Suplementy diety dla kobiet

Suplementy diety dla kobiet
5 (100%) 4 votes

O suplementach diety mówi się dziś bardzo dużo. Są obecne w codziennym dyskursie, polecane przez wiele osób i jak to w takich sytuacjach bywa – szeroko komentowane. Wśród wielu zwolenników przyjmowania suplementów diety znajdują się także przeciwnicy – osoby podważające ich skuteczność i zasadność przyjowania. Czym są suplementy diety i czy warto je przyjmować?

Suplementy diety co to jest

Tak naprawdę problem ze sklasyfikowaniem suplementów diety pojawia się już przy samym ich nazewnictwie. Suplementy diety – czym są i po co się je stosuje? Na rynku dostępnych jest wiele suplementów – na włosy, paznokcie, skórę, odporność… Suplementy mają za zadanie dostarczyć organizmowi składniki odżywcze lub substancje żywieniowe w konketnym celu – stąd ich podziałtematyczny. Ich skoncentrowana forma pozwala już po kilku tygodniach stosowania uzupełnić niedobory witamin i minerałów. Przedawkowanie suplementów diety nie jest możliwe, gdy przyjmujemy je zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu. To dlatego, że suplementy spełniają zapotrzebowanie w kilkudziesięciu procentach a i organizm nie jest w stanie przyswoić całości z tabletki. W najgorszym przypadku suplementy diety nie pomogą, lecz nie zaszkodzą.

Co zawierają suplementy diety

Suplementy diety zawierają skoncentrowane składniki odżywcze – witainy, minerały oraz substancje sprzyjające konkretny celom: schudnięciu, poprawie kondycji włosów czy paznokci. Suplementy diety posiadają skoncentrowaną formułę, która jest często pochodzenia naturalnego, np. suplementy na odchudzanie zawierają często ekstrakty roślinne, błonnik, aminokwasy czy białka. Do tego suplementami diety nazywamy także probiotyki – tabletki poprawiające funkcjonowanie przewodu pokarmowego zawierające określone szczepy bakterii. Oprócz nich w składzie kapsułek na spalanie tłuszczu są obecne L-karnityna, koenzym Q-10 czy kwas liponowy. Koenyzm Q-10 był dotąd kojarzony z kremami do pielęgnacji cery dojrzałej, ale od niedawna możemy spotkać go w suplementach diety. Ponieważ koenzym występuje naturalnie w komórkach a jego udział zmniejsza się wraz z wiekiem, to jego przyjmowanie jest uzasadnione, gdy zależy nam na zachowaniu długiej młodości i zdrowia wszelkich układów w ciele. Na rynku stale pojawiają się nowe, wyszukane preparaty na różne dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że tabletki nie są źródłem witamin i pierwiastków, bo ich główne zasoby powinny pochodzić z pożywienia. Dobrze zbilansowana dieta to podstawa dobrego samopoczucia i zdrowia.

Suplement diety z zieloną herbatą

Czy suplementy diety są bezpieczne

Suplementom diety zarzuca się, że nie są bezpieczne, że mogą prowadzić do nadmiaru witamin – równie groźnych co niedobory. Suplementy diety nie bez powodu otrzymały taką nazwę – nie są lekami, a więc nie leczą. Ich zadaniem jest poprawa funkcjonowania organizmu, który jest zdrowy, dlatego jeśli masz wątpliwości czy dany suplement diety jest odpowiedni dla ciebie, zasięgnij porady lekarza. Na ulotce dołączonej do każdego suplementu diety jest wyraźnie napisane dla jakich osób produkt jest niewskazany. Przykładowo osoby z nadciśnieniem nie mogą pozwolić sobie na suplementy odchudzające z kofeiną podnoszącą ciśnienie. Z drugiej strony suplementy diety są korzystne dla naszego zdrowia, ponieważ niedobory witamin i minerałów mogą powodować choroby niebezpieczne dla naszego zdrowia. Awitaminoza występująca na skutek niedoboru witamin może być przyczyną kurzej ślepoty, osłabienia kości i stawów, problemów z pamięcią i koncentracją. Jak każdy produkt, także ten posiada swoje wady i zalety i należy być świadomych obydwu aby dokonać słusznego wyboru.


Zastanawiając się czy warto przyjmować suplementy diety warto poruszyć także kwestię ich skuteczności. Istnieje wiele opinii, że syntetyczne witaminy i minerały nie są w stanie uzupełnić naszych niedoborów, ponieważ ich oddziaływanie na organizm sięga niewielu procent. To prawda, że witaminy i minerały najlepiej wchłaniają się z pożywieniem, ale chociażby dlatego zaleca się, aby przyjmować suplementy diety podczas jedzenia lub w obecności konkretnych produktów (np. żelazo lubi towarzystwo witaminy C). Ponadto substancje aktywne nie działają natychmiastowo. Wymaga to przeważnie nieco czasu – około tygodnia do dwóch tygodni, by zauważyć pozytywne rezultaty. Zdarza się także, że przykładowe suplementy na włosy i paznokcie nie dają według nas żadnych efektów, czego przyczyny mogą być naprawdę różne – po pierwsze możemy wcale nie potrzebować składników zawartych w produkcie lub po drugie oczekujemy zbyt szybkich i zawyżonych efektów.

Suplementy diety na odchudzanie

Suplementy diety na odchudzanie to prawdopodobnie największy rynek preparatów, które mają za zadanie spalać tkankę tłuszczową, budować masę mięśniową lub poprawić metabolizm. Przykładów takich tabletek jest mnóstwo  i nie musimy nawet wybierać się po nie do apteki. Przykładem jest chociażby błonnik na odchudzanie z ananasem, który poprawia trawienie. Oczywiście obok niego jest mnóstwo środków z L-karnityną czy ekstraktami z roślin jak owoce kakaowca.

Suplementy diety na włosy

Lśniące, gęste, mocne włosy – brzmi jak marzenie, które sprzedają producenci suplementów diety. W ich składzie, np. Kerastase znajdziemy niezbędne tauryny i flawonoidy poprawiające odżywienie włosa i przyspieszające wzrost. Inną opcją jest Belissa Intense, która działa wielokierunkowo – na włosy, skórę i paznokcie, ponieważ posiada poszerzony skład – żelazo, cynk, witaminę B12, kwas foliowy i witaminę A.

Suplementy diety witaminowe

Witaminy i minerały łyka codziennie niemal każdy z nas. Jesteśmy świadomi, że sama dieta nie wystarczy, aby zachować zdrowie. Szczególnie dużo osób miewa problemy ze stresem, z którego biorą się problemy z zasypianiem, rozdrażnienie, brak energii. Dlatego równie dużą popularnością cieszą się suplementy diety witaminowe z magnezem i witaminami B6 i B12, np. Magnez Skurcz. Czasami suplementy diety pomogą nam pozbyć się niekorzystnych objawów jak brak snu skupiając się na ich źródle (braku magnezu) zamiast przyjmować melatoninę czy leki uspokajające oddalające tylko niekorzystne symptomy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Dieta, Suplementy
Niedobory witamin i minerałów

Zamknij