Zgaga – domowe sposoby
Zgaga jest znana prawie każdemu człowiekowi. Chociaż wydawać nam się może, że najczęściej spotyka łakomczuchów, to niestety niemal każdy z nas niezależnie czy to z głodu czy przejedzenia zaczął cierpieć na zgagę. Nieprzyjemne palenie przełyku może też być chroniczną dolegliwością, którą wcale nie tak łatwo zwalczyć, gdyż długotrwałe leczenie może być również niebezpieczne i prowadzić do licznych powikłań! Zgaga może być delikatna i ustąpić sama z siebie, a może również być na tyle bolesna, że konieczna będzie wizyta u lekarza po uprzednim zażyciu środków przeciwbólowych. Warto więc poznać skąd się bierze, oraz po czym rozpoznać zgagę, co postaramy się wyjaśnić w dzisiejszym artykule.
Po czym rozpoznać zgagę – objawy
Zgaga jest jedną z najczęstszych dolegliwości przewodu pokarmowego. Charakteryzuje ją uczucie palenia w przełyku, kwaśne, nieprzyjemne odbijanie, cofanie się treści żołądkowej do przełyku oraz ból w nadbrzuszu oraz za mostkiem.
Jeśli zgaga pojawia się rzadko, po ciężkostrawnym i zbyt obfitym posiłku, nie jest to objaw niepokojący, gdyż jest to naturalna obrona naszego organizmu. Jeśli pojawia się często, niemalże po każdym jedzeniu oraz w nocy budzimy się z silnym bólem i uczuciem gorzkiego lub kwaśnego smaku w ustach, kaszlemy po posiłku jest to niepokojące. Może okazać się, że chorujemy na refluks.
Skąd bierze się sporadyczna zgaga?
Zgaga jest spowodowana nadmiarem kwasu żołądkowego powstałego w żołądku. Pojawia się po ciężkostrawnym i zbyt obfitym posiłku. Niektórzy mają zgagę po spożyciu kwaśnych potraw, inni – słodkich. Dolegliwości tej sprzyja również wysoko przetworzona żywność oraz produkty, które zawierają konserwanty i barwniki. Wiele osób skarży się na nią po wypiciu kawy i zjedzeniu jabłek.
Aby pokonać uczucie pieczenia należy przyjąć medykamenty, które zobojętnią kwas żołądkowy. Należy także wystrzegać się przejadania. Nadmiar pokarmu w żołądku podnosi ciśnienie w jamie brzusznej. To z kolei sprzyja sprawia, że pokarm może się cofać do przełyku. Dlatego też na zgagę najczęściej skarżą się kobiety w ciąży oraz osoby z nadwagą, gdyż mają właśnie podwyższone ciśnienie w jamie brzusznej.
Zgaga a refluks
Refluks jest cofaniem do przełyku przyjętych pokarmów. Sporadycznie taka sytuacja może zdarzyć się każdemu po obfitym posiłku. Zdarza się, że refluks jest bardzo uciążliwą dolegliwością i występuje po zjedzeniu czegoś oraz podczas leżenia i schylania się. Większość dzieci w wieku do 7-10 roku życia cierpi na refluks, jednak wraz z naturalnym wzrostem i dojrzewaniem jego objawy zanikają – niestety, nie u wszystkich. Wraz z cofającą się treścią pokarmową z przełyku do żołądka uszkodzone zostają ściany przełyku i zgagę możemy odczuwać nawet jako ból w klatce piersiowej. Co gorsza osoby z wysokim stopniem refluksu często borykają się z takim problemem, oraz nie mają możliwości wyleczenia się, gdyż medycyna nie zna sposobu na wzmocnienie mięśni przełyku.
Przeczytaj również: Jakie są różnice pomiędzy nadkwasotą, a zgagą?
