Skąpe miesiączki – przyczyny i leczenie
Wiele kobiet nie ma prawidłowych okresów. Są one zbyt krótkie lub byt długie, za bardzo obfite lub zbyt skąpe. W związku z tym warto się zastanowić, jaką miesiączkę można uznać za prawidłową? Prawidłowa miesiączka trwa kilka dni i występuje w cyklu miesiączkowym o długości od 26 do 33 dni. Przez pierwsze dni jest bardziej obfita, a potem skąpa. W krwi miesiączkowej nie pojawiają się widoczne skrzepy krwi, ponieważ świadczą one o nieprawidłowościach, a konkretniej o miesiączce zbyt obfitej.
O miesiączce zbyt skąpej możemy mówić, gdy jej czas jest krótszy niż dwa dni, lub ilość krwi wynosi mniej niż 80 ml.
W jakim przypadku należy się obawiać o własne zdrowie?
Można powiedzieć, że każda kobieta powinna poinformować swojego lekarza ginekologa o tym, jak wygląda jej miesiączka. Na szczęście w wielu przypadkach podczas pierwszej wizyty u nowego ginekologa następuje wywiad lekarski, w którym znajdują się również pytania dotyczące wyglądu miesiączki u pacjentki. Jeśli jednak Twój lekarz nie przeprowadził z Tobą takiego wywiadu, a obawiasz się, że Twoja miesiączka może nie być prawidłowa, to koniecznie poinformuj go o tym podczas najbliższej wizyty.
Nie tylko miesiączka ma znaczenie!
Poza samym wyglądem miesiączki ważna jest również długość cyklu miesiączkowego. W Polsce najczęściej kobiety zmagają się ze zbyt długimi odstępami pomiędzy kolejnymi krwawieniami. Co warto o tym wiedzieć?
Bardzo długie odstępy między kolejnymi miesiączkami
Są takie kobiety, u których cykle są wyjątkowo długie i trwają nawet 40 dni. W takim przypadku zazwyczaj trudno przewidzieć kiedy pojawi się miesiączka, więc pacjentka nie wie, czy już ma mówić o braku okresu czy jeszcze nie. Zaznaczamy, że tak długie cykle nie są prawidłowe, nawet jeśli utrzymują się od kilku lat. Bezwzględnie wymagają konsultacji lekarskiej.
Wszystkie kobiety zapraszamy również do zapoznania się z artykułami zamieszczonymi na portalu piramidazdrowiaintymnego.pl, z których można czerpać równie przydatną wiedzę dotyczącą kobiecych spraw.
Przyczyny zbyt skąpej miesiączki
1. Przyczyny naturalne
U niektórych kobiet mniejsze krwawienie w okresie menstruacyjnym może być normalne. Zmniejszony przepływ krwi może być genetyczny. Jeśli zostaną przeprowadzone badania, można często stwierdzić, że matka i / lub siostry kobiety mają również zmniejszony przepływ krwi podczas okresu.
Podczas zmniejszonego przepływu krwi ciąża może wystąpić normalnie. Częstość dni niepłoddych jest w takim przypadku taka sama, jak u kobiet z normalnym miesiączkowaniem.
2. Ekstrema życia reprodukcyjnego
Skąpe miesiączki mogą występować normalnie w ekstremach życia reprodukcyjnego – czyli tuż po dojrzewaniu i tuż przed menopauzą. Dzieje się tak dlatego, ponieważ w tym czasie owulacja jest nieregularna, a endometrium nie rozwija się normalnie.
3. Brak owulacji i problemy hormonalne
Skąpe miesiączki mogą być też spowodowane problemami hormonalnymi. Wśród nich można wymienić niski poziom hormonu tarczycy, wysoki poziom prolaktyny, wysoki poziom insuliny, wysoki poziom androgenów oraz problemy z innymi hormonami.
4. Doustne tabletki antykoncepcyjne
Skąpe miesiączki mogą występować także po długotrwałym stosowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych w wyniku postępującego zaniku endometrium. Całkowita utrata okresów po doustnych tabletkach antykoncepcyjnych jest znana jako brak miesiączki po odstawieniu tabletek.
5. Zespół Sheehana
Zespół Sheehana może wystąpić po porodzie, podczas którego kobieta utraciła znaczną ilość krwi. Ostra utrata krwi może doprowadzić do niewydolności przysadki. Uszkodzenie przysadki mózgowej może powodować dysfunkcje w wydzielaniu odpowiednich hormonów, co może doprowadzić do skąpych miesiączek lub nawet całowitej utraty okresu.
6. Problemy z macicą
Przepływ krwi podczas okresu zależy od prawidłowego wzrostu endometrium (wewnętrznej powłoki macicy). Jeśli w macicy znajduje się blizna, obszar powierzchni macicy może być mniejszy niż zwykle. Obecność blizn wewnątrz jamy macicy jest znany jako zespół Ashermana.
Bliznowacenie może występować po operacjach macicy, takich jak miomektomia (usunięcie mięśniaków) lub po zastosowaniu promieniowanie. Czynniki te mogą powodować zmniejszony przepływ krwi podczas okresu.
7. Przyczyny emocjonalne
Czasami przyczyny skąpych miesiączek mogą mieć podłoże emocjonalne. Emocje i stres mogą działać na ośrodki w mózgu, które stymulują jajniki podczas okresu. Jeśli te ośrodki zostaną stłumione ze względu na stres, nie pobudzą jajników do owulacji, co doprowadzi do zmniejszenia lub zaprzestania produkcji estrogenów. To powodować może skąpe miesiączki.
8. Inne przyczyny
Innymi przyczynami powodującymi skąpe miesiączki mogą być nadmierne ćwiczenia fizyczne, ekstremalne diety, zmiana środowiska (np. zmiana pracy), stres związany z egzaminami lub też nadmierne podekscytowanie spowodowane zbliżającym się ważnym wydarzeniem.
Diagnozowanie skąpych miesiączek
- Testy krwi. Większość przyczyn skąpego okresu może być wykryta w badaniach krwi. Istotne są testy na poziom takich hormonów, jak FSH, LH, estrogen, progesteron, hormony tarczycy, prolaktyna, insulina i androgen. W zespole policystycznych jajników występują na przykład podwyższone poziomy insuliny i androgenów.
- USG może zdiagnozować stan endometrium, wielkość jajników, rozmiar pęcherzyków, owulacją i inne nieprawidłowości.
- Inne testy. Czasami potrzebne są inne testy, takie jak rezonans magnetyczny (MRI).
Leczenie skąpych miesiączek
Leczenie różni się w zależności od przyczyny, jaką spowodowane są skąpe miesiączki. Aby zdiagnozować przyczyny naturalne, należy poznać pełną i gruntowną historię wcześniejszych cykli menstruacyjnych. Problemy hormonalne można zwykle wyleczyć przez podawanie różnych hormonów.