Czym jest ksylitol – zdrowy cukier z brzozy, czyli ksylitol

Ksylitol ma postać, która wygląda i smakuje jak zwykły cukier, i to jest ich jedyne podobieństwo. Czym jest ten sławny ksylity,  z czym to się je oraz jakie posiada właściwości? Zaraz postaramy się zgłębić tę słodką i zdrową tajemnicę ksylitolu.

Trochę historii ksylitolu i parę słów o nim samym.

Ksylitol ma swój początek w 1891 roku gdy został odkryty przez niemieckiego chemika. W Europie oraz Azni w latach 70 XX wieku ksylitol był używany do leczenia diabetyków, poparzonych oraz porażonych prądem pacjentów.  Po II wojnie światowej, w dobie kryzysu (w tym braku cukry na rynku), zaczęto produkcję ksylitolu w postaci krystalicznej na skalę masową. (ok. 1974 w Finlandii).

Na początku stosowano go jako słodzik dla diabetyków, oraz w kroplówkach dla ludzi, którzy nie tolerowali glukozy.

Skład chemiczny ksylitolu różni się od innych słodzików (glukoza, fruktoza, sorbitol). Substancja ta jest związkiem pięciowęglowym, a chemicznie jest alkoholem polihydroksylowym. Zawiera pięć atomów węgla, więc posiada odczyn zasadowy, co pozwala na zabijanie bakterii.

Często jest nazywany cukrem brzozowym, ponieważ właśnie z tego drzewa jest pozyskiwany. Występuje w postaci kryształków, syropu, kropli, roztwory, aerozolu lub drażetek.

Występowanie ksylitolu oraz jego właściwości.

Ksylitol występuje w przyrodzie naturalnie, chociaż jest go niewiele. Garść malin zawiera około grama tejże substancji. Ksylitol można znaleźć w:

  • jagodach;
  • malinach;
  • grzybach;
  • warzywach;
  • twardym drewnie (brzoza);
  • kukurydza.

Wartość kaloryczna ksylitolu jest niższa o 40% w porównaniu z innymi węglowodanami. Cukier ten rozkłada się częściowo w układzie pokarmowym, doskonale się wchłania i metabolizuje w komórkach. 33% ksylitolu absorbowane jest przez wątrobę, a 66% trafia do jelit. Organizm powoli przetwarza tę substancję, przy niskim udziale insuliny.

Ksylitol zapobiega proces przedwczesnego starzenia się oraz utrzymuje organizm w sprawności. Skutki działania tej substancji są dokładnym przeciwieństwem działania zwykłej sacharozy.

Ksylitol posiada właściwości przeczyszczające, dlatego nie powinno się go podawać dzieciom poniżej 3 roku życia. Dorośli powinni też spożywać go w mniejszych ilość (np. łyżeczka dziennie), aż organizm przyzwyczai się i nie będzie reagował biegunką. Ostatecznie dorosły człowiek może przyjąć 40 gramów ksylitolu dziennie.

Jak ksylitol pomaga na różne dolegliwości?

Ksylitol jest swojego rodzaju panaceum na wiele schorzeń i problemów, postaramy się opisać najważniejsze z nich:

  • Cukrzyca – organizacje takie jak FDA i JEWCA stwierdziły, że ksylitol jest doskonałym zamiennikiem cukry dla diabetyków. Nie istnieje górna granica spożycia! Posiada niski indeks glikemiczny oraz zmniejsza wzrost poziomu glukozy. Dzięki tej substancji diabetycy mogą z łatwością kontrolować poziom glukozy, poziom lipidów oraz wagę ciała.
  • Dieta – ksylitol pomaga kontrolować wagę ciała. Wzmaga uczucie sytości i spowalnia opróżnianie żołądka. Jest połowę mniej kaloryczny niż zwykły cukier, chociaż zachowuje słodki smak. Redukuje tkankę tłuszczową oraz może być poddawany wysokim temperaturom (np. w postaci ciast).
  • Próchnica – ksylitol jest bakteriobójczy i bakteriostatyczny. Ten cukier ma korzystny wpływ na stan uzębienia. Około 12 gramów dziennie wystarczy do zabezpieczenia zębów przed próchnicą. Ksylitol zapobiega rozwojowi bakterii sterptococcus mutans, które odpowiedzialne są właśnie za próchnicę. Płukanie roztworem ksylitolu ust przywraca właściwe PH oraz remineralizuje szkliwo. Dodatkowo pomaga w przypadku chorób przyzębia oraz na zapalenia dziąseł (paradontoza).
  • Osteoporoza – ułatwia mineralizację wapnia i magnezu. Ksylitol zwiększa gęstość kości i jest ważną substancją przy osteoporozie.
  • Zapalenie ucha środkowego – ksylitol hamuje rozwój bakterii sterptococcus pneumoniae! Dodatkowo zapobiega zakażeniu płuc oraz oskrzeli (mukowiscydoza).
  • Helicobacter pylori – ksylitol zapobiega owrzodzeniu żołądka oraz dwunastnicy. Co więcej zapobiega też rozwojowi pleśni i drożdżaków (candida albicans).

Gdzie jeszcze można użyć ksylitolu?

Ksylitol może być używany w przypadku:

  • nieświeżego oddechu – ma działanie orzeźwiające i chroni zęby przed próchnicą!
  • dużego wysiłku fizycznego – jest to dawka energii, która stawia na nogi. Glukoza jest trudno przyswajalna, a ksylitol pomaga utrzymywać kondycję metaboliczną.
  • zakwaszenia organizmu – ksylitol dzięki swojej budowie ma odczyn zasadowy.
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.