Co na uczulenie? krople, maści, leki bez recepty

Istnieje całe mnóstwo opcji leczenia alergii. Wybrana terapia będzie zależała od nasilenia objawów, długości ich trwania i przyczyny jaka je wywołała. W ten sposób będziesz w stanie dobrać najlepsze leki z substancjami aktywnymi radzącymi sobie ze skutkami poszczególnych rodzajów alergenów. Sprawdź co na uczulenie sprawdzi się najlepiej w twoim przypadku.

Leki przeciwhistaminowe

Niezależnie co wywołało twoje objawy, organizm zawsze reaguje na alergeny w jednakowy sposób – wytwarza histaminy – związki chemiczne wywołujące stan zapalny w obrębie tkanek. Alergenem może być wszystko – pierze, sierść zwierząt, roztocza czy pyłki – bo te na pozór zwykłe substancje stają się alergenami w kontakcie z twoją skórą i drogami oddechowymi. Objawy alergii mogą być zróżnicowane – swędzenie i kłucie skóry, cieknący katar, łzawienie oczu, opuchlizna i obrzęki ciała. Leki przeciwhistaminowe mają zawsze ten sam sposób działania – blokują lub zmniejszają wydzielanie histamin, dlatego przynoszą ulgę. Możesz je przyjmować także w przypadku reakcji alergicznej na pokarm, aby zmniejszyć bolesność brzucha i wzdęcia, jeżeli wiesz, że spożyłeś produkt, na który masz uczulenie. Leki przeciwhistaminowe w tabletkach wybieraj, gdy czujesz osłabienie a objawy dotyczą wielu powierzchni ciała, np. oczu, nosa i skóry. Jeśli uczulenie koncentruje się tylko na jednej powierzchni, np. łzawią ci oczy, lepiej wybierz sprawdzone krople do oczu, które zadziałają tylko miejscowo.

Leki zmniejszające przekrwienie

Będą szczególnie pomocne, jeśli objawy koncentrują się na drogach oddechowych. Czasami stężenie pyłków w powietrzu jest tak duże, że nie możesz wyjść z domu z obawy przed zatkanym nosem i bólem gardła? Natychmiastową ulgę przyniosą leki zmniejszające przekrwienie inaczej mówiąc obkurczające naczynia krwionośne. Ich zasada działania jest prosta – składniki aktywne jak pseudoefedryna w tabletkach Sudafed zmniejszają obrzęk, dzięki czemu jesteśmy w stanie swobodnie oddychać przez nos. Niestety wadą takich leków jest ich ograniczone działanie, dlatego z jednej strony skutecznie zwalczymy zatkany nos, ale z drugiej nie pozbędziemy się swędzenia. Ich działanie trwa kilka godzin, dlatego są wygodne w stosowaniu. Przeciwwskazaniem do ich stosowania jest m.in. jaskra i cukrzyca.

Aerozole do nosa

Aerozol jest stosunkowo najbezpieczniejszym wyborem jeśli chodzi o tymczasowe radzenie sobie z katarem. Jego działanie polega na zmniejszeniu wydzieliny wydobywającej się z gruczołów wewnątrz nosa. Mniejszy katar pozwala nam oddychać i likwiduje potrzebę ciągłego oczyszczania nosa. Z drugiej strony aerozol do nosa może wywoływać przy dłuższym stosowaniu pewne skutki uboczne takie jak suchość, a nawet krwawienie, dlatego należy ograniczyć jego stosowanie do kilku dni, a później zrobić przerwę.

