Bóle mięśni, problemy z trawieniem, bóle brzucha, nudności, bóle głowy, suchość w ustach, depresja, problemy z pamięcią, problemy z zasypianiem – jeśli większość z tych objawów rozpoznajesz u siebie, to warto się zastanowić czy nie mają wspólnego źródła. Fibromialgia, to rzadka choroba, częściej przypisywana kobietom i na początku uważana za hipochondrię. Jednak fibromialgia występuje również bez objawów psychologicznych. W jaki sposób możemy uratować się przed bólem?
Objawy choroby
Fibromialgia objawia się przewlekłym, silnym bólem mięśni oraz stawów. Bolesne są tzw punkty uciskowe, typowe dla choroby. Ciągły ból powoduje chroniczne zmęczenie, w wielu przypadkach zaburzony jest sen, EEG stwierdza, że w jego trakcie nakłada się na siebie wiele fal alfa, co spotyka się u osób skrajnie wyczerpanych emocjonalnie i z zespołem bezdechu śródsennego.
Uważa się, że rozwój choroby związany jest z sytuacją stresową, która wyczerpała organizm. Najwięcej chorych szacuje się w przedziale wiekowym 30-50.
Co więcej objawami fibromialgii mogą być liczne problemy, które mogą w pierwszej chwili nie wskazywać na tą chorobę, dlatego też diagnozowanie jest niezwykle trudne. Do częstych objawów zalicza się:
- problemy z koncentracją, które utrudniają racjonalne i „normalne” myślenie
- częste uczucie zmęczenia i przemęczenia, które powodują częste problemy z koncentracją
- bóle głowy zwłaszcza w części potylicznej, a nawet napady migrenowe
- boleśniejsze miesiączki oraz bardziej nieprzyjemny zespół napięcia przedmiesiączkowego
- problemy natury gastrycznej: nadwrażliwość jelit, rozwolnienia, uczucie spięcia
- drętwienie kończyn bez ich „usiedzenia” lub konkretnej przyczyny
- problemy z sercem: niemiarowa praca, uczucie duszności
- trudności z utrzymaniem temperatury: uczucie chłodu, problemy z nagrzaniem się
- zespół niespokojnych nóg
- nerwica, depresja, napady lęku
- zaburzenia higieny snu: problemy z zasypianiem, ciągłe uczucie niewyspania niezależnie od ilości godzin snu, częste budzenie się w trakcie nocy
Przebieg choroby, rokowanie
Rokowanie jest niekorzystne. Pomimo leczenia, u chorych objawy wcale nie ustępują, zmienia się tylko ich nasilenie. Według badań remisję osiąga tylko 25% chorych. 20% ludzi których dosięgła fibromialgia ma tak silne objawy, że nie jest w stanie pracować i normalnie żyć. Prawdziwym problemem okazuje się walka z służbą zdrowia, ponieważ wielu lekarzy poddaje w wątpliwość istnienie choroby i ludzi z objawami odsyła na leczenie psychiatryczne. Równie trudno jest o orzeczenie o niepełnosprawności.
Leczenie, jak zmniejszyć ból
Głównym celem leczenia jest zmniejszenie stale towarzyszącego bólu. Ważne jest także poprawienie nastroju i jakości snu. Lekarz może zlecić środki przeciwbólowe na receptę. Wiele objawów mogą złagodzić ćwiczenia. Aktywność fizyczna nie tylko poprawia kondycję, ale również zmniejsza ból i napięcie mięśni. Ćwiczenia kilka razy w tygodniu pobudzą i pomogą doraźnie w depresji, bardzo ważne jest jednak, żeby nie przesadzić z intensywnością sesji. Najlepszym wyborem będzie aerobik w wodzie, joga czy rozciąganie. Warto skorzystać z usług fizjoterapeuty, masaż przyniesie wiele korzyści.
Akupunktura w wielu przypadkach świetnie radzi sobie z bólem mięśni, jest to chińska technika polegająca na wprowadzaniu igieł w specjalne punkty naszego ciała. Jeśli igły przyprawiają nas o strach, można skorzystać z akupresury, to podobna technika, jednak zamiast igieł wykorzystuje siłę nacisku na wybrane punkty.
Jak uniknąć problemów psychicznych, sposoby na uspokojenie
Jeśli oprócz bólu pojawiają się problemy z koncentracją oraz doskwierają objawy depresji, warto zastanowić się nad wykorzystanie technik relaksacyjnych. W dzisiejszych czasach każdy znajdzie swój ulubiony sposób na uspokojenie.
Rozwiązywanie zagadek, krzyżówek, quizy, kolorowanki z dużą ilością szczegółów, lub przeciwnie – te prostsze z większą przestrzenią do wypełnienia. Joga oraz medytacja to również świetne sposoby na ukojenie nerwów. Zachowanie spokoju jest ważne, ponieważ fibromialgia nie powoduje uszkodzenia struktur ciała, więc dążenie do poprawy jakości życia powinno stać się naszym najważniejszym celem. Naukowcy donoszą, że pobyt w kabinie deprywacyjnej, czyli w miejscu gdzie leży się całkowicie odizolowanym od bodźców zewnętrznych, świetnie wpływa na jakość snu oraz przynosi długotrwałą poprawę.
Przyczyny powstawania fibromialgii
Chociaż konkretne przyczyny powstawania fibromialgii wciąż są niepoznane, to przypuszcza się, że główną przyczyną jest nadmierna pobudliwość struktur odpowiedzialnych za przekazywanie bodźców bólowych w rdzeniu kręgowym połączona z niedoborem serotoniny. Przez zbyt dużą ilość bodźców bólowych dostarczanych do mózgu ten zaczyna zupełnie inaczej funkcjonować – częstsze jest uczucie zmęczenia czy problemy ze snem.
Oprócz tego lekarze upatrują przyczyny powstawania fibromialgii w różnorakich chorobach, które mogą powodować zaburzenia prawidłowej pracy mózgu oraz odczuwania bólu. Do takich chorób i schorzeń zalicza się:
- choroby zakaźne uszkadzające system odpornościowy co powoduje większą podatność na inne choroby; zakażenie może spowodować również uszkodzenie pewnych tkanek w organizmie co może powodować ich tkliwość
- problemy natury psychologicznej jak niska samoocena, stresujący tryb życia czy silne urazy jak trauma mogą spowodować wystąpienie choroby z przyczyn psychologicznych
- choroby autoimmunologiczne i skłonności genetyczne; choroby atakujące własny organizm czyli autoimmunologiczne mogą powodować większe prawdopodobieństwo wystąpienie fibromialgii, jest to również sprzężone z skłonnością genetyczną w obrębie rodziny
Rozpoznawanie fibromialgii
Rozpoznawanie tej choroby nie należy do łatwych, ponieważ część lekarzy nawet nie uznaje tej choroby za faktyczny problem medyczny. Jednak jeżeli zaczynamy podejrzewać fibromialgię najpierw czeka nas szereg wizyt u lekarzy aby stwierdzić czy nie jest to spowodowane innymi chorobami. Niestety najczęściej zbyt wiele wizyt u lekarzy spowodowanych jest nie troską, ale często też niewiedzą oraz nie uznawanie fibromialgii. Jeżeli już padnie podejrzenie oraz zostaną wygluczone inne czynniki lekarz w celu potwierdzenia musi sprawdzić tkliwość punktów tkliwych, których jest 18, aby potwierdzić fibromialgię konieczne jest „posiadanie” co najmniej 11 z 18 punktów tkliwych.