Luteina na oczy – właściwości, działanie i źródła

Luteina to nazwa karotenoidu, witaminy powstałej z wiązania beta-karotenu i witaminy A. Pokarmy bogate w luteinę to brokuły, szpinak, kapusta, kukurydza, kiwi, winogrona, sok pomarańczowy i cukinia. Luteina wchłania się najlepiej, gdy jest przyjmowana z posiłkiem o wysokiej zawartości tłuszczu, ponieważ pochodna witaminy A, podobnie jak ona sama, rozpuszcza się w lipidach. Większość z nas uważa luteinę za ważny czynnik chroniący wzrok. To prawda, bowiem zapobiega chorobom oczu postępującym z wiekiem jak ADM, zaćma i zwyrodnienie siatkówki. Jednakże luteinie przypisuje się ponadto właściwości ochronne w przypadku raka jelita grubego, raka piersi, cukrzycy i chorób serca. Luteinę znajdziemy w preparatach multiwitaminowych, ponieważ jest wpływ uważa się za bardzo wszechstronny, o szerokim spektrum oddziaływania na nasz organizm. Luteina – czy tylko na oczy?

Przed czym chroni luteina?

Luteina to jeden z dwóch głównych karotenoidów budujących pigment w oku i siatkówce. Barwnik ma za zadanie chronić wzrok przed promieniowaniem słonecznym, dlatego spełnia zadanie na wzór dzisiejszego filtra UV.

Niedobory luteiny następują w przypadku, gdy spożywasz zbyt mało źródeł tego składnika w diecie. Tymczasem okazuje się, że zwiększenie dawki luteiny dostarczanej do ciała obniża ryzyko wielu poważnych chorób. Wśród nich doszukujemy się:

  • ADM czyli zwyrodnienie plamki żółtej. Choroba oczu postępuje z wiekiem a przyczynia się do tego niedobór luteiny w diecie.
  • Zaćma, którą można hamować przyjmując tabletki z luteiną. Badania dowiodły, że wyrównując poziom luteiny w oku zmniejsza się ryzyko rozwoju zaćmy, a u osób z już rozwiniętą chorobą, poprawia się zdolność widzenia.
  • Rak sutka. Wyższy poziom luteiny we krwi ma związek ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju raka u kobiet i mężczyzn. Dodatkowo mówi się o wpływie luteiny na rozwój raka szyjki macicy, ale badania nie są jak dotąd jednoznaczne.
  • Cukrzyca, ponieważ badania pokazują, że niskie stężenie karotenoidów we krwi ma związek z wahaniami cukru we krwi.
  • Podwyższone ciśnienie, co jest ważne szczególnie dla kobiet w ciąży. Niektóre badania sugerują, że wysoki poziom związku w organizmie jest związane ze zmniejszeniem ryzyka rozwoju nadciśnienia tętniczego w czasie ciąży.

Luteinę na oczy znajdziesz w kilkunastu różnych opcjach: z cynkiem, witaminami A, C i E, z minerałami lub w czystej postaci. To jaką wybierzesz zależy od ciebie.

Luteina w działaniu na skórę

Te dane znane są w środowisku naukowym od dawna, ale przeciętna jednostka nawet nie podejrzewa jak duży związek zachodzi pomiędzy luteiną a zdrową skórą. Witamina A posiada ogromne zasługi dla nawilżenia skóry podobnie jak jego pochodna. Poprawę zauważysz w elastyczności skóry, większym nawilżeniu i ustąpieniu objawów wysuszenia. Zmiany zachodzą także w twoim organizmie. Zwiększa się stężenie lipidów, które stanowią swoisty płaszcz ochronny skóry. Dodatkowo przyjmując doustną suplementację luteiny uzyskasz wzrost ochrony przed promieniowaniem UV, takim samym, który zachodzi w twoich oczach. Zaspokojenie dziennej dawki luteiny wzmocni naturalne systemy antyoksydacyjne w skórze i ochroni ją przed uszkodzeniem słonecznym. Karotenoidy są bowiem znane z właściwości absorbujących promieniowanie słoneczne, co z kolei zwiększa ich skuteczność w walce z wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi za procesy starzenia. Karotenoidy neutralizują także reaktywne formy tlenu, które wyzwalają wolne rodniki w przyrodzie.

Luteina podczas ciąży

Luteina należy do zaszczytnego grona głównych składników sprzyjających zdrowiu nienarodzonego dziecka. Obok kwasu foliowego to drugi co do ważności związek potrzebny rozwijającemu się płodowi.

Luteina chroni oczy dziecka przed absorbowaniem światła i pomaga chronić przed stresem oksydacyjnym powodującym uszkodzenie zdrowych tkanek ciała. Luteina ma wpływ na pamięć i rozwój uczenia się, wzmacnia siłę mięśni i odpowiada za wiele kluczowych funkcji, których odkrycie dopiero przed nami. W ciąży przyjmuj witaminy zawierające luteinę przeznaczone do twojego stanu zdrowia jeśli tak zaleci lekarz. Najlepiej jednak, byś dostarczała sobie luteiny w postaci świeżych warzyw. Przykładowe danie z wysoką zawartością luteiny to zupa-krem ze szpinaku.

Kompleks witamin Centrum z luteiną

Podsumowanie

Luteina to żółty barwnik rozpuszczalny w tłuszczach, który pojawił się w przyrodzie, by chronić organizmy przed niszczącymi skutkami promieniowania słonecznego. Dziś luteina ma udowodniony wkład w ochronę siatkówki ludzkiego oka przed promieniami UV. Pigment umożliwia filtrowanie ultrafioletu zapobiegając tworzeniu się wielu chorób oczu. Wysokie stężenie luteiny i zeaksantyny w siatkówce chroni przed zaćmą, degeneracją plamki żółtej a nawet? niektórymi formami raka. Znajdziemy go w ciemnych, zielonych warzywach jak algi morskie, ale także płatkach bławatka. Owoce bogate w luteinę to jagody, śliwki i awokado a także gruszki, jabłka maliny, pomarańcze, truskawki. Dawka dla osób zdrowych wynosi około 0,5 mg dziennie, a terapeutycznie nawet do 10 mg, co powinien ustalać lekarz.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.