Jeszcze kilka lat temu wlewy dożylne stosowano niemal wyłącznie w szpitalach. Dzisiaj ta forma terapii staje się coraz popularniejsza nie tylko wśród chorych, coraz częściej korzysta z niej rosnąca grupa ludzi świadomie dbających o zdrowie, wygląd i dobre samopoczucie. Sportowcy przyjmują kroplówki żeby zwiększyć wydolność swojego organizmu i poprawić osiągane wyniki. Klienci salonów kosmetycznych „pompują” swój układ krwionośny czynnikami zaangażowanymi np. w budowę skóry i włosów albo starają się opóźnić efekty starzenia poprzez przyjmowanie dużych dawek dożylnych antyoksydantów. Osoby prowadzące tak zwany zdrowy tryb życia korzystają z terapii dożylnej żeby uzupełnić zapasy związków słabo przyswajalnych z pożywienia.
Niektóre firmy medyczne oferują możliwość podawania kroplówek w domu. Usługa polega na tym, że pielęgniarka przyjeżdża np. do domu, hotelu, biura i tam podłącza wlew dożylny w miejscu przebywania pacjenta. Zaletą takiej formy jest przede wszystkim wygoda i oszczędność czasu pacjenta. Otwiera to również dostęp do usług medycznych dla osób, które nie mogą wychodzić z domu. W rozrywkowych dzielnicach w Stanach Zjednoczonych pojawiły się nawet kroplówkowe autobusy, w których można zregenerować się imprezie.
Na czym polega kroplówka?
Kroplówka (inaczej infuzja albo kroplowy wlew dożylny) to zabieg polegający na przetoczeniu dużej objętości płynów, najczęściej w celu szybkiego wyrówna gospodarki elektrolitowej pacjenta albo podania substancji odżywczych i leków. Ta sama metoda służy też do podawania krwi, jednak w tym przypadku kroplomierz dodatkowo zawiera specjalne sito, które zapobiega ewentualnemu podaniu wytrąconych składników. W większości przypadków procedurę przeprowadza pielęgniarka, która najpierw przy użyciu igły motylkowej albo wenflonu wykonuje wkłucie, a po uzyskaniu dostępu dożylnego podaje pacjentowi odpowiedni płyn. Zabieg jest bezpieczny i rutynowo stosowany w placówkach medycznych na całym świecie.
Dlaczego wlewy dożylne?
Na wstępnie należy zaznaczyć, że jednym z najważniejszych i fundamentalnych elementów zdrowego trybu życia jest dieta. Dodatkowego w celu uzupełnienia ewentualnych niedoborów wybranych substancji niektórzy stosują doustne suplementy diety, które niestety często nie gwarantują pełnej skuteczności. Wynika to z właściwości samego układu pokarmowego, który nie potrafi wydajnie przyswajać niektórych związków w np. w formie nieorganicznej albo kilku różnych związków o podobnych właściwościach fizycznych równolegle (np. wapń, magnez). Innym przykładem związku, który można przyjąć z zewnątrz tylko w formie iniekcji jest glutation (peptyd). Wymieniony związek podlega degradacji przez soki trawienne, dlatego organizm musi go samodzielnie syntetyzować albo otrzymywać w formie zastrzyku. Podobnie jest z wieloma witaminami, np. witamina C wykazuje bardzo ograniczone możliwości wchłaniania z przewodu pokarmowego, a jednocześnie może być bezpiecznie uzupełniana w formie dożylnej kroplówki. Pacjenci stosujący wlewy dożylne cenią ich skuteczność, bardzo często działanie kroplówki można odczuć już w trakcie trwania zabiegu (np. dożylny magnez wywołuje uczycie ciepła i odprężenia). Subtelne działanie doustnych preparatów magnezowych można odczuć dopiero po wielokrotnym przyjęciu.
Reasumując suplementacja w formie wlewu dożylnego gwarantuje pełną biodostępność przyjmowanych substancji, a jej dodatkową zaleta jest wysoka, jakość podawanych substancji. Suplementy doustne nie zapewniają tak dobrej przyswajalności i nie podlegają tak restrykcyjnej kontroli, jakości co preparaty dożylne. Suplementacja dożyna jest jednak znacznie droższa i czasochłonna. Żeby podłączyć kroplówkę wymagane jest zaangażowania wysoko wykwalifikowanego personelu medycznego a zabieg trwa najczęściej od 30 do 60 minut.
Jakie witaminy są najczęściej stosowane w kroplówkach?
Prawdopodobniej najczęściej stosowaną we wlewach dożylnych witaminą jest kwas askorbinowy. Witamina C działa na wiele szlaków metabolicznych, jest dobrze rozpuszczalna w wodzie i zazwyczaj nie wykazuje działań niepożądanych. Askorbinian zaangażowany jest w syntezę kolagenu (poprawia sprężystość skóry), stymuluje odporność organizmu, jest antyoksydantem (hamuje działanie wolnych rodników, opóźnia starzenie) i ma właściwości przeciwnowotworowe.
Witamina C wchodzi w skład tzw. witaminowego koktajlu Meyersa, który zawiera dodatkowo witaminy z grupy B (np. B12, B6) i elektrolity. Mikstura ma działanie ogólnoustrojowe. Magnez i witaminy z grupy B działają pozytywnie na układ nerwowy (mogą również łagodzić stres i poprawiać jakoś snu). Witamina B12 stymuluje produkcję czerwonych krwinek, a więc pośrednio poprawia natlenienie organizmu i zwiększa jego wydolność.
Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K) są rzadziej stosowane we wlewach dożylnych, podawanych w tzw. „Drip Barach” czy w domu Pacjenta.
Czy kroplówka pomaga na kaca albo zatrucie pokarmowe?
Alkohol hamuje zagęszczanie moczu w nerkach i nadmierne wydalanie moczu powodując intensywne usuwanie, niektórych substancji zawartych we krwi (np. jony). Kroplówka pozwala na szybkie nawodnienie i wyrównanie gospodarki wodno-elektrolitowej, a dodatkowo może zawierać leki (np. przeciwwymiotne, przeciwbólowe, nasenne). Terapia dożylna pozwala też na szybkie wyrównanie glikemii zaburzonej przez nadmierne spożycie alkoholu. Dlatego kroplówki są stosowane przy zatruciu alkoholowym, a pacjenci coraz częściej zamawiają je z dostawą do domu. Wlew dożylny łagodzi skutki zatrucia alkoholem i przyśpiesza regenerację organizmu.
Zatrucie pokarmowe najczęściej objawia się nudnościami, wymiotami, bul brzucha i wymioty. Podanie płynów poprzez wlew dożylny zapobiega nadmiernemu odwodnieniu pacjenta, łagodzi przebieg choroby i poprawia komfort pacjenta. Podanie kroplówki w domu znacząco wpływa na komfort psychiczny pacjenta.
Kto może stosować wlewy dożylne?
Przed przyjęciem kroplówki należy skonsultować się z lekarzem, który pomoże wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Wlewy dożylne są bezpieczne o ile wykonywane są pod kontrolą doświadczonego personelu medycznego. Terapia dożylna jest stosowana u dzieci i dorosłych bez względu na płeć.