Jakie są przyczyny powstawania łupieżu? Najlepsze naturalne sposoby na łupież

Czym jest łupież?

Łupież to zaburzenia skóry dotykające prawie 50% populacji świata, jest związane z proliferacją lipofilnych drożdży z rodzaju Malassezia. Łupież to nadmierne wydzielanie martwych płatków skóry ze skóry głowy. Może też być nieco swędzący, zwykle nie powoduje zaczerwień.

Łupież staje się bardziej uciążliwy jesienią i zimą z powodu suchego powietrza. Jest on spowodowany gromadzeniem się martwej skóry. W poważniejszych przypadkach, proces ten jest pogłębiany przez organizmy drożdżopodobne.

Przyczyny powstawania łupieżu

  • Sucha skóra. Najczęstszą przyczyną łupieżu jest sucha skóra. Sucha skóra głowy występuje zwykle w parze z suchością skóry na innych częściach ciała – przykładowo ramion i nóg.
  • Tłusta skóra (łojotokowe zapalenia skóry). Objawy łojotokowego zapalenia skóry obejmują czerwone plamy z białymi lub żółtymi łuskami. Pojawiają się także na brwiach, bokach nosa i tylnej części uszu. Tłusta skóra może być spowodowana używaniem nieodpowiedniego szamponu.
  • Choroby skóry. Osoby z wypryskami, trądzikiem i łuszczycą często cierpią też na łupież.
  • Uczulenie na kosmetyki. Łupież często spowodowany jest uczuleniem na kosmetyki. Szczególnie na szampony do włosów, pianki, żele, pianki czy lakiery do włosów. Specyfiki te mogą zawierać składniki, które podrażnią wrażliwą skórę głowy. Jeśli do tego dojdzie czujemy uporczywe swędzenie, a następnie na naszej głowie pojawia się niezbyt estetyczny łupież.
  • Częste farbowanie włosów. W farbach do włosów znajdują się liczne substancje podrażniające skórę głowy. Zbyt częste farbowanie może doprowadzić do łupieżu, bądź alergii.
  • Chlorowana woda. Basen, tak jak każda aktywność fizyczna jest zdrowy dla naszego organizmu. Niestety chlorowana woda psuje kondycję naszych włosów, które mogą zareagować nadmiernym wysuszeniem i stanem zapalnym. To z kolei powoduje pojawienie się łupieżu.
  • Suszenie włosów. Mało kto wie, że suszenie włosów źle wpływa na skórę głowy, a nie tylko na same włosy. Używanie suszarki powoduje wysuszenie skóry głowy. Warto więc zrezygnować z suszenia, a jeśli nie to należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznej długości (około 20-30 cm) Wówczas nie dojdzie do przegrzania naskórka.

Co robić gdy mamy łupież?

Jeśli już mamy łupież, to na początku warto zaopatrzyć się w dobre szampony przeciwłupieżowe, których jest wiele w drogeriach i aptekach. Pamiętamy, że na początku łupież może być jeszcze większy, bowiem szampony złuszczają martwy naskórek. Kosmetyk ten nawilży także nasze włosy.

Jeśli to nie pomoże i przez dłuższy czas będziemy zmagali się z łupieżem niezbędna jest wizyta u specjalisty. Dermatolog oceni kondycję skóry głowy oraz zaleci najlepsze leczenie i przepisze odpowiednie preparaty, które pomogą uporać się nam z problemem. Łupież jest bardzo nieestetyczną przypadłością. Wbrew pozorom trudno ją wyeliminować. Zanim rozpocznie się walkę z łupieżem warto ustalić przyczynę jego powstania. Nawet jeśli raz uporamy się z tym schorzeniem, to bardzo łatwo powraca.

Naturalne sposoby na łupież

  1. Picie wody

Niedobór wody w organizmie powoduje suchą skórę – jest to tylko jeden z wielu powodów do picia wody.  Picie wody jest bardzo ważne dla poprawy ogólnego stanu zdrowia, nawilży też naszą skórę i skórę głowy od środka.

  1. Olej kokosowy

Olej kokosowy zawiera średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, w tym kwas laurynowy i kwas kaprynowy. Ma silne właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Te właściwości pomagają ukierunkować i zabić grzyba oraz wszelkie wirusy lub bakterie, które mogą istnieć. W wielu przypadkach wyniki mogą wystąpić w ciągu zaledwie jednego tygodnia.

  1. Olejki eteryczne

Istnieją olejki eteryczne o właściwościach antywirusowych, antybakteryjnych i antygrzybicznych – mogą zmniejszać stany zapalne i leczyć infekcje. Przykładowe z nich to olejek z lawendy, zimorodka, tymianku, trawy cytrynowej, oregano i drzewa herbacianego.

Przeprowadzone wśród osób od 20 do 60 lat badanie potwierdziło, że przykładowo olejek z trawy cytrynowej znacząco redukuje łupież już w ciągu pierwszych siedmiu dni użycia.

Olejki takie możesz wcierać we włosy, a niektóre z nich wypijać.

Szampon na łupież

  1. Żel z aloesu

Aloes jest znany od lat jako substancja łagodząca i zwalczająca podrażnienia. Aloes łagodzi świąd i łuszczącą się skórę u osób z łojotokowym zapaleniem skóry.

  1. Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek może tymczasowo usunąć płatki łupieżu. Wystarczy zastosować odrobinę organicznej oliwy lub oleju kokosowego by usunąć łupież ze skóry głowy. Nadmiar tych olejów należy zmyć następnie szamponem. Do oliwy możesz dodać też kilka kropel jednego z wyżej wymienionych olejków eterycznych.

  1. Zrelaksuj się

Podrażnienia skóry są często spowodowane przez stres, lęki i depresję. Staraj się zwracać uwagę na zmiany skórne w takich okresach. Stosuj techniki relaksacyjne, uprawiaj jogę, chodź na spacery i masaże.

  1. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy świetnie działa na grzyby powodujące łupież. Zapewnia natychmiastową ulgę od świądu i pomoże zwalczyć łupież już po kilku aplikacjach.

Połącz taką samą ilość wody z octem jabłkowym. Pozostaw na kilka minut i spłucz. Powtórz przez 5-7 dni i sprawdź, czy zauważysz różnicę.

  1. Probiotyki

Często zdarza się, że to co jemy wpływa na nasze zdrowie. Wypróbuj korzystne probiotyki. Nie tylko pomogą zwalczyć łupież, przyczynią się też do poprawy ogólnego zdrowia, zapewniając korzystne bakterie dla jelit.

  1. Omega-3

Dodaj kwasy tłuszczowe omega-3 do swojej diety. Najlepsze źródła to ryby i nasiona Chia. Omega-3 pomogą uzyskać bardzo potrzebne nawilżenie dla skóry. Dzięki temu pomogą zwalczyć łupież.

Olej z ryb działa jako środek nawilżający do pielęgnacji suchej skóry głowy i zwalczania łupieżu.

Zapobieganiu łupieżu sprzyjać też będzie unikanie cukrów i produktów przetworzonych.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.