Algi morskie – charakterystyka, właściwości zdrowotne, zastosowanie w kuchni i kosmetyce
Algi morskie podbijają świat. Pierwsze skojarzenie z algami jakie przychodzi większości ludzi do głowy to sushi. Po dłuższym zastanowieniu kojarzą nam się również z maseczkami do twarzy lub włosów. Algi są wykorzystywane także w przemyśle farmaceutycznym. Posiadają one całe mnóstwo właściwości, które korzystnie wpływają na nasz organizm. Warto poznać ich działanie i zastosowanie.
Algi morskie – charakterystyka
Mianem alg morskich określa się wodorosty rosnące w morzu. Dzieli się je ze względu na kolor. Rozróżnia się zielenice ( zielona barwa), brunatnice ( barwa brunatna) czerwienice ( barwa czerwona). Algi mają różne wielkości. Najmniejsze osiągają zaledwie kilka milimetrów, z kolei największe nawet do kilku metrów. Naukowcy wyróżniają aż 30 tysięcy gatunków glonów. Dzieli się je ze względu na wielkość, właściwości czy miejsce pochodzenia. Są to rośliny samożywne, przez co stają się źródłem pokarmu dla wodnych stworzeń.
Algi morskie – wartości odżywcze
W algach znajdziemy całe mnóstwo witamin i składników mineralnych. Należa do nich między innymi:
- Cynk
- Fluor
- Fosfor
- Magnez
- Miedź
- Mangan
- Potas
- Wapń
- Żelazo
- Beta-karoten
- Witaminy z grupy B
- Witamina C
- Witamina E
- Witamina K
- Witamina PP
Algi morskie – właściwości zdrowotne
Badacze co roku odkrywają nowe gatunki wodorostów i ich właściwości. Algi są niezwykle zdrowe, zawierają całe mnóstwo substancji, które korzystnie wpływają na nasz organizm.
- Algi są prawdziwą skarbnicą aminokwasów i protein, w związku z tym często sięgają po nie wegetarianie, by uzupełnić braki tych składników w organizmie.
- Wiele gatunków alg charakteryzuje się właściwościami, które mogą spowolnić procesy starzenia się skóry, dlatego wykorzystuje się je w przemyśle kosmetycznym.
- Algi okazują się pomocne, kiedy badania krwi wykazują się pomocne, kiedy badania krwi wykazują niedobory jakiegoś pierwiastka.
- Zielone algi są źródłem chlorofilu, który charakteryzuje się odkażającymi właściwościami. Dzięki temu że regenerują i wzmacniają organizm, a także zwalczają drobnoustroje stosuje się je przy leczeniu alergii.
- Czerwone algi to z kolei świetny wybór dla osób, które zmagają się z problemami z tarczycą, głównie ze względu na dużą zawartość jodu.
- Zawartość kwasów tłuszczowych, żelaza oraz witaminy C w czerwienicach sprawia, że stosuje się je przy leczeniu miażdżycy.
- Duża ilość antyoksydantów sprawia, że krasnorosty stosuje się aby zdetoksykować organizm.
- Witaminy z grupy B, które zawierają algi przyczyniają się do regeneracji naskórka.
- Algi morskie wspierają regulację pracy gruczołów łojowych ze względu na wysokie stężenie węglowodanów.
- Wodorosty pomogą również w nawilżeniu skóry ze względu na zawartość kwasu hialuronowego.
Algi morskie – zastosowanie w kuchni
Większość ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy z tego jak często spożywa algi. W przemyśle spożywczym niektóre wodorosty wykorzystuje się jako substancje zagęszczające lub dodające smaku i aromatu wielu potrawom. Algi dodaje się do dżemów, sosów, majonezów, mas marcepanowych, galaretek, koncentratów czy przetworów rybnych.
Najczęściej świadomie spożywamy wodorosty, kiedy sięgamy po coraz bardziej popularne japońskie danie, którym jest sushi. Wykorzystuje się do niego zielenice o nazwie nori. Mają one sproszkowaną formę sprasowaną w cienkie, płaskie kwadraty, w które zawija się ryż i surową rybę, przez co listki nori nie są już kruche, a stają się elastyczne.
Glony stosuje się w kuchni w diecie makrobiotycznej, która opiera się na spożywaniu jedynie naturalnych i nieprzetworzonych lub przetworzonych w niewielkim stopniu produktów. Dieta staje się coraz bardziej popularna wśród osób, które dbają o swoje zdrowie.
- Proste przepisy z wykorzystaniem alg morskich
- Danie z morza
Składniki: filet z ulubionej ryby, algi nori, sól, pieprz, olej sezamowy, pęczek kolendry, sos sojowy, białe wino, oliwa z oliwek, czosnek suszony.
Pokrój filet na mniejsze kawałki i włóż go na 30 minut do marynaty przygotowanej z wina, soli i czosnku. Po upływie tego czasu podsmaż rybę na oliwie tak, by nie była surowa. Owiń ją listkami nori. Wymieszaj sos sojowy, olej sezamowy i świeżą kolendrę. Tak powstałym sosem polewaj rybę.
- Krewetkowa zupa z nori
Składniki: krewetki – 250 gram, bulion – 1litr, grzyby moon – 10 sztuk, papryczka chilli – 1, brokuły – 250 gram, szczypiorek – do dekoracji, listki nori – 5 sztuk, cebula – 1 sztuka, sól, czosnek granulowany
Cebulę kroimy w drobną kostkę i wrzucamy do bulionu. Następnie dodajemy posiekaną papryczkę chilli, brokuły i grzyby moon. Gotujemy przez 20 minut, w tym czasie podsmażamy krewetki z solą i czosnkiem. Dodajemy krewetki i gotujemy jeszcze przez dwie minuty. Przed podaniem dekorujemy zupę listkami nori i świeżo posiekanym szczypiorkiem.
Algi morskie – zastosowanie w kosmetyce
Ekstrakty z alg morskich oraz sproszkowane wodorosty są powszechnie stosowane w kosmetyce. Glony często dodaje się do maseczek, kremów oraz serów, które mają za zadanie opóźnić procesy starzenia się skóry i doprowadzić do jej regeneracji. Kosmetyki z algami mają także działanie detoksykujące, w związku z tym poleca się je osobom palącym papierosy oraz tym, którzy pracują w laboratoriach i są narażeni na kontakt z substancjami chemicznymi. Algi dodaje się również coraz częściej do kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów, ponieważ charakteryzują się działaniem nawilżającym i odbudowującym.
Algi morskie
Algi morskie – zastosowanie w farmaceutyce
Wodorosty są coraz powszechniej dodawane do suplementów diety. Prawdziwym hitem jest spirulina, która dostarcza do organizmu wielu cennych witamin i minerałów. Dodatkowo chlorofil, który zawiera działa wspomagająco na trawienie, przez co po spirulinę sięgają osoby, które się odchudzają.
Innym znanym glonem, który jest dodawany do suplementów jest chlorella. Wspomaga ona naszą odporność, korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację. Może również pomóc w leczeniu różnych chorób reumatycznych.