Egzema skóry

Egzema to powszechny problem powodujący stan zapalny. Często nazywana atopowym zapaleniem skóry, przebiega w różnych formach. Jednakże zawsze poznamy ją po charakterystycznych symptomach jakie wywołuje.

Objawy egzemy to:

  • Świąd, który czasem przybiera bardzo zaostrzoną postać. Drapanie się tylko pogarsza stan skóry prowadząc do infekcji.
  • Złuszczanie, które może przypominać rybią łuskę. Skóra staje się szorstka i cienka.
  • Zaczerwienienie spowodowane drapaniem, ale także reakcją na alergeny.
  • Pęcherze, które podchodzą płynem surowiczym. Gdy pękają, pozostawiają na skórze strupki. Nie należy ich zdrapywać, by nie zaostrzyć infekcji!
  • Pękanie skóry, które może sięgać głęboko pod naskórek, powodować ból i pieczenie.

W zależności od przyczyny, egzema może rozwijać się powoli lub występować na ciele gwałtownie i powodować poważne objawy lub trwałe, mniej zaostrzone symptomy, do których przyzwyczajamy się po latach. Poszczególne typy egzemy różnią się od siebie sposobem leczenia.

Leczenie egzemy

Atopowe zapalenie skóry to najpopularniejsza forma egzemy, która towarzyszy innym poważnym schorzeniom organizmu jak astma, podatność na choroby skóry i katar sienny. Powszechnie panuje błędne przekonanie, iż skóra atopowa jest objawem charakterystycznym wśród dzieci i osób młodych. W rzeczywistości narażone są na nią osoby w każdym wieku. Atopowe zapalenie skóry atakuje powierzchnię twarzy, dłoni, stóp, kolan i łokci. Największym problemem osób chorych jest ciągła potrzeba drapania, która zaostrza przebieg schorzenia. Skóra atopowa źle reaguje bowiem na szorstkie ubrania, mydło, chemiczne środki czystości. Często jej stan pogarszają alergie pokarmowe i wziewne. Leczenie egzemy w postaci AZS wymaga nawilżania skóry z pomocą wysokiej jakości kremów nawilżających, leczenia sterydowego w postaci maści wypisywanych na receptę, leków i antybiotyków zwalczających infekcję.

Kolejne rodzaje egzemy to kontaktowe zapalenie skóry, które może pojawić się po kontakcie z substancjami drażniącymi (np. detergentami) lub alergicznymi dla naszego systemu immunologicznego. Egzema skóry w jakiejkolwiek postaci wymaga ostrożności i dobrego zabezpieczenia skóry. Mogą to być rękawice zakładane do mycia naczyń czy natłuszczający krem, który pozostawi na skórze barierę chroniącą przed utratą wody. Osoby ze skłonnością do podrażnień powinny wystrzegać się także silnie alergizujących substancji: kosmetyków skażonych metalami ciężkimi oraz niklu, z którego wykonuje się sztuczną biżuterię. Szczególnie narażone na podrażnienia są dłonie i twarz, dlatego to o ich pielęgnację dbajmy każdego dnia.

Inna postać egzemy skóry to potnica, która upatruje sobie nasze dłonie i stopy bez wyraźnie znanych przyczyn. Pierwszym objawem jest świąd skóry, zaczerwienienie, na którego miejsce występują niewielkie krostki w dużych ilościach. Leczenie egzemy w postaci potnicy nie jest łatwe i polega na łagodzeniu objawów. Do chorego miejsca przykładajmy zimne opatrunki, które złagodzą ból.

Pasta cynkowa z kwasem salicylowym

Łojotokowe zapalenie skóry

Łojotok atakuje przede wszystkim owłosioną skórę głowy, ale także brwi, skrzydełka nosa, przestrzeń za uszami, klatkę piersiową. Łojotokowe zapalenie skóry przypomina nasilony łupież – skóra odpada płatami. Powodem może być zbyt szybkie rogowacenie naskórka lub namnożenie grzybów, które bytują w naszym organizmie. Łojotokowe zapalenie skóry jest trudne w leczeniu ze względu na osłabioną odporność osób chorych. Leczenie egzemy w postaci łojotoku polega na używaniu szamponu i maści na skórę z kwasem salicylowym, siarczkiem selenu, pirytionem cynku. Dodatkowo warto wprowadzić maści przeciwgrzybiczne jak Clotrimazolum, które zahamuje namnażanie patogenów. Jeżeli leczenie domowe egzemy zawiedzie należy udać się do lekarza, który przepisze leki steroidowe w postaci tabletek lub płynów.

Ogólne zasady dbania o skórę z egzemą

  • Chroń swoją skórę przed zadrapaniami i innymi urazami
  • Bierz tylko letnią kąpiel lub prysznic, a następnie stosuj balsam do skóry wrażliwej
  • Stosuj sterydy w maściach na nasiloną wysypkę
  • Przyjmij antybiotyk, jeśli infekcja się rozwija

Czy egzema jest zaraźliwa?

Egzema jest objawem alergii skórnej i jak każda alergia ma podłoże genetyczne. Egzemą nie można się zarazić przez kontakt ze skórą osoby chorej. Występowanie egzemy w rodzinie pokazuje raczej, że poszczególni domownicy są uczuleni na podobne substancje. W takim wypadku pomoże zmiana mydła (gdy zmiany pojawiają się na dłoniach) lub proszku do prania (egzema skóry pojawia się na całym ciele).

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.