komputerowej jamy brzusznej?

Każdy pacjent, który udaje się na badania, powinien dowiedzieć się od lekarza, jak należy przygotować się do badania. Oczywiście takie wiadomości szybko unikają, dlatego warto je przypomnieć. Ostatni posiłek, który zostanie zjedzony przed wykonaniem badania tomografii komputerowej, powinien być zjedzony najpóźniej 7 godzin przed badaniem. (Mowa o pokarmach stałych). Można oczywiście pić wodę niegazowaną, ponieważ nie ma ona żadnego wpływu na badanie. Należy również przygotować wynik stężenia kreatyniny we krwi, który jest aktualny (maksymalnie 2 tygodnie od otrzymania wyników badań). Jeżeli jej poziom nawet w niewielkim stopniu odbiega od normy, wówczas nie można wykonywać badania tomografii komputerowej. Około 1,5-2 godzin przed badaniem konieczne jest wypicie pół litra wody i pozostanie z pełnym pęcherzem. Nie jest to zbyt komfortowe, jednak konieczne do określenia stanu narządów układu moczowego.

Jak przebiega zabieg tomografii komputerowej jamy brzusznej?

Na początku pacjent otrzymuje płyn, który zawiera kontrast. Musi go wypić, aby badanie miało sens. W niektórych przypadkach otrzymuje się również środki, które hamują perystaltykę jelit, aby obraz był bardziej widoczny i stabilny. Dzieci otrzymują również środki uspokajające. Takie badanie zazwyczaj trwa od kilku do nawet kilkudziesięciu minut. Każdy pacjent kładzie się na dużym, ruchomym stole, który następnie przesuwa do wnętrza kapsuły aparatu. Na specjalnej ramie, która przesuwana jest naokoło ciała pacjenta, mieści się lampa, która wytwarza działanie rentgenowskie. Nawet pojedynka dawka jest bardzo silna, dlatego badania nie można wykonywać wielokrotnie w krótkich odstępach czasu. Podczas badania tomografii komputerowej jamy brzusznej, pacjent musi leżeć nieruchomo, aby nie zwiększać ryzyka błędów w obrazie. W nowoczesnych aparatach znajdują się specjalne intercomy, które umożliwiają porozumienie się pomiędzy pacjentem a lekarzem, czy technikami. Kiedy zapali się specjalna lampa, oznacza to, że wysyłane są fale rentgenowskie, wtedy nie można oddychać. Po badaniu tego typu należy pić bardzo dużo wody, aby wypłukać kontrast ze swojego ciała.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.