Skrzepy podczas okresu – przyczyny, objawy i ciąża – czy to normalne?

Skrzepy podczas okresu zwykle nie świadczą o żadnych chorobach czy nieprawidłowościach. Niekiedy pojawiają się w bardzo obfitych krwawieniach – w takiej sytuacji należy szukać przyczyny tak obfitej miesiączki. Może być ona spowodowana przykładowo mięśniakami macicy.

W przypadku gdy odczuwamy dodatkowo ból, lub pojawiają się u nas inne objawy świadczące o nieprawidłowym funkcjonowaniu macicy, warto udać się do ginekologa w celu dokładnego zbadania przyczyn.

Skrzepy podczas okresu – czym są

W trakcie miesiączki ściany macicy grubieją i wypełniane są nowymi tkankami. Dzieje się to po to, by w razie ewentualnej ciąży wspierały płód. Kiedy jednak w ciążę nie zachodzimy, wszystkie te utworzone warstwy zostają usuwane z macicy – w ten sposób dochodzi do krwawienia. Skrzepy  podczas okresu powstają na skutek ubywania koagulantu – substancji, wytwarzanej przez macicę. Skrzepy osiągają wymiary od 5mm do 5cm, zdecydowanie częściej pojawiają się u kobiet miewających obfite miesiączkowanie.

Skrzepy krwi podczas miesiączki – mięśniaki macicy

Skrzepy podczas okresu występują głównie przy obfitych krwawieniach. W takiej sytuacji należy przeprowadzić szereg badań, by zapobiec anemii.

Obfite miesiączki mogą pojawiać się na skutek istniejących lub rozwijających się mięśniaków macicy. Są to guzki pojawiające się we wszystkich warstwach ścian macicy – w warstwie podśluzówkowej, śródściennej i podsurowicówkowej.

W przypadku, gdy występują mięśniaki macicy, mogą powodować krwawienia międzymiesiączkowe oraz ból w okolicach podbrzusza. Niekiedy występują także parcie na pęcherz, bóle głowy, szybsze tętno, nietrzymanie moczu, zaparcia i skurcze macicy. Gdy mięśniaki macicy rozwinęły się już do pokaźnych rozmiarów, często będą powodować różnego rodzaju nieprzyjemności w układzie pokarmowym. Mięśniaki mogą stanowić przyczynę bezpłotności, a u kobiet w ciąży poronienia i przedwczesne porody.

W diagnozie mięśniaków macicy używa się USG przezpochwowego. Na jego podstawie ginekolog stwierdza liczbę i wielkość mięśniaków. Leczy się tylko takie mięśniaki, które powodują dolegliwości. Zwykle mamy do czynienia z mięśniakami łagodnymi. Te, które powodują jedynie łagodne dolegliwości, leczy się farmakologicznie. Niekiedy używa się leków hormonalnych. W przypadku, gdy dolegliwości spowodowane mięśniakami są bardzo dokuczliwe, ginekolog może zaproponować ich wycięcie. Najczęściej dzieje się to wtedy, gdy powodują nieprawidłowe krwawienia, bóle, bezpłodność, a także gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że mięśniaki są złośliwe.

Skrzepy podczas okresu – polipy endometrailne

Inną przyczynę obfitych krwawień ze skrzepami mogą stanowić polipy endometrailne. Są to widoczne gołym okiem zmiany rozrostowe w błonach śluzowych macicy. Najczęściej występują u kobiet pomiędzy 30. A 50. rokiem życia. Inne objawy towarzyszące polipom endometrailnym to upławy z pochwy, a także nieprawidłowe krwawienia występujące po stosunku lub badaniu ginekologicznym. Polipy leczone są łyżeczkowaniem jamy macicy lub leczeniem farmakologicznym. Polipy endometrailne nie stanowią stanu przedrakowego, istnieje jednak niewielkie prawdopodobieństwo, że przekształcą się w złośliwe zmiany rakowe.

Skrzepy podczas okresu – zaburzenia hormonalne

Skrzepy podczas okresu i obfite miesiączki mogą być spowodowane zaburzeniami na podłożu hormonalny. Występują najczęściej w okresie dojrzewania, a także przed zbliżającą się menopauzą. Obfite krwawienia w okresie dojrzewania mają swoją przyczynę w nie do końca jeszcze rozwiniętym układzie rozrodczym. U starszych pań, sygnalizują natomiast zanikającą już funkcję jajników. Skutkują także występowaniem cyklów bezowulacyjnych.

Możemy stwierdzić, że krwawienie jest zbyt obfite, gdy tracimy ponad 100 ml krwi przy niezmienionej długości cyklu miesiączkowego. Miesiączki są także zbyt obfite, gdy musimy stosować podwójną ochronę i brudzimy pościel w nocy, jesteśmy osłabione i senne.

Leczenie zaburzeń hormonalnych polega zwykle na poddaniu się terapii hormonalnej. Stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne a także tabletki antykoncepcyjne – dzięki którym obfite krwawienia mogą się zmniejszyć.

W przypadku obfitych miesiączek należy stosować suplementację żelaza.

Żelazo w kapsułkach

Skrzepy krwi podczas miesiączki – inne przyczyny

  • Endometrioza – endometrium hormonalnie czynne w czasie miesiączki ulega złuszczeniu, co prowadzi do silnych krwawień, skrzepów i bólu podbrzusza.
  • Choroby nadnerczy
  • Choroby tarczycy
  • Polipy szyjki macicy
  • Zapalenie jajowodów

Skrzepy krwi podczas okresu – czy mogą powodować raka?

Skrzepy podczas okresu pojawiające się podczas miesiączkowania najczęściej nie oznaczają raka, ale mogą. Obfite krwawienia ze skrzepami mogą stanowić bowiem objawy raka trzonu macicy. By stwierdzić nowotwór, należy wykonać odpowiednie badania ultrasonograficzne, na których widoczne będzie powiększenie błony śluzowej trzonu macicy.

Także rak szyjki macicy daje podobne objawy. Oprócz występowania skrzepów, objawia się też nieregularnymi krwawieniami. Nowotwór powoduje zmiany kraterowate w szyjce macicy. Pzez to staje się krucha i podatna na uszkodzenia.

Obfite krwawienie i skrzepy – czy to poronienie?

U kobiet miewających nieregularne miesiączki, krwawienie ze skrzepami może oznaczać poronienie. W takim wypadku należy udać się do ginekologa, zwłaszcza gdy podejrzewamy zatrzymanie miesiączkowania. Zwłaszcza dlatego, że może to stanowić wczesną ciążę z zagrożeniem poronieniem, a także poronieniem w toku lub już dokonanym. Należy przeprowadzić wtedy test ciążowy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.