Zakrzepica żylna i tętnicza – przyczyny, objawy, leczenie

Zakrzepica to choroba dotykająca najczęściej osoby po 40-tym a nawet 60-tym roku życia. Jednak dzisiaj, kiedy tryb naszej pracy jest przeważnie siedzący i nie mamy czasu na odpowiednią gimnastykę, ani właściwą dietę, co raz częściej zakrzepica dotyka także młodszych ludzi. Jak poprawnie diagnozować zakrzepicę, po czym poznać najgroźniejsze objawy i kiedy udać się do lekarza o tym dalszej części.

Czym jest zakrzepica

O zakrzepicy mówimy wtedy, kiedy gęstość naszej krwi przekracza właściwe normy, często aby sprawdzi poprawną krzepliwość badane są podczas morfologii krwi takie składniki jak D-dimery. Kiedy krew jest zbyt gęsta, a ściany żył co raz mniej elastyczne i grubsze (jest to naturalny efekt starzenia się organizmu) wtedy zakrzepica ma możliwość rozwoju. W miejscu zastawki z powodów wyżej wymienionych mogą nabudowywać się skrzepy, to znaczy zbitki gęstej krwi, które będą zaczopowywać jak korek naszą żyłę, co doprowadza do tak zwanego zatrzymania światła żyły. Oznacza to, że przestaje ona być drożna. Są bardzo rzadkie przypadki, kiedy skrzep jest usuwany w sposób naturalny. Jeżeli uda się organizmowi wyleczyć się samemu to nadal jest wysokie ryzyko nawrotu skrzepu w tym samym miejscu.

Rodzaje zakrzepicy

Rozróżniamy dwa rodzaje zakrzepicy, w zależności od tego, gdzie zbuduje się skrzep. Mechanizm powstawania i zatykania światła żyły jest ten sam, jednak występują różne objawy, a także różne konsekwencje nieleczenia.

Zakrzepica tętnicza

Zakrzepica tętnicza powstaje w tętnicach, jak wskazuje nazwa. Oznacza to, że krew nie dociera w sposób poprawny do serca. Jest to bardzo niebezpieczny rodzaj zakrzepicy i jeżeli występują jej objawy natychmiast należy udać się do lekarza, gdyż zerwanie się skrzepu może skończyć się śmiercią w kilka sekund.

Zakrzepica żylna

Zakrzepica żylna to rodzaj zakrzepicy, w której jak również nazwa wskazuje zakrzepy tworzą się w żyłach uniemożliwiając odpływ krwi z kończyn, najczęściej dolnych, lub w okolicy biodra. Ten rodzaj zakrzepicy może powodować poważne uszkodzenia tkanek, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do śmiertelnych chorób.

Kto jest narażony na zakrzepicę

Na zakrzepicę narażone są przede wszystkim osoby starsze, które z racji swojego wieku mają mniej elastyczne i grubsze żyły. Niestety są to również osoby ze zmianami miażdżycowymi czy cukrzycą pierwszego i drugiego stopnia, a także osoby cierpiące na insulinooporność. Niestety również osoby, które mają znaczną nadwagę są narażone na powstawanie zakrzepów. Co więcej siedzący tryb życia, praca biurowa a także rzadkie uprawianie sportu sprzyja chorowaniu na żyły, ze względu na to, że codzienny ruch pomaga utrzymać żyły we właściwym stanie, a także pomaga transportować krew przeciwnie do siły grawitacyjnej, a więc do serca.

Przebieg choroby

Choroba często przebiega w sposób utajony, co oznacza, że na początku nie daje żadnych objawów. Dopiero po jakimś czasie, kiedy krew gęstnieje i zalega w żyłach mogą pojawiać się pierwsze symptomy. Początek choroby może odznaczać się takimi objawami jak:

  • problemy z ciśnieniem

  • nierówna praca serca, a zatem nierówne pompowanie krwi

  • blokady zastawek w żyłach, przez co krew nie płynie równo do serca

  • inne problemy związane z właściwym transportem krwi w przeciwnym kierunku do grawitacji, czyli do serca

Przyczyny zakrzepicy

Przyczyn zakrzepicy jest wiele, większość jest spowodowana nieprawidłową higieną życia. Niestety jest też możliwość odziedziczenia genetycznych skłonności do „gęstej” krwi. Genetyczne najczęściej są problemy z ogólną właściwą produkcją krwi lub cukrzyca typu pierwszego, która najczęściej jest wrodzona.

