Odkwaszanie organizmu – objawy, przyczyny, sposoby
Organizm człowieka jest bardzo skomplikowanym układem, którego działanie opiera się na wzajemnej współpracy wielu narządów. Ich utrzymanie w odpowiedniej kondycji jest da zdrowia niezwykle ważne szczególnie ze względu na to, iż jakiekolwiek nieprawidłowości pracy pojedynczego narządu, niosły by za sobą konsekwencje w postaci zaburzeń pracy kolejnego. Każdy z narządów odznacza się ściśle określonymi funkcjami jakie mają miejsce w organizmie. W przypadku pracy organizmu mamy do czynienia z reakcjami wiązanymi. Dobrym tego przykładem jest układ pokarmowy gdzie jedzenie rozpoczynając wędrówkę od przełyku do żołądka, jelita cienkiego, jelita grubego, aż do odbytu przechodzi pełen cykl trawienny. Jakiekolwiek zaburzenie pracy, któregoś z tych elementów układu miałoby drastyczne skutki zdrowotne. Z trawionych pokarmów wytrącają się wartości odżywcze takie jak tłuszcze, cukry, białka i tym podobne. Substancje te również muszą zostać przez organizm zaakceptowane, a do tego potrzebna jest w pełni sprawna wątroba czy nerki, a także serce, gdyż to ono odpowiada za transport krwi w naszych żyłach.
W krwi natomiast znajduje się wiele substancji odżywczych przetworzonych przez inne narządy. Podążając tropem reakcji łańcuchowych łatwo się domyślić, że tak samo jak narządy ważne są żyły i tętnice, przez które krew przepływa. Ich odpowiednia kondycja zapobiega powstawaniu na przykład choroby miażdżycowej. Poprawę stanu wewnętrznego organizmu możemy uzyskać w wieloraki sposób, ale przede wszystkim poprzez odpowiednią i zbilansowaną dietę. Organizm dla swojej prawidłowej pracy potrzebuje odpowiedniego czynnika PH, czyli zakwaszenia organizmu. W dzisiejszych czasach poprzez nieodpowiednią dietę, siedzący tryb życia, niewielką aktywność fizyczną często organizm jest zakwaszony co stanowi niepotrzebne obciążenie dla wszelkich układów wewnętrznych. Z zakwaszeniem możemy sobie poradzić dzięki diecie odkwaszającej. Mówi się nawet, że każdy człowiek powinien sobie przeprowadzić tego typu dietę raz w roku, aby jego organizm mógł cieszyć się odpowiednim funkcjonowaniem.
Odkwaszanie organizmu – przyczyny i objawy zakwaszenia?
Do zakwaszenia organizmu dochodzi wtedy, kiedy dostarczana jest zbyt duża ilość produktów o odczynie kwasowym. Organizm nie jest w stanie przetworzyć zbyt dużych ilości kwasów przez co tworzą się jego złogi. Do zakwaszenia przyczynia się wiele aspektów między innymi wyżej wymieniona zła dieta, stres, brak aktywności fizycznej oraz używki takie jak kawa czy alkohol, które niestety są powszechnie stosowane przez społeczeństwo. Objawów, które mówią nam o zakwaszeniu organizmu jest naprawdę wiele. Zaniepokoić powinny nas często występujące wzdęcia oraz przewlekła zgaga. Pogorszenie stanu cery, wypadanie włosów oraz osłabienie paznokci również może wskazywać na problem zakwaszenia. Dodatkowo częste bóle głowy, nadmierne zmęczenie i utrudniona koncentracja także są to objawy występujące w przypadku nadmiernej kwasoty organizmu. Problemem może też być redukcja wagi, gdyż zakwaszony organizm nie reaguje tak jak powinien na stosowane diety.
Odkwaszanie organizmu – sposoby
Sposobem na odkwaszenie organizmu jest przede wszystkim zastosowanie odpowiedniej diety, która opiera się na spożywaniu produktów o odczynie zasadowym. Do tego typu produktów zaliczają się kasze gryczana i jaglana, orzechy, warzywa i owoce, a przede wszystkim cytrusy, tak cytrusy. Pomimo ich kwaśnego smaku ich odczyn jest wysokozasadowy, prze co tworzą idealny produkt stosowany podczas diety odkwaszającej. Podczas diety powinniśmy całkowicie zrezygnować z picia kawy, czarnej herbaty i alkoholu. Te napoje powinny by zastąpione przez zieloną herbatę. Jeżeli nie potrafimy obejść się bez porannej kawy, sięgajmy po kawę zbożową bez dodatku mleka.
Kilka przepisów wspomagających odkwaszanie organizmu
Jaglanka z brokułami pod zieloną pierzynką
Składniki:
Szklanka kaszy jaglanej
Kilka różyczek świeżych lub mrożonych brokułów
Garść liści świeżej bazylii
Ząbek czosnku
Kilka migdałów
Oliwa z oliwek
Sposób przygotowania:
Kaszę jaglaną ugotować zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu. W oddzielnym garnuszku gotować to miękkości dokładnie oczyszczone różyczki brokułów. W czasie gotowania przygotować pesto z bazylii, które posłuży do polania dania. Bazylię, czosnek i migdały zalać odrobiną oliwy z oliwek. Całość dokładnie zblendować na masę o lekko rzadszej konsystencji. Kaszę jaglaną wymieszać z rozdrobnionymi brokułami, polać pesto. Danie gotowe. Smacznego.
Delikatna szparagowa zupa krem
Składniki:
1 litr bulionu warzywnego
Pół kg fasolki szparagowej
Pół kg szpinaku
Kilka różyczek kalafiora
Curry
Łyżka jogurtu naturalnego
Do uprzednio przygotowanego bulionu warzywnego wkładamy fasolkę, kalafior i szpinak. Nie należy przejmować się tym, że warzyw wydaje się być zbyt dużo jak na tę ilość bulionu. Gotujemy aż warzywa mocno rozmiękną. Doprawiamy do smaku curry oraz ulubionymi przyprawami. Zupę lekko studzimy i blendujemy na krem. Całość dopełniamy łyżką jogurt naturalnego i dokładnie mieszamy. Zupa najlepiej smakuje z dodatkiem świeżej bazylii. Smacznego.
Placuszki z cukinii
Jedną średniej wielkości cukinię ścieramy na tarce o grubych oczkach. Dodajemy pół szklanki mąki, szklankę bułki tartej, jedno jajko, odrobinę soli i pieprzu i dokładnie mieszamy. Tak przygotowane placuszki smażymy na oliwie z oliwek. Placuszki najlepiej smakują na gorąco.