Bóle trzustki – przewlekłe zapalenie trzustki

Trzustka to niewielki narząd położony u góry brzucha, po jego lewej stronie. Ból trzustki może przybierać różne postaci, lecz zawsze będzie oznaczał problemy z trawieniem i wiązał się z innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Bóle trzustki mogą utrzymywać się dłuższy czas lub pojawiać równie nagle, co znikać. Jednakże w żadnym z przypadków nie należy takich bólów lekceważyć. Jakie są przyczyny bólu trzustki, co podawać na ból trzustki i jak dbać o trzustkę, aby ta posłużyła nam jak najdłużej?

Gdy trzustka boli?

Trzustka pełni w naszym organizmie dwie ważne funkcje. Po pierwsze, dostarcza do jelita cienkiego enzymy umożliwiające trawienie pożywienia (białek, węglowodanów i tłuszczów). Po drugie, produkuje hormony regulujące poziom glukozy we krwi – głównie insulinę.

Tabletki z enzymami trawiennymi

Najważniejszym objawem zapalenia trzustki jest przeszywający ból w górnej części brzucha. Gdy napady bólu występują we wczesnym stadium choroby, nie wiadomo, czy jest to ostra postać schorzenia czy pogorszenie stanu zdrowia wynikające z przewlekłego zapalenia narządu. Warto dodać, że uszkodzenie trzustki przez alkohol może nie dawać żadnych objawów przez wiele lat, dopóki nagle nie wystąpi atak ostrego bólu.

Trzustka – objawy choroby

Bóle trzustki mogą oznaczać różne choroby, dlatego bardzo ważne, aby dobrze zlokalizować i zinterpretować źródło swojego bólu. Bóle trzustki mogą oznaczać:

Trzustka odpowiada nie tylko za trawienie, ale także za pracę naszego układu hormonalnego, dlatego jej ból zawsze jest niepokojący. Jak boli trzustka? Przeszywająco, promieniując od miejsca pod żebrami do pleców. Trzustka może być podrażniona po jedzeniu, ale powtarzające się bolesności świadczą już o poważniejszej chorobie. Ostre zapalenie trzustki charakteryzuje się silnym bólem w lewej części brzucha, który nie ustępuje przez kilka dni. Nawraca seriami napadów, podczas których chory jest niemal wyłączony z aktywności. Nie obejdzie się wtedy bez silnych leków przeciwbólowych takich jak Opokan, choć najważniejsze jest rozpoznanie pierwotnej przyczyny bólu trzustki.

Do zapalenia trzustki dochodzi często z powodu złogów obecnych w drogach żółciowych. Pomagają one w trawieniu tłuszczy, ale jeśli nie mogą wydostać się na zewnątrz, zaczynają gromadzić się w narządzie. Wtedy enzymy trawienne zaczynają rozkładać trzustkę, która nieznośnie boli. Inny prawdopodobny scenariusz, to także infekcja wirusowa na skutek choroby lub przyjmowania silnych leków. Z trzustką mają problemy także osoby nadużywające alkoholu. Wtedy zapalenie trzustki przechodzi w przewlekłe a wypicie alkoholu staje się już bardzo ryzykowne. Ból taki nie ustępuje i powraca. Towarzyszą temu tłuste biegunki na skutek nietrawienia tłuszczów, mogą pojawić się cukrzyca oraz żółtaczka na skutek zaprzestania produkcji insuliny. Zazwyczaj zapalenie trzustki rozwija się po 40. roku życia i częściej chorują na nie mężczyźni niż kobiety. Rak trzustki występuje rzadko, ale zdarza się, że chorują na niego stosunkowo zdrowi i młodzi ludzie. Rak trzustki objawia się bólem, mdłościami i biegunkami, a ponieważ takie symptomy mogą świadczyć o wielu innych chorobach najlepiej jest pozostawać w kontakcie z lekarzem, prowadzić zdrowy tryb życia i unikać używek.

Leczenie trzustki

Z bólem trzustki najlepiej jest zgłosić się do lekarza, bo on określi rozmiar dolegliwości i zaleci odpowiednią terapię. Postępowanie w przewlekłej chorobie trzustki jest podobne: należy zmienić dietę na lekkostrawną i nietłustą a także odżywcza, ponieważ niedostateczne trawienie sprawia, że chory nie przyswaja wystarczającej ilości składników odżywczych. W celu pobudzenia trawienia podaje się enzymy trzustkowe. Znajdziemy takie, np. w tabletkach Kreon 10 000 czy Pangrol 10 000. Ostre zapalenie trzustki wymaga podania z kolei leków zmniejszających wydzielanie enzymów trzustkowych. W obu wypadkach nie obejdzie się bez leków przeciwbólowych. Leczenie zapalenia trzustki wymaga stosowania diety i przyjmowania leków często do końca życia. Wraz z poprawą można rezygnować z silniejszych leków na rzecz tych słabszych dostępnych bez recepty. Wspomagająco można przyjmować leki ochronne i wspomagające pracę układu trawiennego w tym trzustki, np. Hepatobon. Lek zawiera liście karczocha, które pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Chorym zaleca się pozostawanie na diecie, jedzenie kilku posiłków dziennie w niewielkich odstępach czasu i aktywność fizyczną, która zawsze pomaga w funkcjonowaniu całego organizmu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.