Oprócz tego jest wiele przyczyn środowiskowych, które sprzyjają rozwojowi zakrzepicy w młodym wieku. Unikanie tego typu nawyków pomoże również opanować zakrzepicę w wieku, kiedy występuje w naturalny sposób, to znaczy około 40-60 roku życia. Są to:

  • antykoncepcja hormonalna

  • częste palenie tytoniu

  • duże ilości spożywanego alkoholu

  • nieprawidłowa dieta prowadząca do otyłości lub nadwagi

  • nadwaga i otyłość

  • siedzący tryb życia

  • choroby uniemożliwiające ruch, kiedy trzeba leżeć

  • cukrzyca

  • miażdżyca

Objawy zakrzepicy

W zależności na jaką zakrzepicę cierpimy objawy jej są różne. Żadnych nie wolno ignorować i jak najszybciej należy udać się do lekarza.

Objawy zakrzepicy tętniczej

  • zawroty głowy

  • uczucie duszności

  • bóle w klatce piersiowej

  • problemy z widzeniem

  • zaburzenie mowy

  • odrętwienie kończyn, które może pojawiać się nagle i bez powodu znikać

Objawy zakrzepicy żylnej

Najczęściej dotyczą jednej kończyny.

  • Obrzęk lub spuchnięcie kończyny

  • Zaczerwienienie i podwyższona temperatura kończyny

  • Możliwe zasinienie opuchniętej kończyny

  • Ból kończyny, a nawet problemy z ruszaniem nią i obciążaniem

  • Ból który ustępuje po podniesieniu kończyny do góry

Diagnostyka

Jeżeli lekarz podejrzewa, że możemy cierpieć na zakrzep w żyle lub tętnicy zleci specjalne badania i wykona odpowiedni test podczas którego pacjent będzie musiał odpowiedzieć na kilka bardzo ważnych pytań, na podstawie których określa się stopień zaawansowania. Dalej badane są przeważnie składniki krwi powodujące krzepnięcie jak D-Dimery, a następnie poszukiwane jest miejsce, gdzie powstał zakrzep. Może być to robione poprzez specjalne zdjęcie, lub może zostać wpuszczony do żył tak zwany kontrast, który przy użyciu specjalnych medycznych maszyn będzie widoczny, a także wskaże miejsce, gdzie krew się blokuje.

Jak leczyć zakrzepicę

Głównym leczeniem powinna być hospitalizacja, albo przynajmniej kontrola lekarza prowadzącego, który stwierdzi jak niebezpieczna dla życia i zdrowia jest nasza zakrzepica. Często leczenie obejmuje również diagnozę przed pojawieniem się zakrzepu, w tym celu najczęściej zalecana jest dieta, a także leki rozrzedzające krew.

Jednak w przypadku, gdy pojawił się skrzep rozbijany jest on często specjalnymi lekami, które powoli zniszczą skrzep w taki sposób, aby się nie urwał i nie doprowadził do zaczopowania ważniejszego miejsca. Czasem też niezbędne jest usuwanie go metodą mechaniczną podczas operacji.

Dieta

Przy leczeniu zakrzepicy bardzo ważna jest odpowiednia dieta, która nie zwęzi naszych żył, pozwoli im się uelastycznić i przede wszystkim będzie wolna od tak zwanego złego cholesterolu LDL, który jest podstawowym czynnikiem, który może doprowadzić do miażdżycy.

Przede wszystkim należy unikać potraw tłustych, które mają w sobie duże ilości tłuszczów nasyconych, jak wieprzowina, śmietana czy masło z wysoką zawartością tłuszczu mlecznego. Warto również unikać nadmiernej ilości węglowodanów, które mogą się przyczyniać do powstawania nadwagi, a w konsekwencji również miażdżycy.

Oprócz diety warto również zadbać o odpowiednią porcję ruchu, która pobudzi metabolizm, ale również pomoże utrzymać właściwą kondycję mięśni, które wpływają na stan zdrowia naszego układu krwionośnego.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.