Przełom jesieni i zimy to okres, kiedy łatwo narazić swój organizm na szkodliwy wpływ otoczenia. Osłabiony niską temperaturą i małą ilością promieni słonecznych staje się podatniejszy na ataki bakterii i wirusów. Na wspomożenie odporności i poprawę kondycji naszego ciała jest kilka domowych sposobów, stosowanych już przez nasze babcie i prababcie.
Jednym z nich jest raczenie się nalewkami, które mają w swoim składzie całe dobro produktu z którego zostały stworzone. Świetnym wyborem wydaję się aronia – najzdrowszy owoc jagodowy na świecie.
Aronia – co to takiego?
Aronia Melanocarpa to duży krzew dorastający nawet do 2.5m wysokości, należący do rodziny różowatych. Ze względu na podobieństwo, często jest określana mianem czarnej jarzębiny. Okres kwitnienia zaczyna się w maju, drzewko wygląda wtedy jak zalane drobnym, białym kwieciem. Jej owoce pokryte są woskowym nalotem. Gdy już owoce są dojrzałe, odbywają się zbiory. Polska jest jednym z większych producentów tego owocu.
Dobroczynne wnętrze owocu aronii; właściwości aronii.
Choć cierpka w smaku, oferuje w swym wnętrzu bogactwo witamin oraz soli mineralnych. Między innymi są to: witaminy C oraz P, potas, fosfor, wapń, jod, magnez i żelazo.
Witaminy C i P to dwie uzupełniające się nawzajem substancje, które są niezbędne do funkcjonowania naszego organizmu. Witamina C bierze udział w pozbywaniu się wolnych rodników z organizmu, skraca czas trwania przeziębień, wspomaga gojenie się ran i pracę mózgu, zmniejsza podatność na raka. Jej niedobór grozi między innymi mocnym osłabieniem sprawności fizycznej oraz szkorbutem. Witamina P, oprócz wspomagania witaminy C, reguluje poziom cukru we krwi oraz cholesterolu, reguluje ciśnienie krwi, wspomaga leczenie zaburzeń psychicznych.
Ponadto, są też kopalnią antocyjanów oraz flawonoidów które mają zbawienny wpływ na utrzymanie w zdrowiu naszego układu krążenia, usprawniają regenerację komórek, mogą wspomóc organizm w walce z objawami alergii. Warto wiedzieć, że sok z aronii stosowano niegdyś na trudno gojące się rany.
Aronia jako sprzymierzeniec w walce z chorobami cywilizacyjnymi.
Czarne owoce chronią przed rakiem i są panaceum na choroby cywilizacyjne naszego świata. Bioflawonoidy oraz witamina E wspomagają działanie witaminy C. Razem bronią komórki ciała przed wolnymi rodnikami, dzięki czemu spowalniają zachodzące uszkodzenia – zmiany degeneracyjne, to właśnie przez te zmiany komórki przeistaczają się w swoje rakowe formy.
Aronia ukazują także swoją moc, gdy szukamy pomocy z problemami gastrycznymi, ponieważ łagodzą wysięki i przyspieszają gojenie owrzodzeń. Koniecznie trzeba dodać, że jest też znakomitym środkiem zapobiegawczym skutkom promieniowania radioaktywnego dzięki zawartości jodu oraz dużej ilości witaminy P.
Kolejnym cenionym działaniem jest zapobieganie cukrzycy. Wspomaga metabolizm, a co za tym idzie, reguluje poziom cukru we krwi.
By zastąpić wartość odżywczą 0,5 kg aronii, trzeba spożyć około 12 kg cytryn, to ogromna różnica!
Polska aronia suszone owoce aronii całe bio 200g
Inne wykorzystanie owoców aronii; przepis na nalewkę z aronii.
Najprostszy i szybki przepis na aroniową nalewkę:
-1 kilogram owoców aronii
-laska wanilii
-1/2 kilograma cukru
-sok z cytryny
-3/4 litra wódki
-opcjonalnie dodać trochę wiśniowych liści – niwelują gorzki smak
Inne pomysły na owoc aronii.
Oprócz nalewki z tych małych bomb witaminowych, można jeszcze przyrządzić wiele innych, wspomagających nasz organizm dóbr. W celu zachowania właściwości owoców, warto je zamrozić, gdy w sezonie jest do nich łatwy dostęp. Dzięki temu posunięciu możemy cieszyć się jej smakiem i wartościami odżywczymi, gdy za oknem plucha i szarości. Koniecznie trzeba spróbować dodać owoce do herbaty, lub przyrządzić pożywny koktajl z jogurtem naturalnym. Pyszne i zdrowe rozwiązanie. Świetną perspektywą wydaję się też zrobienie konfitury z aronii, która świetnie współgra z mięsnymi daniami, lub jest idealną przekąską, gdy podamy ją na ciepłym toście.