Krople do oczu

Krople do oczu mogą przybierać naprawdę zróżnicowane działanie, bo ich formuła potrafi znacznie różnić się pomiędzy poszczególnymi markami. Wszystkie mają na celu znieść objawy uczulenia takie jak: świąd, pieczenie, zaczerwienienie, łzawienie, obrzęk powiek, uczucie suchości i ciała obcego w oku. Uczulenie na pyłki, kurz, sierść zwierząt czy jedzenie może wywoływać tymczasowe symptomy także w okolicy oka, ale chyba najczęstszą przyczyną dolegliwości jest noszenie soczewek kontaktowych. Pomimo że są wygodne i znacznie ułatwiają pracę, to niektórzy z nas nie potrafią się do nich przyzwyczaić, a próba ich noszenia kończy się podrażnieniem. Pamiętajmy, że noszenie soczewek nie tylko zwiększa ryzyko podrażnień, ale także nasila już występujące uczulenie, dlatego nie powinno się ich zakładać w czasie prowadzonego leczenia. Pierwsze sposoby leczenia alergii obejmują użycie sztucznych łez, które przemyją oko z zanieczyszczeń. Obrzęk zmniejszy zimna ściereczka położona na zamknięte powieki. Możesz wybrać krople zmniejszające zaczerwienienie, które dodatkowo zmniejszają swędzenie lub przeciwhistaminowe, które złagodzą łzawienie, pieczenie i nawilżą przynosząc natychmiastową ulgę.

Aerozol do nosa Otrivin zmniejszający objawy alergii

Maści na alergie skórne

Wysypki skórne nie są jednoznaczne, dlatego dość ciężkie w leczeniu. Zawsze możesz skorzystać z pomocy maści bez recepty, aby nieco zmniejszyć irytujące cię objawy. Najczęściej uczula:

  • Nikiel
  • Makijaż, płyny, mydła, szampony, perfumy
  • Leki
  • Produkty czyszczące
  • Rośliny, pyłki po osadzeniu się na skórze
  • Lateks
  • Jedzenie, które później powoduje uczulenie skórne, np. czerwone plamy na twarzy, rękach, brzuchu

Gdy na twojej skórze pojawi się wysypka w żadnym wypadku jej nie drap – to spowoduje większe wydzielanie histamin i w efekcie jeszcze trudniejsze do opanowania swędzenie. Zamiast się drapać pocieraj delikatnie skórę, np. ubraniem. Sprawdź co mogło wywołać twoje uczulenie i staraj się unikać z nim kontaktu. Możesz zażyć chłodnej kąpieli lub robić zimne okłady w miejscu swędzenia. Uczulenie smaruj maściami przeciwhistaminowymi, natłuszczającą wazeliną, maścią z rumiankiem i lekkimi kremami nawilżającymi jak Hydrocortisonum w przystępnej cenie. Uwaga: brzydki zapach skóry, wysypki i łupież mogą świadczyć o zakażeniu drożdżakami.

1 komentarz
  1. Matylda mówi

    U mnie najgorszym momentem zawsze jest wczesna wiosna. To właśnie wtedy pyli bardzo dużo drzew, dlatego katar, łzawienie oczu i ciągłe bóle głowy są na porządku dziennym. Robiłam testy alergiczne i stosowałam przez kilka lat odczulanie (zastrzyki zlecone przez alergologa), ale niestety w ostatnim czasie, mimo tego, że wydawałam na odczulanie kupę kasy, problem powrócił. Dlatego też teraz stosuje leki przeciwhistaminowe w tabletkach. w sumie to akurat takie, jakie poleci mi farmaceutka. Dzięki nim wreszcie mogę normalnie funkcjonować, a alergia nie wyklucza mnie z codziennej aktywności. Choć i tak staram się unikać źródeł alergenów, dlatego wiosną rezygnuję z wędrówek po parku czy w lesie, bo nie chce się narażać.

    Czy ktoś również miał sytuację, że po odczulaniu problem alergii powrócił? Mam wizytę u swojej lekarki dopiero za dwa miesiące, a jestem bardzo ciekawa czy znów czeka mnie seria zastrzyków czy już nie ma nawet większego sensu w nie inwestować i tylko wydawać kasę, a lepiej po prostu stosować tabletki.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.