Witamina D na bolesne miesiączki
Jak podają włoscy lekarze, witamina D może pomóc kobietom, które zmagają się z silnymi, regularnymi bólami związanymi z miesiączką.
Jak możemy przeczytać w Archives of Internal Medicine, witamina D zdaje się być obiecującą opcją terapeutyczną dla leczenia zespołów bólowych związanych ze stanem zapalnym, do których należą bóle miesiączkowe. Takiego zdania jest właśnie dr JoAnn Manson z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie.
Podkreśla on również, że weryfikacja takiej informacji jest mało skomplikowana i wystarczy wykonać małe badanie, by stwierdzić, że witamina D pomaga przy leczeniu bólów menstruacyjnych. Nie powinno się tego jednak sprawdzać na własną rękę, ponieważ wiąże się to z jednorazowym przyjęciem dużej dawki witaminy.
Przyczyny bolesnych miesiączek
Około połowa kobiet zmaga się z bólami menstruacyjnymi bez konkretnego powodu (na nic nie chorują). Tuż przed miesiączką i w ciągu pierwszych dni kobiety odczuwają wówczas bardzo silny ból podbrzusza. Są to silne skurcze macicy. Owym objawom mogą także towarzyszyć wymioty, zawroty głowy, osłabienie, biegunka czy bezsenność. Badania wykazują, że bóle menstruacyjne są bardzo częstym powodem nieobecności kobiet w pracy czy dziewcząt w szkole.
1. Endometrioza
Jest to stan ginekologiczny, w którym endometrium znajduje się poza macicą – komórki błony macicznej zamiast opuścić macicę, wędrują po całym ciele. Mogą wędrować do jajników, jajowodów, pęcherza moczowego, dna miednicy a w cięższych przypadkach nawet do jelit, przepony, wątroby, płuc, a nawet mózgu.
Przemieszczone endometrium może powodować zrosty, przewlekłe zapalenia, cysty i wewnętrzne krwawienia – wszystkie te czynniki mogą powodować ból w okolicach miednicy.
2. Adenomioza
Jest to stan podobny do endometriozy, jednak w tym przypadku endometrium zamiast opuścić macicę, osadza się głęboko w jej mięśniach. Objawy obejmują silne skurczowe bóle i odczuwanie nieprzyjemności podczas stosunku.
3. Mięśniaki macicy – comiesięczny koszmar
Szacuje się, że mięśniaki macicy występują nawet u 3 na 4 kobiety, większość z nich nie odczuje natomiast żadnych objawów. Mięśniaki mogą mieć rozmiary od mikroskopijnych do tak dużych, że są w stanie zmienić kształt macicy. Mogą one zwiększyć ilość krwawień i nasilić bóle menstruacyjne.
Bóle spowodowane są tym, że macica musi się kurczyć by usunąć duże skrzepy krwi, które często towarzyszą obfitym krwawieniom.
4. Zapalenie narządów macicy mniejszej
Choroba ta jest najczęściej spowodowana przez nieleczone infekcje przenoszone drogą płciową. Może powodować stany zapalne, bliznowacenie, bolesne miesiączki i bezpłodność.
5. Wady w budowie macicy
W niektórych przypadkach silne bóle menstruacyjne są spowodowane nieprawidłowym uformowaniem się macicy. Jej wady w budowie mogą powodować bezpłodność, bolesne okresy lub ból podczas stosunku.
6. Pierwotne bolesne miesiączkowanie
Pierwotne bolesne miesiączkowanie to bolesne skurcze, których występowanie nie da się wytłumaczyć wadami strukturalnymi ani stanem rozrodczym. Występuje na pewnym etapie życia nawet u połowy wszystkich kobiet.
Według Amerykańskiego Kolegium Położników i Ginekologów, skurcze ten spowodowane są zwiększonym lub niezrównoważonym poziomem prostaglandyn – hormono-pochodnych kwasów tłuszczowych, które stymulują macicę do skurczów.
Zmiany poziomu prostaglandyny mogą powodować silniejsze i częstsze skurcze macicy, co prowadzi do ściskania pobliskich naczyń krwionośnych i odcięcia tlenu od mięśnia macicy, powodując bolesne skurcze i dyskomfort.
Witamina D a okres – co mówią badania?
Współcześnie, aby radzić sobie z bólem, najczęściej przyjmowane są leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Pomagają także tabletki antykoncepcyjne. Włoscy badacze z Uniwersytetu w Mesynie zbadali 40 kobiet w wieku od 18 do 40 lat, które skarżyły się na bolesne miesiączki. Połowie z nich podano dużą dawkę witaminy D3 na 5 dni przed okresem. Druga połowa otrzymała placebo. Okazało się, że kobiety, które dostały witaminę D, oceniły po dwóch miesiącach, że ich bóle menstruacyjne zmniejszyły się. Najlepsze efekty występowały u kobiet, które odczuwały najsilniejsze bóle. U 40% kobiet, które otrzymały placebo, nie zaszły żadne zmiany i wciąż przyjmowały leki przeciwbólowe. Autorzy badań zakładają, że za bóle miesiączkowe odpowiada ją związki zapalne prostaglandyny, a dokładniej ich nadmierna produkcja w macicy. Badacze zwrócili uwagę też na to, że im niższy poziom witaminy D u kobiet, tym bardziej skarżą się na silniejsze bóle.
Produkty bogate w witaminę D
- Światło słoneczne – promuje syntezę witaminy D z cholesterolu w skórze.
- Olej z wątroby dorsza
- Sardynki
- Łosoś
- Makrela
- Tuńczyk
- Surowe mleko
- Kawior
- Jaja
- Grzyby
Witamina D a bolesne miesiączki – perspektywa
Nadmiar produkcji substancji hormonalnych, zwanych prostaglandynami, może powodować bolesne okresy. Wiadomo, że witamina D zmniejsza ich produkcję.
Przeprowadzone we Włoszech badanie wpływu witaminy D na bóle menstruacyjne było pierwszym, które poruszyło ten temat. Dotyczące go komentarze wskazują na to, że niezbędne jest wykonanie większego badania z dłuższym okresem obserwacji. Nie wiadomo obecnie jaka konkretna dawka pomoże w zwalczeniu bólu menstruacyjnego. Stosując suplementację na własną rękę należy jednak trzymać się dawki zalecanej przez producenta.
Skuteczność witaminy D w walce z bólami podczas okresu, pomogłaby kobietom na wiele lat, głównie ze względu na niski koszt witaminy D i mniejszą liczbę skutków ubocznych.
Nie słyszałam, że witamina d pomaga. Moje miesiączki są okropnie bolesne. Próbowałam różnych metod, żeby złagodzić ból. Termofor, kąpiel. lampka czerwonego wina. Leki przeciwbólowe bez recepty nie działają, poza pyralginą, która rzeczywiście uśmierza ból i bez niej raczej bym nie dała rady w te dni.