Świetlik poprawia wzrok – zioło, które leczy!

Świetlik to naturalny środek leczniczy na schorzenia dotykające narząd wzroku. Jego popularność nabrała na mocy w XIV wieku. Jego nazwa pochodzi od słowa „radość”, jak głosi legenda rzymska. Ludzie w dawnych czasach wierzyli, że ten, kto zastosuje świetlik będzie cieszył się dobrym wzrokiem przez cały czas, a także że zioło to pomoże nawet osobom starszym ze zdegenerowana funkcją wzroku.

Świetlik to roślina jednoroczna rosnąca na wysokość od 5 do 20 cm, na której liściach da się zauważyć głębokie nacięcia. Znajdują się one na tej roślinie nie bez powodu, bowiem podczas kwitnienia w tych wcięciach pojawiają się białe lub fioletowe kwiaty. Ich dokładny kolor ściśle związany jest z odmianą. Świetlik ma w zwyczaju kwitnąć w lipcu, sierpniu i wrześniu. W takim czasie z rośliny przygotowuje się ekstrakt, a jego finalna postać złożona jest z różnych związków chemicznych, jednym z których jest tanina. Świetlik bogaty jest również w garbniki, glukozę i mannitol. Mannitol to rozpuszczalny w wodzie alkohol charakteryzujący się słodkawym posmakiem.

Świetlik na ratunek oczom

Medycyna naturalna wykorzystała świetlik jako substancja lecznicza. Zielarze uważają świetlik za jeden z najsilniejszych środków, którego zadaniem jest zwalczanie infekcje oczu. Ale to nie wszytsko. Świetlik uczestniczy aktywnie także w procesach gojenia, działa bakteriobójczo i wirusobójczo a także dobrze radzi sobie z suchością oka. Dodatkowo świetlik posiada właściwości łagodzące dolegliwości bólowe.

Prozdrowotne działanie świetlika na narząd wzroku objawia się poprzez łagodzenie przebiegu stanów zapalnych oczu i mieszków włosowych rzęs. Ponadto właściwości świetlika znajdują zastosowanie  w leczeniu zapalenia spojówek, ponieważ wydobywany ze świetlika ekstrakt z powodzeniem może być używany jako krople do oczu.

Preparaty na bazie świetlika lekarskiego mogą przynieść natychmiastową ulgę oczom. Świetlik wykorzystywany jest  w medycynie ludowej jako panaceum na wiele dolegliwości. Świetlik zalecany jest przez lekarzy głównie jako lek na problemy z widzeniem, ponieważ łagodzi zapalenie spojówek ale też zapobiega schorzeniom siatkówki oka i odpowiada za prawidłowe ciśnienie gałki ocznej, ponieważ je reguluje. Mniema się, że świetlik również redukuje wadę wzroku. Co sprawia, że świetlik jest tak szeroko stosowany? Mianowicie, jest on bogaty we flawonoidy, których zadaniem jest neutralizowanie wolnych rodników i przeciwdziałanie procesom starzenia się oczu.  W świetliku obecne są również garbniki, kwas chlorogenowy, galusowy i lingany. Te składniki potęgują lecznicze działanie świetlika.

Świetlik a układ oddechowy

Świetlik znajduje zastosowanie nie tylko w leczeniu wzroku, ale również w innych dziedzinach medycyny – między innymi  świetlik działa przeciwzapalnie na schorzenia związane z układem oddechowym. Świetlik sprawdzi się w okresie pylenia roślin, ponieważ jego stosowanie zwalcza katar sienny , a ponadto radzi sobie z zapaleniem zatok i błon śluzowych nosa. W okresie przechodzenia alergii i w momencie wystąpienia podrażnień warto stosować świetlik, ponieważ  świetnie poradzi sobie z tego typu dolegliwościami. Świetlik może być również stosowany jako środek ściągający, co będzie pomocne przy katarze zatykającym nos.

Świetlik a skóra

Świetlik nie należy do grona składników kosmetycznych, a mimo to śmiało może wspomagać procesy regeneracyjne naskórka. Co więcej, świetlik aktywnie uczestniczy w gojeniu się ran, dlatego powinno się go stosować na zmienioną chorobowo skórę. Świetlik nada się też do wykonywania kompresów na trądzik i miejscowe zapalenia skóry.

W jaki sposób przyjmować świetlik?

Świetlik to zioło, które powinno być spożywane w niewielkiej ilości – kilku gramów. Dorosłym zaleca się spożywać od 2 do 4 gram trzy razy dziennie. Najbardziej przystępną formą spożywania zioła jest parzenie na jego bazie herbaty. Wystarczy zalać odmierzoną dawkę szklanką wrzątku i odczekać kilka minut aż się zaparzy. Ważne jest aby nie słodzić herbaty. Tak przygotowany napar pije się 3 razy dziennie. Kiedy świetlik stosowany jest jako krople do oczu, należy zapuszczać po jednej kropli maksymalnie 5 razy dziennie.

Świetlik można dostać w wielu formach, zazwyczaj dostępny jest w torebkach jak herbata gotowych do zaparzenia, ale też można dostać go w formie nalewki, oleju, tabletek i proszków.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.