Bolące kolana mogą mieć wiele przyczyn. To, co je łączy to uciążliwy dyskomfort i stwarzanie problemu przy poruszaniu. Bóle kolan mogą nawet wykluczyć nas z wykonywania codziennych czynności. Jakie są przyczyny bólów stawów kolanowych?
Najczęstsze przyczyny bólu kolan
Bóle stawów kolanowych mają różne źródła. Najczęściej wiążą się ze zbyt dużym obciążeniem jakie na nie wywieramy i także tutaj powodów może być kilka:
- Nadwaga
- Uprawianie sportu, np. bieganie, wspinaczka
- Trening siłowy przy dużym obciążeniu.
Bolące po jednej stronie kolano świadczyć może o urazach: skręceniu czy zwichnięciu, także tych dawnych, które lubią dawać o sobie znać nawet po wielu latach. Ponadto duże prawdopodobieństwo bólu kolan stwarza zapalenie bakteryjne i schorzenia przewlekłe:
Osoby aktywnie uprawiające sport oraz te, które dopiero zaczynają ćwiczyć są bardzo podatne na wszelkie urazy – przede wszystkim obciążenie. Możemy poznać je po tym, że dokucza nam ból kolana przy zginaniu, obrzęk kolana i ograniczona ruchomość stawu. To znak, że nadwyrężone kolano wymaga odpoczynku. Ból kolana po bieganiu powinna skłonić nas do minimum kilkudniowej przerwy na regenerację. W zniesieniu bólu pomoże maść borowinowa, która dodatkowo leczy obrzęki czy zwykła maść przeciwbólowa, np. Altacet, która przyjemnie chłodzi i koi zaczerwienienie.
Ruch leczy kolana
Bardzo często bóle kolan powoduje także sytuacja odwrotna do wcześniej opisanej – zbyt mało ruchu. Siedzący tryb życia odbija się na całym układzie kostnym – kręgosłupie, kończynach i stawach. Ciało w pozycji siedzącej kładzie nierównomierny nacisk na kolana, które nie mając odpowiednio dużo ruchu stają się wypaczone. Niedostateczna ruchliwość kolan powoduje także ubytek mazi stawowe, która zapobiega ocieraniu o siebie kości. W konsekwencji narażamy się na stale bolące kolana. W takim wypadku dobrze jest włączyć nieco ruchu i przyjmować kolagen na stawy, który nie tylko pomoże odbudować ubytki, wzmocnić kości i ścięgna, ale także zmniejszyć ból pozwalając powrócić do regularnej aktywności. Kolagen w tabletkach znajdziemy w propozycji Doppelherz aktiv na stawy. Innym polecanym preparatem jest Orton z kwasem hialuronowym, który odżywia i nawilża chrząstkę stawową.
Nie zapominajmy o obciążeniu kolan przez noszenie wysokich obcasów. Buty na wysokich obcasach sprawiają, że staw kolanowy i skokowy są ustawione w nienaturalnej pozycji. Długie i częste noszenie obcasów nadwyręża stawy i w tym wypadku także dobrze jest włączyć trochę ruchu, który poprawi krążenie, rozrusza zastałe stawy i pomoże im się zregenerować.
Zwyrodnienie stawu kolanowego
Coś zupełnie przeciwnego mają do powiedzenia osoby z chorobami przewlekle atakującymi kości i stawy. Nawet one zaczynają się od często błahego stanu zapalnego. Zapalenie kolana objawia się obrzękiem, zaczerwienieniem i gorączką oraz ogólnym osłabieniem. Dochodzi do niego na skutek nadmiernego obciążenia stawu i zbyt długiego przebywania na zgiętych kolanach – siedząc, dźwigając ciężary, pracując w przydomowym ogródku – wszędzie możemy być narażeni na pojawiający się nagle ból. Najczęstszą przyczyną zapalenia jest niedostateczne nawilżenie stawu i stykanie się ze sobą kości, które trąc jedna o drugą, powodują ból. W takim wypadku należy przyjmować leki przeciwzapalne i wspomóc się środkami regenerującymi staw, np. Glucosamine Flex Olimp. Pomogą także zimne okłady w pierwszych dniach po urazie i ciepłe w kolejnych. Jeżeli ból nie ustępuje i bardzo dokucza, nie obejdzie się bez wizyty u lekarza. Lekceważony ból kolan może narażać na zwyrodnienie stawu kolanowego.
Wraz z wiekiem stawy są coraz mniej efektywne, szczególnie gdy o nie prawidłowo nie dbamy. Mechanizm stawu kolanowego ulega zużyciu, może także ulec trwałej degeneracji. Po 40 mężczyźni i kobiety przybierają na wadze, co odbija się w kondycji kolan. Pod dużym naciskiem odkształcają się, chrząstka stawowa staje się cieńsza i nie ochrania tak dobrze kości. Problemy ze stawami objawiają się, gdy towarzyszy nam ból przy wchodzeniu po schodach oraz zginaniu kolana. W okresie menopauzy kobietom grozi także odwapnienie, które objawia się w bólu bioder i kolan. Aby wspomóc nasze kości oraz stawy należy przyjmować wapń, np. Doppelherz Aktiv Magnez + Wapń. Aby wzmocnić swoje stawy warto zadbać o odpowiednią dietę, która będzie zawierała żelatynę, kwasy omega 3 i antyoksydanty zwalczające wolne rodniki. Gdy ból jest dokuczliwy oszczędzajmy kolana, a ruch wykonujmy według zaleceń lekarza. Powtarzające się bóle stawów kolanowych należy skonsultować z lekarzem, ponieważ możliwe, że będziemy musieli rozpocząć leczenie dny moczanowej, która polega na utrzymaniu odpowiedniej diety.