Zmęczenie i senność w piękne, słoneczne dni, mogą być objawem choroby

Lato to czas, który większości z nas kojarzy się z urlopami, wypoczynkiem i piękną, słoneczną pogodą. Niektórzy jednak zamiast nowej energii odczuwają zmęczenie i senność. Zwykle zrzucamy to na karb upałów i przemęczenia, jednak niekiedy taka sytuacja może świadczyć o chorobie.

Aby mieć pewność, czy nasze złe samopoczucie wynika z choroby, czy z przemęczenia, warto wykonać kilka badań, które pozwolą wykluczyć najczęstsze schorzenia.

Zbadaj swój układ krążenia

Nadejście upałów to zawsze duże wyzwanie dla układu krążenia. Wszelkie zmiany chorobowe, dotykające serca lub naczyń krwionośnych, mogą zaostrzać się wraz ze wzrostem temperatury oraz często towarzyszącym mu odwodnieniem. Niewydolność serca, wady zastawek w sercu, zapalenie mięśnia sercowego, czy spadki ciśnienia, to tylko niektóre z chorób, mogące objawiać się zmniejszeniem tolerancji wysiłku, zmęczeniem, czy sennością. Zwykle dla postawienia prawidłowej diagnozy wystarcza badanie lekarskie, wykonanie kilku badań analitycznych krwi, a także  EKG, czy ECHO serca. Sami również możemy zadbać o nasz układ krążenia, przede wszystkim poprzez unikanie przegrzewania się oraz zapewnienie organizmowi odpowiedniego nawodnienia.

Zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą odpowiadać za przewlekłe zmęczenie

Pierwszą chorobą układu endokrynnego, która zazwyczaj przychodzi do głowy lekarzowi w związku ze zgłaszanymi objawami zmęczenia i senności, jest niedoczynność tarczycy. Jeśli dodatkowo zauważymy u siebie przyrost masy ciała, ogólne spowolnienie, problemy z koncentracją, łatwe marznięcie, czy problemy z zaparciami, diagnoza niedoczynności tarczycy jest bardzo prawdopodobna. Na szczęście diagnostyka i leczenie tego schorzenia nie są uciążliwe. Wystarczy oznaczenie we krwi hormonu przysadkowego TSH oraz hormonów tarczycy FT3, FT4. Podwyższenie TSH, współistniejące z obniżeniem FT3, FT4, potwierdza diagnozę niedoczynności tarczycy i skłania do włączenia leczenia w postaci suplementacji hormonów tarczycy w tabletkach. Dobór odpowiedniej dawki ustala lekarz, a jej modyfikacji dokonuje się pod kontrolą kolejnych pomiarów TSH. Aby zbadać stan swojej tarczycy, możesz skorzystać z pakietu „Tarczyca pod kontrolą” na stronie Medistore.com.pl. Oczywiście niedoczynność tarczycy jest najczęstszą, ale nie jedyną chorobą endokrynologiczną, mogącą powodować zmęczenie i senność. Paradoksalnie, zmęczenie może być także jednym z objawów nadczynności tarczycy. Właściwie wszystkie choroby układu endokrynnego, w tym te wynikające z zaburzeń hormonów nadnerczowych, mogą być odpowiedzialne za pojawienie się przewlekłego zmęczenia i senności i w dalszej kolejności, w trakcie diagnostyki, powinny być one zbadane.

Latem mogą nasilać się alergie

Jedną z częstszych chorób, która może powodować senność, jest alergia. Zwykle objawy tej choroby są dość charakterystyczne: cieknący lub zablokowany nos, łzawiące i swędzące oczy. Niekiedy jednak alergia nie objawia się tak jednoznacznie i jedynym objawem, który zauważymy, może być nadmierna senność i zmęczenie, czasem połączone ze spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła, wywołującym pokasływanie. Diagnostyka alergii skupia się przede wszystkim na ustaleniu czynnika wywołującego objawy, ponieważ jego eliminacja lub unikanie stanowi podstawę leczenia. Za występowanie objawów alergii latem odpowiedzialne są głównie trawy i zboża, dlatego wykonując testy alergiczne trzeba wziąć pod uwagę te właśnie czynniki. Leczenie, poza unikaniem alergenów, polega na stosowaniu leków antyhistaminowych, działających miejscowo sterydów, a w przypadku ciężkich alergii także leków działających ogólnie. Wśród metod terapeutycznych dostępne są również metody odczulania i warto o nie zapytać swojego lekarza.

Stany niedotlenienia organizmu objawiają się sennością

Większość chorób płuc i dróg oddechowych może w konsekwencji powodować niewielkie niedotlenienie organizmu, powodujące uczucie zmęczenia i senności. Podobnie anemia, a więc stan, w którym upośledzony jest transport tlenu przez krew, należy do chorób odpowiedzialnych za wystąpienie podobnych objawów. Obturacyjny bezdech senny, dla którego czynnikiem ryzyka jest otyłość, ale który może występować także u szczupłych osób, jest coraz częściej wymieniany jako możliwa przyczyna przewlekłego zmęczenia i uczucia niewyspania.

Kiedy latem zamiast przypływu sił i energii odczuwamy zmęczenie i senność, zawsze warto sprawdzić, czy za naszymi objawami nie kryje się choroba. Przyczyna może być błaha, ale problemy mogą też wynikać z groźniejszej choroby. Z pomocą lekarza dobrze jest ustalić przyczynę i zastosować odpowiednie leczenie, aby słoneczne dni znowu wywoływały uśmiech na naszych twarzach.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.