Tachykardia – co to jest i jakie choroby objawiają się nią

Serce – jeden z najważniejszych organów naszego ciała, powoduje, że krew dostarczana jest do naszego organizmu, w każdy jego zakamarek, w założeniu, w odpowiedni sposób. Są jednak sytuacje kiedy serce pracuje szybciej lub wolniej, a w najgorszym przypadku w niewłaściwy sposób. Najczęstsze zaburzenia pracy serca nazywane są potocznie tachykardią, jednak w medycynie schorzenia te są rodzajami schorzeń tachykardii. Zatem kiedy należy zacząć się martwić i po czym poznać, że nasze serce nie pracuje normalnie? O tym dowiesz się z dalszej części artykułu.

Tachykardia – co to tak naprawdę jest

Terminem tachykardia określa się sytuację, w której serce zaczyna bić szybciej to znaczy powyżej stu uderzeń na minutę czyli ponad sto skurczów mięśnia sercowego na minutę. Kiedy ktoś słyszy, że ktoś ma tachykardię często od razu zaczynamy się martwić – zupełnie niepotrzebnie! Podwyższona akcja serca w wielu przypadkach jest absolutnie normalna i wskazana! Tak jest w przypadku wysiłku fizycznego. Aby nasz organizm mógł dobrze funkcjonować przy dużym wysiłku niezbędne jest dostarczanie większej ilości krwi i szybciej, a także szybsze jej filtrowanie i pompowanie, z tego powodu serce bije szybko i jest to konieczne a zatem normalne!

Inną sprawą są tachyarytmie i rodzaje tachykardii, które mogą oznaczać choroby.

Rodzaje tachykardii

Tachykardia dzieli się na 3 rodzaje, jednak tylko dwa z nich są niezwykłym powodem do obaw.

  • tachykardia zatokowa – jest to całkowicie bezpieczna i naturalna reakcja organizmu. Oznacza dokładnie przyspieszenie rytmu zatokowego serca w sytuacji, gdy niezbędne jest podtrzymanie wysokiego ciśnienia krwi lub szybkie dostarczanie krwi i odżywianie komórek mięśniowych na przykład w tlen podczas wysiłku fizycznego. Oprócz tego może towarzyszyć takim stanom jak: stres, gorączka, utrata krwi, odwodnienie, zapalenie mięśnia sercowego czy niewydolności krążenia. Tachykardia zatokowa jest jedynie objawem towarzyszącym a nie sprawcą wyżej wymienionych chorób!

  • częstoskurcz komorowy

  • częstoskurcz nadkomorowy

Co to jest tachyarytmia

Jeżeli nasze serce przyspiesza do ponad 100 uderzeń na minutę, jednak robi to w sposób nierówny i słychać wyraźnie nierówny rytm w takich sytuacjach mówi się o tachyarytmii. W takim przypadku może to oznaczać schorzenia serca i wtedy koniecznie należy udać się do lekarza!

Co towarzyszy tachykardii – przyczyny

Tachykardia to objaw towarzyszący lub po prostu objaw. Sama tachykardia nie jest przyczyną do niczego oprócz do szybkiego przepompowywania krwi przez organizm co jest naturalną fizjologiczną reakcją. Jednak przyczyn samej tachykardii może być wiele i jeżeli wykluczymy neutralne przyczyny a tachykardia ciągle jest wtedy należy udać się do lekarza!

Przyczyny neutralne

  • stres

  • wysiłek fizyczny

  • gorączka

  • wpływ nikotyny

  • wpływ alkoholu

  • wpływ narkotyków

Przyczyny które mogą być niebezpieczne dla zdrowia

Tachykardia – kiedy należy udać się do lekarza

Jeżeli nie jesteś przeziębiony, nie ćwiczysz, nie jesteś pod wpływem żadnych używek a mimo to masz wrażenie, jakbyś właśnie przebiegł maraton i serce wyrywa Ci się z piersi warto udać się do lekarza, gdyż przyczyna może być niezwykle niebezpieczna dla Twojego nie tylko zdrowia, ale i życia! Oprócz tego są jeszcze dwa rodzaje tachykardii, których objawy mogą świadczyć o niebezpiecznych chorobach i powikłaniach, a oto one:

Częstoskurcz nadkomorowy

Jest to przekroczenie akcji serca powyżej 100 uderzeń na minutę, jednak tylko pod EKG będzie widoczny zapis, który ujawni, że jest to częstoskurcz nadkomorowy. Polega on na kurczeniu się nie komory zatokowej serca a kurczeniu się węzła przedsionkowo-komorowego lub przedsionków serca i jest to niepoprawny skurcz mięśnia sercowego.

Leczenie

Leczenie jest niezwykle trudne i polegają przede wszystkim na masażach i działań tak zwanych niefarmakologicznych. Jeżeli metody specjalistycznych masaży zawodzą konieczne jest leczenie przy użyciu farmakologicznych środków. W pierwszej fazie podawane są leki, które pacjent może przyjmować sam w domu, jeżeli i to nie pomoże niezbędna jest hospitalizacja i obserwacja.

Czasem niezbędne jest leczenie przy użyciu specjalnych maszyn lub nawet operacja z usunięciem lub naprawieniem miejsca wadliwego w sercu.

Częstoskurcz komorowy

To również rodzaj tachykardii, jednak tak jak w przypadku częstoskurczu nadkomorowego jest widoczny jedynie na EKG i nie jest do rozpoznania bez niego. Maszyna wyłapuje nieprawidłowe skurcze odbywające się w miejscu ektopowym mięśnia w komorze serca. Jeżeli takie skurcze występują co njamniej trzy pod rząd można mówić o częstoskurczu komorowym, który może świadczyć o niebezpiecznych schorzeniach czyli przyczynach.

Przyczyny

  • zawał serca

  • zapalenie mięśnia sercowego

  • wrodzone wady mięśnia sercowego

  • przedawkowanie leków przeciwdepresyjnych

  • kardiomiopatie

  • wypadanie płatka zastawki

  • choroby niedokrwienne serca

  • hipoksja

  • i inne

Leczenie

W przypadku regularnego częstoskurczu komorowego z akcją serca najczęściej podawane są leki, jednak często jest to również częstoskurcz bez akcji serca i wtedy konieczna jest kardiowersja lub użycie defibrylatora. Zbyt późne zareagowanie na częstoskurcz (Często objawiający się zawałem) powoduje zgon. Jeżeli uda się przywrócić akcję serca za pomocą kardiowersji i leków przywracany jest jak najbardziej to możliwe naturalna kurczliwość i rytm serca.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.