serwis o zdrowiu i leczeniu

Tomografia komputerowa jamy brzusznej

Tomografia komputerowa jamy brzusznej
5 (100%) 4 votes

Tomografia komputerowa jest bardzo szybką i bezbolesną metodą diagnostyki obrazowej. Używamy w niej promieniowania rentgenowskiego, przez co powstaje obraz narządów wewnętrznych. Jest łatwo dostępną i dość tanią techniką diagnostyczną. Posiada bardzo szeroki zakres zastosowań, dlatego lekarze często się na nią decydują. Jest przydatną metodą w przypadku stanów nagłych, urazów czy badań planowych.

Zakres wykonywania tomografii komputerowej

 • Głowa
 • Jama brzuszna
 • Kanał kręgowy
 • Szyja
 • Kości i stawy
 • Miednica mała
 • Klatka piersiowa
 • Badania naczyniowe
 • Kolonoskopia wirtualna

Tomografia komputerowa jamy brzusznej

Tomografia komputerowa jamy brzusznej jest nowoczesną metodą diagnostyczną. Dzięki niej możemy dokładnie zbadać narządy wewnętrzne znajdujące się w jamie brzusznej . Możemy dokładnie sprawdzić narządy miąższowe t.j wątroba, śledziona, trzustka oraz nerka. Zdarza się również, że wykonuje się to badanie w momencie kiedy USG jest niejednoznaczne, pozwala nam to wtedy potwierdzić rozpoznanie i przeprowadzić diagnostykę różnicową nowotworów oraz wszelkich zmian łagodnych. Oprócz narządów miąższowych zbadać możemy również pęcherzyk żółciowy i drogi żółciowe zewnątrz i wewnątrzwątrobowe. Poza tym metoda ta pozwala nam na zbadanie rozległości nacieków nowotworowych i zapalnych w obrębie ścian jelita cienkiego i grubego, ścian żołądka oraz nadnerczy.

Wskazania do wykonania TK jamy brzusznej :

 1. Niedrożność przewodu pokarmowego
 2. Nowotwory umiejscowione w jamie brzusznej (trzustka, wątroba)
 3. Zakrzepica żył wątrobowych
 4. Stany zapalne umiejscowione w jamie brzusznej
 5. Urazy jamy brzusznej
 6. Wszelkie choroby nerek –np. kamica nerkowa
 7. Krwawienie z przewodu pokarmowego

TK jamy brzusznej- przygotowanie pacjenta do badania

Pacjent przed badaniem musi być na czczo, nie powinien przyjmować żadnych pokarmów stałych przez co najmniej 6 godzin przed badaniem. Powinien pokazać lekarzowi aktualny wynik oznaczenia kreatyniny we krwi. Jeżeli wynik jest choćby minimalnie powyżej lub poniżej normy nie można wykonać badania tomografii komputerowej jamy brzusznej. Zaleca się wypicie około 1,5 litra płynów – woda niegazowana, herbata (słaba).
Pacjent powinien mieć na sobie luźne , ale wygodne ubranie pozbawione wszelkich metalowych elementów (guziki, sprzączki). Przyjmowanie leków nie stanowi problemu, ponieważ tomografia komputerowa nie wpływa na ich działanie. W przypadku miesiączki można wykonać badanie, jednak zaleca się wykonanie go do 10 dnia cyklu. Po wykonaniu badania bez problemu można prowadzić samochód.


O czym należy powiadomić przed wykonaniem badania?

 1. Ciąża lub podejrzenie ciąży
 2. Skaza krwotoczna – skłonność do krwawienia
 3. Alergia lub reakcje uczuleniowe na leki lub jodowe środki kontrastowe
 4. Wyniki poprzedzających badań ( głównie wykonywane wcześniej tomografie i aktualne wyniki poziomu kreatyniny we krwi)
 5. Klaustrofobia

Badanie – przebieg

Tomografia komputerowa odpłatna czy nie jest wykonywana wyłącznie na podstawie skierowania od lekarza. W trakcie badania pacjent jest w stałym kontakcie z badającymi, dlatego powinien zgłaszać wszelkie dolegliwości- zawroty głowy, uczucie klaustrofobii, swędzenie, uczucie gorąca czy duszność. W przypadku tomografii komputerowej jamy brzusznej często podaje się pacjentowi jodowe środki kontrastowe w celu uzyskania wyraźnego obrazu. Mogą one  wywołać wymienione wyżej objawy.
Po wykonanym badaniu zaleca się spożywanie dużej ilości płynów ok. 2,5 litra w ciągu następnych 24 godzin, dla łatwiejszego wydalenia środka kontrastowego z organizmu.

Tomograf zbudowany jest z trzech elementów : stołu, na którym kładzie się pacjent, pierścienia (gantry), w którym znajduje się lampa rentgenowska oraz konsoli operatorskiej.

Kolejno pacjentowi zakładane jest wkłucie dożylne oraz zostaje ułożony na stole (pozycja leżąca –na plecach). W następnym etapie badania stół przesuwa się do gantry. Pacjent powinien pamiętać o tym, aby w trakcie przeprowadzanego badania nie wykonywać żadnych ruchów, ponieważ mogą one wpłynąć na deformację obrazu. Należy cały czas stosować się do wydawanych poleceń.

 

Komentarze