Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży?
Pierwsze objawy ciąży często są ignorowane, lub zwyczajnie umykają uwadze kobiet. Oddzielnie mogą sugerować zatrucie pokarmowe czy grypę, lecz razem są niezawodnym objawem ciąży. Jakie są pierwsze objawy ciąży? Na co zwrócić uwagę, co powinno nas zaniepokoić? Przeczytaj nasz artykuł a dowiesz się wszystkiego.
Zanim test ciążowy
Kobiety najczęściej decydują się na wykonanie testu ciążowego, kiedy krwawienie miesięczne nie pojawia się. Jednak zanim to się stanie, nasz organizm wysyła szereg sygnałów, mówiących o zapłodnieniu. Rozpoznanie pierwszych oznak ciąży wcale nie jest trudne.
Objawy ciąży
Warto pamiętać, że tak jak kobiety różnią się wyglądem, czy cechami charakteru, tak też organizm każdej z nas jest inny i każdy odmiennie reaguje na dawkę ciążowych hormonów. Niektóre kobiety przy nadziei , już od pierwszym miesiąca po zapłodnieniu odczuwają:
- mdłości, nudności,
- zaparcia,
- zgagę,
- bóle głowy,
- zawroty głowy i omdlenia,
- bóle pleców,
- ciągłe zmęczenie,
- senność, ospałość,
- trudności z koncentracją,
- wrażliwość na intensywne zapachy,
- niechęć do wcześniej lubianych produktów spożywczych,
- zwiększenie apetytu lub też zupełny brak łaknienia,
- nagły spadek lub gwałtowny wzrost masy ciała,
- jedzeniowe zachcianki, często łączenie skrajnych smaków,
- częstomocz.
Kiedy można zaobserwować pierwsze objawy ciąży?
U większości kobiet pierwsze objawy ciąży pojawiają się między 4 a 6 tygodniem po zapłodnieniu. Najbardziej dają o sobie znać pod koniec pierwszego trymestru (9-12 tydzień) i zazwyczaj towarzyszą przyszłej mamie do 20 tygodnia ciąży.
Jedną z pierwszych rzeczy jakie może zauważyć kobieta jest wzrost temperatury ciała wtedy, kiedy powinien być obserwowany jej spadek. Jeżeli kobieta codziennie, przed wstaniem z łóżka mierzy temperaturę ciała bez problemu zobaczy różnice.
Do fazy jajeczkowania – do mniej więcej 14-16-ego dnia cyklu, temperatura utrzymuje się na poziomie od 36,4 do 36,6°C, w czasie owulacji 37,2 – 37,4°C, a w przypadku zapłodnienia – pozostaje na podwyższonym poziomie przez cały czas ciąży.
Warto tez wspomnieć, że niektóre kobiety w czasie pierwszego miesiąca ciąży nie mają absolutnie żadnych objawów. Ponadto, niektóre kobiety regularnie miesiączkują nawet do 3-ciego miesiąca ciąży!
Brak miesiączki
Pierwszym, najbardziej charakterystycznym objawem stanu błogosławionego jest brak krwawienia miesięcznego w planowanym terminie. W tym czasie u niektórych kobiety może wystąpić, tak zwane krwawienie implantacyjne. Jest ono spowodowane zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. To krwawienie jest zdecydowanie mniej obfite i krótsze niż regularna miesiączka.
Tkliwość piersi
Jest to również ważny i szybko pojawiający się objaw ciąży. Wrażliwe, powiększone i bolące piersi są wynikiem zmian w gospodarce hormonalnej zachodzących w organizmie ciężarnej kobiety. Zdarza się tez, że zmienia się wygląd piersi- żyły stają się zdecydowanie bardziej widoczne, a sutki ciemniejsze.
Największy wybór testów ciążowych
Nudności i wymioty
Nudności i wymioty męczą ciężarne kobiety zazwyczaj w godzinach porannych lub też wieczornych. Mogą trwać nawet kilka godzin. Rzadko trwają całą dobę, choć i takie przypadki się zdarzają. Na nudności i wymioty częściej skarżą się kobiety, będące w ciąży pierwszy raz.
Naukowcy podejrzewają, że te przypadłości są wynikiem wysokiego stężenia hCG- gonadotropiny kosmówkowej. Jest to hormon produkowany przez zarodek.
Wpływ na intensywność i częstotliwość nudności i wymiotów mają też inne czynniki, na przykład odżywianie czy stres. Aby dowiedzieć się jak uniknąć nudności i wymiotów zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Zawroty głowy i omdlenia
Zawroty głowy występują na skutek podwyższonego poziomu hormonów we krwi ciężarnej kobiety. Powodują one rozszerzenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu krew płynie do dziecka zdecydowanie sprawniej. Niestety, obniża to też ciśnienie krwi przyszłej matki obniża się, w konsekwencji czego mniejsza ilość krwi dociera do mózgu. To wszystko w sumie wywołuje zawroty głowy i omdlenia.
Zawroty głowy mogą być też konsekwencją nieprawidłowej diety, złych nawyków żywieniowych. Gdy kobieta w stanie błogosławiony spożywa posiłki w nieregularnych porach (rekomendowane to 3-4 godziny) może dojść do gwałtownego spadku poziom cukru we krwi. To również często jest przyczyną zawrotów głowy. Innym czynnikiem mogą być skłonności genetyczne ciężarnej kobiety.
Zmiana apetytu
Kolejnym, częstym objawem ciąży jest zmiana apetytu. Rzeczy, lubiane do tej pory przez ciężarną, nagle ją odpychają, lub tez straszny niejadek teraz może zjeść konia z kopytami. Te zmiany powszechnie przypisywane zwiększonym potrzebom matki, przez wzgląd na rozwijające się w niej nowe życie, tak naprawdę spowodowane są zmianami w gospodarce hormonalnej.
Senność i zmęczenie
Tutaj tez hormony nie są bez winy! Wzmożona senność jest skutkiem gwałtownego wzrostu progesteronu. Poza tym, organizm przyszłej mamy może być wycieńczony wymiotami i nudnościami. Bywa też, że zmęczenie jest wynikiem marnego apetytu na początku ciąży. Duże znaczenie tutaj mają też emocje odczuwane przez ciężarną, na przykład stres i niepokój.
Wrażliwość na zapachy
Wczesnym objawem ciąży jest również wzmożona wrażliwość na zapachy, na przykład: zapach kawy, dymu papierosowego czy też perfum.
Objawy ciąży są bardzo zróżnicowane. Nie jest też powiedziane, że każda kobieta w tym samym czasie będzie odczuwać te same objawy! Niektóre z nich wcale nie będą trapić ciężarnej, inne wystąpią w zupełnie różnym czasie. Teraz już wiesz jak rozpoznać pierwsze oznaki ciąży!