Jakie ryzyko niosą za sobą tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne, zwane także doustnymi środkami antykoncepcyjnymi, są lekami przyjmowanymi doustnie w celu zapobieżenia ciąży. Uważane są za skuteczną metodę kontroli zapłodnienia. Przy zdecydowaniu się na ich stosowanie, warto zapoznać się z występującymi skutkami ubocznymi oraz nieprzewidzianymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Najczęściej spotykane skutku uboczne

Plamienie między miesiączkami

Nawet połowa kobiet stosująca pigułki antykoncepcyjne doświadcza krwawień między miesiączkami. Jednak plamienia te trwają tylko przez okres pierwszych trzech miesięcy od momentu rozpoczęcia przyjmowania tabletek. Zazwyczaj kontynuowanie przyjmowania tabletek rozwiązuje ten problem u ponad 90% przypadków.

Warto zaznaczyć, że podczas plamienia przyjmowanie pigułki jest skuteczne, ale tylko wtedy, gdy zostanie ona przyjęta prawidłowo, czyli pod warunkiem regularnego stosowania. Natomiast osoby, u których krwawienie będzie trwać dłużej niż 5 dni muszą koniecznie skontaktować się ze swoim lekarzem ginekologiem.

Nudności

U niektórych osób po zażyciu pigułki występują łagodne nudności, ale objawy zwykle ustępują po krótkim czasie. Przyjmowanie pigułki z jedzeniem lub przed snem może pomóc w zmniejszeniu prawdopodobieństwa nudności

Nadwrażliwość piersi

Tabletki antykoncepcyjne mogą powodować powiększenie lub tkliwość piersi. Ten efekt uboczny ma tendencję do poprawy w kilka tygodni po rozpoczęciu antykoncepcji. Pomocne okazuje się również ograniczenie spożycia kofeiny i soli.

Bóle głowy

Hormony płciowe mają wpływ na pojawienie się bólów głowy i długotrwałej migreny . Tabletki o różnych typach i dawkach hormonu mogą powodować różne objawy bólu głowy. Niektóre badania sugerują, że bóle głowy są najmniej prawdopodobne w przypadku tabletek zawierających niskie dawki hormonów.

Przyrost masy ciała

Na początku warto zaznaczyć, że dotychczasowe badania nie wykazały  związku pomiędzy stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych a wahaniami wagi. Jednak wiele osób przyjmujących pigułki obserwuje pewne zatrzymanie płynów , szczególnie w okolicach piersi i bioder.

Zmiany nastroju

Wahania nastrojów tj. napady śmiechu, radości przecinane smutkiem, rozczarowaniem czy złością są rzadko spotykane przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Do tej pory nie przeprowadzono badań na temat związku zmian nastroju z przyjmowaniem tabletek.

Brak miesiączki

Zdarzają się sytuacje, w których, pomimo właściwego stosowania pigułek, miesiączka może zostać pominięta. Na to może wpływać kilka czynników, takich jak stres , choroba, podróże oraz nieprawidłowości hormonalne lub źle funkcjonująca tarczyca.

Zmniejszenie libido

Hormony zawarte w pigułce antykoncepcyjnej mogą wpływać na popęd seksualny (libido) u niektórych kobiet.  Jednak wiele innych czynników może przyczynić się do zmniejszenia libido., nie tylko same tabletki.

Inne lekkie skutki uboczne

  • Ból brzucha lub żołądka,
  • Bóle w klatce piersiowej, duszności,
  • Ciężkie migreny,
  • Niewyraźne widzenie i powolna utrata wzroku,
  • Obrzęk nóg, spuchnięcie, zaczerwienienie.

Ponadto, uważa się, że zbyt długie przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może zwiększyć ryzyko powstania raka szyjki macicy.

Rzadkie skutki uboczne

Poważnym ryzykiem stosowania tabletek antykoncepcyjnych, zwłaszcza tabletek z różnym składem, jest zwiększone prawdopodobieństwo powstania zakrzepów, które mogą prowadzić do: zakrzepicy żył głębokich, zawału serca, udaru czy zatoru płucnego.

Jak działają pigułki antykoncepcyjne?

Pigułki antykoncepcyjne działają na dwa, odmienne od siebie sposoby.

Po pierwsze, są to środki, którym celem jest zatrzymanie owulacji. Po drugie, te pigułki powodują, że ciało zagęszcza śluz szyjki macicy. Ten śluz jest płynny w okolicy szyjki macicy, który pomaga plemnikom wędrować do macicy, aby mógł zapłodnić jajo. Zagęszczony śluz pomaga zapobiec dostaniu się plemników do macicy. Natomiast tabletki zawierające tylko hormon o nazwie progesteron, który również działa na inne sposoby.

Jakie są zalety pigułek antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne mają wiele zalet, które można zawrzeć w kilku punktach:

  • Chronią ciało przez 24 godziny przez 7 dni w tygodniu, związku z czym nie trzeba się martwić o kontrolę podczas stosunku seksualnego.
  • Są bardzo skuteczne, chronią najlepiej przed ciążą, w porównaniu z innymi sposobami antykoncepcji,
  • Pomagają regulować cykl menstruacyjny, zwłaszcza są pomocne dla kobiet, które mają nieregularne miesiączki.
  • Są w pełni odwracalne, co oznacza, że w momencie zrezygnowania z antykoncepcji, cykl zostanie przywrócony do normy, a zajście w ciąże nie będzie problemem.

Ponadto, tabletki antykoncepcyjne zapewniają ochronę przed trądzikiem, ciążą pozamaciczną, nowotworem jajnika, przerzedzeniem kości i silnymi skurczami menstruacyjnymi.

Jakie są wady pigułek antykoncepcyjnych?

Pigułki antykoncepcyjne nie chronią przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Aby zapobiec przed zarażeniem chorobami i infekcjami przenoszonymi drogą płciową należy podczas stosunku dodatkowo zastosować prezerwatywę.

Minusem pigułek może okazać się ich codzienne przyjmowanie i kontrolowanie, czy posiadana ilość jest wystarczająca na określony okres czasu. W przypadku pominięcia pigułki lub opóźnienia w rozpoczęciu nowego opakowania po zakończeniu cyklu wzrasta ryzyko ciąży.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.