Glistnica – jak przebiega leczenie?

Glistnica to choroba wywołana przez inwazję glisty ludzkiej. Glisty osiedlają się w jelitach i traktują cię jak żywiciela pobierając pokarm i wydalając trujące substancje. To najbardziej rozpowszechniona choroba pasożytnicza na świecie i choć można ją spotkać najczęściej w krajach rozwijających się, to występuje także w państwach stojących na wysokim poziomie rozwoju. Dowiedz się czym jest glistnica i jak przebiega leczenie.

Przyczyny glistnicy

Inwazji glist sprzyja niski poziom higieny osobistej, zwłaszcza kontakt z fekaliami. Płody rolne nawożone odchodami są potem źródłem zakażenia ludzkiego organizmu. Glistom sprzyja ciepły i wilgotny klimat, w którym jaja pasożyta mogą swobodnie się rozwijać. Proces wylęgania trwa od 2-óch tygodni do nawet miesiąca. Człowiek to finalny punkt łańcucha pokarmowego glisty ludzkiej i świńskiej, ponieważ oba przypadki są w podobnym stopniu rozpowszechnione.

Jak rozpoznać glistę?

Skupmy się na gliście ludzkiej, która jest nicieniem wyrastającym do niemal pół metra długości i pół centymetra szerokości. Glista ludzka po przedostaniu się do organizmu człowieka może przetrwać w nim nawet 2 lata i produkować niezliczone ilości jaj – przyszłego potomstwa. Zakażenie glistą jest bardzo niebezpieczne i wywołuje charakterystyczne objawy – początkowo ze strony układu pokarmowego. Larwy glisty wykluwają się w jelitach, skąd przedostają się do krwi i wraz z nią transportowane są do głównych narządów ciała – wątroby oraz płuc, gdzie dojrzewają do typowej postaci pasożyta. Cały proces trwa około 14 dni. Od samego początku nasz system immunologiczny zaczyna walczyć z chorobą, przez co w płucach zaczyna pojawiać się wysięk, a wątroba słabnie. Poważne zakażenie glistnicą powoduje szereg konsekwencji zdrowotnych – niedożywienie, zespół złego wchłaniania, opóźnienie rozwoju u dzieci i przewlekłe zapalenie narządów.

Objawy glistnicy

Objawy glistnicy będą różniły się ze względu na okres choroby z jakim mamy do czynienia. Wędrówka larw do płuc wywołuje następujące objawy:

  • Suchy kaszel
  • Dyskomfort w klatce piersiowej
  • Duszności
  • Plucie krwią
  • Świszczenie, rzężenie w płucach
  • Osłabienie
  • Gorączka

Gdy glista znajduje się w przewodzie pokarmowym można zaobserwować pojedyncze z nich w kale lub wymiocinach. Powszechnym efektem ubocznym trwającej choroby jest niedobór białka i witamin. Chory skarży się na ból brzucha, dyskomfort w jelitach. Męczą go naprzemienne biegunki i zaparcia oraz utrata apetytu. Brzuch jest wzdęty, a stolce tłuste. Warto wspomnieć także o pozostałych powikłaniach glistnicy, które zdarzają się u części pacjentów, a mianowicie: zapalenie dróg żółciowych, zapalenie trzustki, zapalenie wyrostka robaczkowego. Na szczęście te i inne groźne powikłania zdarzają się naprawdę rzadko i dobrze poddają się leczeniu.

Wyciąg z łupin czarnego orzecha na pasożyty jelitowe

Leczenie glistnicy

Leczenie glistnicy nie należy do najłatwiejszych, zważając na fakt, że jednocześnie w ciele żywiciela mogą znajdować się pasożyty na różnym etapie rozwoju. Leczenie przeciwpasożytnicze przynosi efekty w przypadku dorosłych osobników, ale jest obojętne na larwy, które zdążyły przedostać się poza ścianę jelita. Leki na glisty działają nie tylko w przewodzie pokarmowym, ale są także skierowane na płuca. Choroba ustępuje sama po około 2-óch latach, czyli maksymalnej długości życia glisty.

Podsumowanie

Ascaroza to nazwa choroby brudnych rąk, która prowadzi do glistnicy czyli zakażenia przewodu pokarmowego pasożytami glisty ludzkiej lub świńskiej. Możesz na nią zapaść spożywając brudną wodę, zanieczyszczony kałem pokarm lub zapominając o potrzebie mycia rąk przed posiłkiem. Zdolna do rozwoju larwa przedostaje się do jelita cienkiego, przebija przez naczynia krwionośne i wędruje z krwią do płuc. Stamtąd ponownie trafia do jelit, w których dojrzewa żywiąc się tym, co sami zjemy. Jeśli nie dojdzie do ponownego zakażenia, organizm sam oczyszcza się z glist. Charakterystyczne objawy choroby, które powinny cię zaniepokoić to: alergie skórne, duszność, zapalenie oskrzeli, nudności, biegunki, ból brzucha, osłabienie, utrata apetytu, ból głowy, rozdrażnienie i bezsenność. Glistnica wywołuje zróżnicowane objawy zależnie od stanu chorego, jego wieku i czasu od zakażenia. Ich nasilenie wzrasta wraz z namnażaniem ilości pasożytów w ciele. Na zakażenie najbardziej podatne są dzieci, które bawią się w piaskownicach i obcują ze zwierzętami. Obserwuj dziecko i reaguj, gdy zaniepokoją cię następujące objawy: nadpobudliwość, brak koncentracji, alergie skórne, zapalenie spojówek, zahamowanie wzrostu i niedobór masy ciała.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.