serwis o zdrowiu i leczeniu

Czym jest zakwaszenie organizmu i w jaki sposób go uniknąć?

Czym jest zakwaszenie organizmu i w jaki sposób go uniknąć?
5 (100%) 2 votes

Zakwaszenie organizmu to stan zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej. Problem ten jest niezwykle powszechny, na co ma wpływ niewłaściwy styl życia. Jakie objawy wskazują zatem na to, że mamy do czynienia z zakwaszeniem? Jakie są przyczyny tego zjawiska? I wreszcie jakimi sposobami możesz mu zapobiec? Tego wszystkiego dowiesz się z treści poniższego artykułu.

Kluczową przyczyną zakwaszenia jest niewłaściwa dieta

Aby zachować równowagę kwasowo-zasadową nasza dieta musiałaby się składać w większości z produktów alkalizujących. Zalicza się do nich przede wszystkim wszelkiego typu warzywa oraz większość spośród owoców. Niestety przeciętna dieta człowieka Zachodu obfituje w produkty silnie zakwaszające. Można do nich zaliczyć między innymi:

 1. Kawę oraz czarną herbatę;
 2. Colę oraz inne słodkie napoje gazowane;
 3. Każdy rodzaj mięsa;
 4. Oleje;
 5. Produkty wysoko przetworzone, w tym fast foody;
 6. Dania powstałe na bazie przetworzonej mąki;
 7. Masło, margaryna oraz mleko krowie;
 8. Pieczywo;
 9. Alkohol;
 10. Papierosy;
 11. Ciasta, słodycze i ciasteczka;
 12. Kakao.

Jeżeli w naszym jadłospisie dominują wyżej wymienione produkty, możemy być w zasadzie pewni, że nasz organizm znajduje się w stanie chronicznego rozchwiania. Odczuwamy wówczas szereg objawów psychofizjologicznych do których można zaliczyć zwłaszcza poczucie ciągłego zmęczenia, bezsenność, rozdrażnienie, problemy z koncentracją, zmiany skórne, bladość, częste infekcje czy problemy alergiczne. Sprawdź sprawdzone przepisy na koktajl warzywno-owocowy oraz kotleciki z kaszy jaglanej wchodzące w skład diety odkwaszającej TUTAJ.

Czym-jest-zakwaszenie-organizmu-i-w-jaki-sposób-go-uniknąć2 Czym jest zakwaszenie organizmu i w jaki sposób go uniknąć?

Nie tylko jedzenie zakwasza

Myliłby się jednak ten kto by stwierdził, że jedyną przyczyną zakwaszenia organizmu jest to, co wkładamy do swoich ust. Równie istotny czynnik zaburzający stan równowagi stanowi długotrwały stres. Jeśli jesteśmy ciągle sfrustrowani pracą czy sytuacją rodzinną, wówczas z całą pewnością będziemy zakwaszeni od środka. Stres wywołuje bowiem określone reakcje biochemiczne w naszym ciele, na skutek czego spada odporność organizmu i zaczynają nam dokuczać nawracające dolegliwości zdrowotne. Stres kumuluje się w pierwszej kolejności w jamie ustnej, stwarzając doskonałe warunki do rozwoju drobnoustrojów. W konsekwencji zaczynamy zmagać się z nawracającymi aftami, zapaleniem dziąseł czy zakażeniami ropnymi.

W jaki sposób przywrócić stan równowagi?

Pierwszym krokiem w celu powrotu do stanu równowagi kwasowo-zasadowej powinno być czasowe powstrzymanie się od zakwaszających grup pokarmów. Później będziemy mogli do nich wrócić, jednak przez okres co najmniej dwóch tygodni należy całkowicie wykluczyć je ze swojej diety. Kuracja oczyszczająca powinna zostać poprzedzona konsultacjami z lekarzem, zwłaszcza w przypadku podejmowania farmakoterapii.

Zasady postu odkwaszającego są banalnie proste. Spożywać możemy jedynie warzywa i małosłodkie owoce (np. jabłka oraz cytrusy) – najlepiej surowe lub gotowane na parze, albo też podawane w formie świeżo wyciskanych soków. Należy także wypijać kilka litrów czystej wody każdego dnia, co pozwala pozbyć się nagromadzonych toksyn. Wykluczone są natomiast wszystkie pozostałe grupy produktów – nawet orzechy czy pieczywo pełnoziarniste. Do nich będziemy mogli powrócić dopiero po zakończeniu okresu postnego.

W pierwszych dniach odkwaszania organizmu mogą dokuczać nam objawy kryzysu ozdrowieńczego. Tym większe, im w większym stopniu został zaburzony stan równowagi pH. Typowymi dolegliwościami jest ból i zawroty głowy, bezsenność, bóle stawów czy rozkojarzenie. Trwają one na szczęście jedynie kilka dni, po czym czujemy się pełni energii i chętni do działania.

Podejmij walkę ze stresem

Jednocześnie ze zmianami dietetycznymi musisz uporać się z chronicznym stresem, który doprowadził Cię do zakwaszenia organizmu. W tym celu świetnie sprawdzają się różnego typu techniki relaksacyjne takie jak joga, medytacja, trening Schulza, czy nawet modlitwa lub wieczorny spacer. Warto także spędzać więcej czasu z przyjaciółmi, a także podejmować systematyczny trening fizyczny. Oprócz tego nieodzowne w celu odkwaszania organizmu jest podjęcie pracy nad negatywnymi myślami oraz niskim poczuciem własnej wartości.

Komentarze