Przyczyny zgagi:
- Wzmożone wytwarzanie kwasu żołądkowego
- Uszkodzony mechanizm, który uniemożliwia cofanie się przyjętych pokarmów
- Zaburzenia oczyszczania i motoryki przełyki
- Podwyższone ciśnienie w jamie brzusznej
- Podrażnienie przełyku (np. po alkoholu lub papierosach)
- Zapalenie przełyku
- Jedzenie czekolady, cytrusów, ostrych przypraw, tłustych potraw, ciasta drożdżowego, orzeszków ziemnych, mięty i picie kawy, herbaty, alkoholu, napojów gazowanych
- Zbyt mała ilość wytwarzanej śliny
- Choroba tkanki łącznej – sklerodermia
- Lekarstwa, które zwalniają pracę dolnego zwieracza przełyku
- Zaburzenia w opróżnianiu żołądku z pokarmu, który do niego trafia
- Niektóre lekarstwa
Jak radzić sobie ze zgagą?
W celu uniknięcia zgagi warto jeść częściej a mniej. Należy zrezygnować z najadania się tuż przed snem. Ostatni posiłek powinniśmy spożyć dwie godziny zanim położymy się do łóżka. Jeśli zdarzy się nam zjeść obfity posiłek, pomocny może okazać się spacer, lub naturalne zioła dzięki którym posiłek osiądzie, a my nie zmusimy organizmu do nadprodukcji kwasu żołądkowego.
Istnieje wiele domowych sposobów na zgagę np. wypicie łyżeczki sody rozpuszczonej w szklance wody, zjedzenie migdałów, zjedzenie jogurtu. W aptekach istnieje wiele lekarstw bez recepty, które łagodzą dolegliwości.
Polprazol 14 kapsułek
Domowy sposób na zgagę – mleko
Utarło się przekonanie, że mleko jest idealnym sposobem na walkę ze zgagą jest wypicie szklanki mleka, jednak nic bardziej mylnego! Mleko, a zwłaszcza najzdrowsze od krowy, zawiera dużą dawkę naturalnych tłuszczy. To właśnie one – tłuszcze są odpowiedzialne za pobudzanie organizmu do zwiększonej produkcji kwasu żołądkowego. Co za tym idzie po wypiciu szklanki mleka poczujemy chwilową ulgę w zgadze, niestety dosyć szybko poczujemy też potężny nawrót bólu, któremu mogą towarzyszyć skurcze żołądka. Wszystkiemu winny jest tłuszcz w mleku. Dlatego też zamiast sięgać po mleko sięgnijmy po jogurt pitny, a najlepiej taki o obniżonej zawartości tłuszczu!
Konsekwencje nieleczonej zgagi
Może nam się wydawać, że zgaga to ot dolegliwość, która poboli, poboli i przejdzie. Niestety, nawet jeśli po jakimś czasie przechodzi powoduje poważne uszczerbki na zdrowiu. Przy pierwszych zgagach nie odczujemy poważnych zmian, jednak jeżeli zignorujemy problem i nie będziemy przyjmować odpowiednich medykamentów, które zmienią pH na bardziej zasadowe, możemy spodziewać się licznych konsekwencji, a są to między innymi:
- żółknięcie zębów
- nieprzyjemny zapach z ust, na który nie działają specyfiki odświeżające jamę ustną
- nadżerki i uszkodzenia zębów, szkliwa, a nawet rozwój próchnicy
- rozwój bakterii i stanów zapalnych a górnej części przewodu pokarmowego
- uszkodzenie ścian żołądka
- powstawanie wrzodów żołądka
- powstawanie nowotworów: żołądka, przełyku, a nawet jamy ustnej
Mnie na zgagę pomaga mielone siemię lniane, które zalewam wrzątkiem i piję 2 razy dziennie po pół szklanki. Postępuję tak od kilku tygodni i do tej pory zgaga odezwała się 2-3 razy. Mielone siemię lniane nie jest drogie, kosztuje przysłowiowe grosze, a korzyści przynosi mnóstwo.