Jak zadbać o zdrowie kolan?

Zdrowe kolana są wynikiem aktywności fizycznej i zdrowej diety. Bardzo ważna jest rozgrzewka i dostosowanie intensywności wysiłku do swoich możliwości. Istotne jest też dobrze dobrane obuwie i mocne mięśnie nóg zapewniające stabilność.

Ruch dla zdrowia kolan

Chrząstka, która jest jednym z głównych składników stawu, w tym kolanowego, jest odżywiana przy wykonywaniu ruchu. Nie ma własnych naczyń krwionośnych, dlatego aby była w dobrym stanie należy zadbać o aktywność fizyczną. Osoby mające pracę stojącą bądź siedzącą powinny robić przerwy i zmieniać ustawienie stóp i kolan.

Jak zapobiegać kontuzjom kolan podczas uprawiania sportu?

Aby uprawianie sportu było bezpieczne dla stawów kolanowych, należy dostosować rodzaj i intensywność wysiłku do możliwości swojego ciała. Przed każdym treningiem trzeba wykonać rozgrzewkę. Przygotowuje ona mięśnie i stawy do dalszego wysiłku. Ma na celu rozgrzanie ciała i przyspieszenie przepływu krwi i limfy m.in. w kolanach. Jeśli w trakcie ruchu odczuwany jest dyskomfort, można założyć opaskę stabilizującą na staw (źródło: serwis Ortopedio). Podczas uprawiania narciarstwa lub jazdy na rolkach należy używać ochraniaczy na kolana i łokcie. Zabezpieczą one ciało przed mocnym uszkodzeniem w razie upadku. Aby wspomóc stawy kolanowe, dobrze jest wzmacniać mięśnie nóg, które zapewniają stabilizację.

Właściwie dobrane obuwie

Właściwe ułożenie stopy ma ogromny wpływ na zdrowie kolan i bioder. Zapewnia je m.in. dobrze dobrane obuwie. Powinno być dopasowane rozmiarem do stopy, mieć niewielki obcas bądź podeszwę grubą na 2-5 cm. Najlepiej, aby nie uciskało żadnego miejsca i dopasowywało się kształtem do stóp.

Dieta a zdrowie kolan

Na zdrowie stawów wpływa też dieta bogata w białko, np. z roślin strączkowych lub nabiału (np. z jogurtów i kefirów). Produkty pełnoziarniste pobudzają produkcję mazi stawowej. Warto więc jeść ciemne pieczywo, ryż, razowe makarony i strączki. Najlepiej unikać owoców morza, kawy, mięsa i dużych ilości czerwonego wina. Dieta, która zawiera duże ilości tych produktów powoduje odkładanie się kwasu moczowego w stawach. Ma on działanie degenerujące kolana, poprzez niszczenie i deformowanie kości. Koniecznie należy pić 2-2,5 l płynów dziennie. Odwodnione mięśnie i ścięgna są bowiem podatne na uszkodzenia, gdyż tracą elastyczność.

Prawidłowa masa ciała

Aby mieć zdrowe stawy, należy utrzymywać prawidłową masę ciała. Większa waga to większe obciążenie dla kolan, bioder i stóp. To z kolei prowadzi do mechanicznych urazów chrząstki stawowej. Otyłość jest też jedną z przyczyn wywołujących zwyrodnienia stawów.

Zobacz także: Orteza dla biegacza

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.