Karczoch – właściwości, zastosowanie, substancje odżywcze, wpływ na organizm
Karczoch zwyczajny, to gatunek wieloletniej rośliny zielnej, należy do rodziny astrowate – czyli tej samej co chaber, mniszek, cykoria czy aksamitka. Przybył z rejonu śródziemnomorskiego i rozprzestrzenił się w całej Europie. Jego wygląd jest charakterystyczny, ponieważ kuliste kwiatostany otoczone są łuskowatymi, grubymi liśćmi. Karczocha wykorzystuje się w medycynie, a najbardziej znany jest z dobroczynnego wpływu na wątrobę. Inne zastosowanie karczocha to kuchnia, we Włoszech przechowuje się go w oliwie i podaje jako dodatki do dań. Ze względu na właściwości oczyszczające, możemy go również znaleźć w kosmetykach.
Działanie lecznicze karczocha
Karczoch bogaty w jest w wiele związków aktywnych, ich działanie dokładnie zbadano i bez cienia wątpliwości można zachwalać ich dobroczynność. Związki mają charakter aktywny, a ich działanie, to:
-
Ochrona wątroby.
-
Działanie żółciopędne i żółciotwórcze.
-
Właściwości moczopędne.
-
Właściwości antyutleniające.
-
Działanie antycholesterolowe.
-
Regulacja poziomu cukru we krwi.
Dzięki systematycznemu spożywaniu tabletek zawierających wyciąg z karczocha, dbamy o swoją wątrobę oraz zapewniamy jej przyspieszoną regenerację. Ponadto polifenolowe związki w karczochu neutralizują nadmiar wolnych rodników, które uszkadzają śródbłonki naczyń krwionośnych oraz szkodzą tkance mózgowej i materiałowi genetycznemu.
Kolejna zdolność karczocha, to obniżanie cholesterolu ogólnego i LDL – tak zwanego złego cholesterolu.
Herbapol, Cynarex, wyciąg z karczocha
Związki czynne zawarte w karczochu
-
Flawonoidy
-
Fitosterole
-
Garbniki
-
Enzymy
-
Kwasy organiczne
-
Witaminy z grupy B
-
Mikroelementy
-
Karotenoidy
Karczoch i dieta
Po karczocha warto sięgnąć gdy zmieniamy dietę. Właściwości żółciopędne i żółciotwórcze pomogą nam łatwiej trawić pokarmy i utrzymać wątrobę w zdrowiu. Włączenie go do swojej diety nie tylko osłoni wątrobę, ale również pomoże poradzić sobie z tłustymi pokarmami.
Warto wiedzieć, że w karczochu jest kwas chlorogenowy. Poleca się go aby usprawnić odchudzanie a znaleźć go można także w zielonej kawie.
Właściwości moczopędne będą kluczowe, gdy zależy nam na szybszym odtruciu organizmu, oczyszczenia go ze szkodliwych produktów przemiany materii i jednoczesnym zwiększeniu odporności organizmu. Wyciąg z liści karczocha łagodzi bóle brzucha i redukuje wzdęcia, ma również działanie wiatropędne.
Antyrakowy karczoch!
Badanie naukowe prowadzone na zwierzętach sugerują, że kwas chlorogenowy zapobiega powstawaniu raka poprzez wspomaganie oczyszczania organizmu z toksycznych związków. Właściwości antyoksydacyjne również są tutaj kluczowe, ponieważ nowotwór powstaje poprzez uszkodzenie informacji genetycznej w komórkach tkanki. Prowadzone są kolejne badania, które mają wykorzystać ten związek w działaniach zapobiegających nowotworom.
Karczoch – naturalny prebiotyk
W karczochu znajdziemy duże ilości inuliny, która jest znana jako prebiotyk. Inulina wspomaga rozwój przyjaznej flory bakteryjnej w naszych jelitach, przez co usprawnia działanie układu pokarmowego. Inulina ma również zdolność do wiązania dużych ilości wody, a następnie pęcznienia – po zwiększeniu objętości zapewnia uczucie sytości i rzadziej mamy ochotę sięgać po przekąski.
Wyciąg z karczochu i wyciąg z ostropestu – para idealna!
Wątroba ma za zadanie metabolizować tłuszcze, węglowodany i białka oraz wytwarzać żółć. Zaburzenie tych procesów skutkuje niewydolnością wątroby oraz jej powiększeniem. Osłabienie wątroby wpływa na pogorszenie się stanu zdrowia całego ciała!
Aby wspomóc wątrobę i zapobiegać jej uszkodzeniu warto zażywać środki, które w swoim składzie łączą sylimarynę (substancja zawarta w ostropeście) i cynarynę (substancja zawarta w karczochu).
Sylimaryna ma podobne działanie do karczocha – ma zdolności antyutleniające, przeciwzapalne i odtruwające. Ponadto osłania błony komórek wątrobowych i miąższ wątroby przed uszkodzeniem i toksycznymi substancjami. Do tego również działa żółciotwórczo, żółciopędnie i rozkurczająco na przewody żółciowe, dzięki czemu efekt działania obu substancji zostaje zwielokrotniony.
Karczoch kulinarnie
Karczoch to warzywo, które można zjadać praktycznie w każdej formie! Gotowany, pieczony czy smażony – smakuje świetnie! Docenią go zwłaszcza osoby będące na diecie, ponieważ ma bardzo niską kaloryczność i wiele pozytywnych efektów, o których można było poczytać wyżej.
Aby przygotować karczocha do zjedzenia, należy odciąć łodyżkę, zdjąć ciemniejszą warstwę liści i skropić cytryną, aby uchronić go przed zmianą barwy. Dolne spody liści i podstawa kwiatu określane są mianem „serca karczocha”, mają ciekawy, lekko gorzki, wykwintny smak.
Karczocha dobrze jest komponować z jajkami, pomidorami, anchois, pieczarkami czy makaronami, a jego smak podkreślą cytryna i parmezan.