Chora trzustka – jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?

Trzustka jest jednym z ważniejszych organów naszego ciała i odpowiada między innymi za wytwarzanie wielu hormonów i enzymów, dzięki którym praca naszego organizmu jest znacznie lepsza. Należy również dodać, ze trzustka jest narządem, który posiada nie tylko człowiek – a większość ssaków, a nawet niektóre drobne zwierzęta morskie.

Wiadomym jest, że regularne, profilaktyczne badania pozwalają uniknąć nam wielu nieprzyjemności zdrowotnych i pozwalają na skuteczne wykrycie wszelakich patologii powstających w obrębie naszego organizmu. W artykule przedstawimy najbardziej charakterystyczne objawy chorej trzustki.

Niestety, niektóre schorzenia wykryte zbyt późno nie są uleczalne i prowadzą do poważnych uszkodzeń narządów czy tkanek. Ważnym badaniem jest badanie trzustki, którą niestety dość często dotykają różnego rodzaju nieprzyjemne schorzenia. Dziś przyjrzymy się bliżej objawom różnych chorób trzustki i opowiemy o bodźcach, które powinny skłonić nas do natychmiastowych badań.

Przyczyny chorób trzustki:

Jak wiemy – trzustka jest jednym z ważniejszych narządów w naszym organizmie, który wytwarza niektóre hormony i enzymy – w tym niezbędną do prawidłowej pracy naszego organizmu insulinę. Istnieje jednak wiele różnych przyczyn, które warunkują choroby trzustki. Choroby trzustki może wywoływać chociażby przyjmowanie dużych ilości silnych leków. Jakie wówczas będą objawy chorej trzustki?

Najczęstszą przyczyną chorób trzustki jest nieodpowiedni styl życia. Zbyt niska aktywność fizyczna przy przyjmowaniu niezdrowego i tłustego pożywienia potęguje ryzyko wystąpienia chorób trzustki, a dodatkowe spożywanie alkoholu jest tylko gwoździem do trumny.

Często poprzez życie w ciągłym pośpiechu nie mamy czasu na regularne, pełnowartościowe posiłki zapychając swój żołądek niezdrowymi, wysoko-przetworzonymi produktami.

Taki styl życia skutkuje najczęściej silnymi bólami pojawiającymi się po lewej stronie naszego ciała w linii żeber. Piekący ból lokalizujący się w tej okolicy wskazuje najczęściej na chorą trzustkę!

Charakterystyczne objawy chorej trzustki:

Najbardziej charakterystycznym objawem chorej trzustki jest silny, wręcz piekący ból zlokalizowany w linii żebrowej w lewej części naszego ciała. Ten rodzaj z bólu zazwyczaj z czasem jest coraz intensywniejszy, z czasem przeradzając się w dolegliwości bólowe nie do zniesienia. Zdarza się, że ból ten nasila się tuż po spożyciu nawet małych ilości pokarmów lub wypiciu nawet niedużych ilości płynów – w szczególności mocnej kawy, czy alkoholu. Tego typu dolegliwości powinniśmy niezwłocznie zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje nas na badania, które pomogę ustalić podłoże bólu.

Kolejnym, choć nie do końca charakterystycznym i jednoznacznym objawem chorej trzustki może być pojawiająca się gorączka – nasilająca się z dnia na dzień lub pojawiająca się dzień w dzień. Podwyższenie temperatury naszego ciała w chorej trzustce spowodowane jest najczęściej toczącym się stanem zapalnym, którego podłożem są silne enzymy. Pamiętajmy jednak, że nawet niewielkie podwyższenie temperatury naszego ciała regularnie obejmujące nasz organizm jest niepokojące i nawet jeśli nie jest związane z trzustką – powinniśmy zbadać jej podłoże.

Objawem chorej trzustki może być znaczna utrata masy ciała, spowodowana głównie problemami dotyczącymi prawidłowego wchłaniania. W tym wypadku utrata masy ciała jest niebezpieczna, gdyż powoduje ją niedostateczna ilość lub brak odpowiednich składników odżywczych, które wpływają na przyrost masy ciała oraz na prawidłową pracę naszego organizmu. Należy pamiętać, że jeśli chodzi o utratę masy ciała przy przyjmowaniu takiej samej ilości pokarmów jak dotychczas powinniśmy być szczególnie wyczuleni, gdyż nieprawidłowa ilość składników odżywczych może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, które prowadzić mogą chociażby do awitaminozy.

Mało jednoznacznym, choć często pojawiającym się w chorobach trzustki objawem mogą być również nudności i bóle głowy. Są to objawy niejednoznaczne, gdyż występować mogą również w wielu innych schorzeniach. Należy jednak pamiętać, że przy częstych bólach lokalizujących się w lewej linii żebrowej, połączonych z nudnościami i utratą masy ciała podejrzenie choroby trzustki jest bardzo duże i powinniśmy wykonać szereg dokładnych badań, które pomogą ustalić nam podłoże tych uciążliwych objawów.

Jak uniknąć chorób trzustki – 5 prostych wskazówek:

  • Jedz regularne i zdrowe posiłki – wpłynie to nie tylko na obniżenie ryzyka wystąpienia chorób trzustki, ale również podkręci nasz metabolizm i wpłynie na znacznie lepsze samopoczucie
  • Unikaj alkoholu – wiadomym jest, że lato jest okresem, kiedy z nieukrywaną przyjemnością sięgamy po piwo. Powinniśmy jednak pamiętać, że im mniejsza ilość alkoholu – tym mniejsze ryzyko wystąpienia schorzeń trzustki.
  • Codzienne spacery – nawet codzienny, 30 minutowy spacer pomoże nam walczyć z chorobami trzustki. Siedzący tryb życia w połączeniu z niezbilansowaną dietą prowadzą do poważnych chorób trzustki, a taki spacer będzie nie tylko dobry dla naszego zdrowia ale również pomoże nam oczyścić myśli i odpocząć psychicznie.
  • Odstaw tytoń – niestety, jednym z często występujących chorób trzustki jest nowotwór trzustki do którego przyczynia się przede wszystkim palenie tytoniu. Pamiętajmy, że tytoń jest najczęstszą przyczyną nowotworów, a odstawienie palenia wpłynie pozytywnie na nasze ogólne samopoczucie i pozwoli na zdrowsze i dłuższe życie.
  • Zdrowe zamienniki – staraj się wpajać zdrowe nawyki żywieniowe w swojej kuchni stosując zdrowe zamienniki. Jesteś wielkim fanem cukru? Do posłodzenia porannej kawy użyj jej zdrowego zamiennika – stewii, która ponadto wpływa na mocne i białe zęby. Uwielbiasz potrawy smażone? Odstaw zwykły olej słonecznikowy i zacznij stosować olej kokosowy! Powielanie takich zdrowych nawyków żywieniowych zniweluje ryzyko wystąpienia chorób trzustki i wpłynie na nasze lepsze samopoczucie!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.