Skąpe miesiączki – przyczyny i leczenie

Oceń ten post

Wiele kobiet nie ma prawidłowych okresów. Są one zbyt krótkie lub byt długie, za bardzo obfite lub zbyt skąpe. W związku z tym warto się zastanowić, jaką miesiączkę można uznać za prawidłową?

Prawidłowa miesiączka trwa kilka dni i występuje w cyklu miesiączkowym o długości od 26 do 33 dni. Przez pierwsze dni jest bardziej obfita, a potem skąpa. W krwi miesiączkowej nie pojawiają się widoczne skrzepy krwi, ponieważ świadczą one o nieprawidłowościach, a konkretniej o miesiączce zbyt obfitej.

W jakim przypadku należy się obawiać o własne zdrowie?

Można powiedzieć, że każda kobieta powinna poinformować swojego lekarza ginekologa o tym, jak wygląda jej miesiączka. Na szczęście w wielu przypadkach podczas pierwszej wizyty u nowego ginekologa następuje wywiad lekarski, w którym znajdują się również pytania dotyczące wyglądu miesiączki u pacjentki. Jeśli jednak Twój lekarz nie przeprowadził z Tobą takiego wywiadu, a obawiasz się, że Twoja miesiączka może nie być prawidłowa, to koniecznie poinformuj go o tym podczas najbliższej wizyty.

Nie tylko miesiączka ma znaczenie!

Poza samym wyglądem miesiączki ważna jest również długość cyklu miesiączkowego. W Polsce najczęściej kobiety zmagają się ze zbyt długimi odstępami pomiędzy kolejnymi krwawieniami. Co warto o tym wiedzieć?

Bardzo długie odstępy między kolejnymi miesiączkami

Są takie kobiety, u których cykle są wyjątkowo długie i trwają nawet 40 dni. W takim przypadku zazwyczaj trudno przewidzieć kiedy pojawi się miesiączka, więc pacjentka nie wie, czy już ma mówić o braku okresu czy jeszcze nie. Zaznaczamy, że tak długie cykle nie są prawidłowe, nawet jeśli utrzymują się od kilku lat. Bezwzględnie wymagają konsultacji lekarskiej.

Wszystkie kobiety zapraszamy również do zapoznania się z artykułami zamieszczonymi na portalu piramidazdrowiaintymnego.pl, z których można czerpać równie przydatną wiedzę dotyczącą kobiecych spraw.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Komentarze