Rwa kulszowa
Rwa kulszowa powszechnie znana jako tzw. atak korzonków lub korzonki to w rzeczywistości ostry ból w dolnej części pleców. Rwa kulszowa jest bólem spowodowanym uciskaniem nerwów rdzeniowych, jest bardzo bolesną dolegliwością i nie należy jej ignorować.
Czym jest rwa kulszowa?
Najczęściej jest odczuwalna jako nagły, niespodziewany i przeszywający ból, który jest tak silny, że często nie jesteśmy w stanie się ruszać. Najczęściej pojawia się podczas silnego kichnięcia i charakteryzuje się mrowieniem nóg.
Rdza kulszowa może mieć trzy odmiany: ramienna – promieniujący ból od ramienia do końca ręki, kulszowa – najczęstszy rodzaj charakteryzujący się bólem w okolicy dolnych pleców oraz lędźwi i udowa – ból promieniujący od lędźwi i pośladków przez udo i nogę.
Rwa kulszowa – przyczyny
Przyczyn rwy kulszowej może być dość dużo, przede wszystkim jest to tzw. wypadnięcie dysku, czyli krążka międzykręgowego pomiędzy chrząstkami włóknisto-krążkowymi. Odpowiadają one za amortyzacje urazów, elastyczność oraz sprężystość stawu.
Rwa kulszowa pojawia się w momencie, kiedy kręgi się przesuwają i dysk zaczynają wystawać poza oś kręgosłupa uciskając tym samym nerwy. Ponadto często rwa kulszowa zwiastuje poważne niedobory niektórych minerałów w organizmie, takich jak: sole mineralne, wapń oraz niezbilansowana prawidłowo dieta.
Kto jest podatny na rwę kulszową?
Najczęściej może być to spowodowane nadmiernym wysiłkiem fizycznym, gwałtownym pochyleniem się czy poruszeniem niewłaściwym, szczególnie u osoby mającej problemy z kręgosłupem.
Częściej występuje u osób starszych, otyłych a także może zwiastować stany zapalne kręgosłupa. Jak również u osób pracujących fizycznie, przeciążających kręgosłup oraz kobiet w ciąży. Rwa kulszowa może się również pojawić u osób z wyziębionym, gwałtownie ochłodzonym lub zmarzniętym organizmem. Warto pamiętać, że rwa kulszowa ma tendencje do nawracania, dlatego warto wiedzieć jak sobie z nią radzić.
Wszystko zależy od nasilenia bólu oraz czasu trwania, jednak bezwzględnie nie należy ignorować objawów rwy kulszowej. Atak nie tylko uniemożliwia chodzenie i normalne funkcjonowanie, ale może być też bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia.
Rwa kulszowa – leczenie
Jest kilka sposobów na radzenie sobie z rwą kulszową, przy delikatnych objawach ulgę może przynieść odpoczynek w wygodnej i komfortowej pozycji ciała, nie obciążającej mięśni. Specjaliści polecają ułożenie się na twardym podłożu z lekko ugiętymi kolanami, pod które możemy ułożyć poduszki. Pozycja leżąca z nogami zgiętymi ku górze rozluźni mięśnie zmniejszając nacisk na nerw.
Leczenie farmakologiczne
Oczywiście możemy wspomagać się tabletkami, pomocne będą leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz dodatkowo rozkurczowe. Najczęściej są podawane w formie tabletek doustnych, lecz mogą być to również maści lub żele. Jeśli atak jest nagły i wyjątkowo bolesny lekarz poda nam odpowiednie zastrzyki, które powinny szybko przynieść ulgę.
Domowe sposoby
Pomocne mogą być również okłady, niektórym osobom pomaga delikatne schłodzenie miejsca. W tym celu używamy zimnego okładu, woreczka z kostkami lodu lub ręcznika zwilżonego zimną wodą. Ważne jest aby nigdy nie przykładać czegoś zimnego bezpośrednio do ciała a robić to przez ręczniczek lub szmatkę.
Jeśli ból jest bardzo ostry, uniemożliwiający chodzenie i funkcjonowanie, utrzymuje się przez 24 godziny lub towarzyszy mu: bezwład kończyn, problemy z nietrzymaniem moczu, zaprzestanie oddawania moczu, brak czucia w nogach lub nodze – należy bezwzględnie i natychmiastowo skontaktować się z lekarzem.
Rwa kulszowa zazwyczaj zwiastuje, że z organizmem dzieje się coś niedobrego i dokładna diagnoza może pomóc w wykryciu poważnych chorób. Utrzymywanie się też wyżej wymienionych objawów może świadczyć o trwałym lub częściowym uszkodzeniu nerwu, co może być bardzo niebezpieczne dla organizmu a nawet w skrajnych przypadkach zagrażające życiu.
Leki przeciwbólowe
O czym należy wiedzieć?
Im wcześniejsze wykrycie i zdiagnozowanie rwy kulszowej tym lepiej dla naszego organizmu. We wstępnym badaniu lekarz wypyta nas o wszelkie szczegóły związane z objawami, w momencie wystąpienia bóli dobrze jest wykonać „na świeżo” rentgen, aby móc wykluczyć złamania lub podejrzewać choroby innej natury. Jeśli pojawi się brak czucia lub objawy, które zaniepokoją lekarza konieczne jest wykonanie rezonansu magnetycznego.
Leki jakie może przepisać lekarz na rwę kulszową to przede wszystkim leki niesterydowe, przeciwbólowe i przeciwzapalnych w dużych i mocnych dawkach – mogą być doustne lub w zastrzykach. Dodatkowo przepisuje się leki rozluźniające, rozkurczające mięśnie. Często podczas silnych bóli mogą pojawić się problemy ze snem co może prowadzić do wyczerpania organizmu oraz jeszcze gorszego samopoczucia, dlatego lekarz w takich momentach do tego przepisuje środki nasenne, uspokajające. Odpoczynek sprzyja zmniejszeniu bólu i wyciszeniu. Można też wykorzystać domowe sposoby i posiłkować się herbatami ziołowymi takimi jak napary z: melisy, skrzypu polnego, rumianku, szyszki chmielu oraz innych mających działanie wyciszające. Warto też dodatkowo spożywać wiele produktów zawierających witaminę B lub preparatów witaminowych.
Przy problemach z tendencja do nawracającej rwy kulszowej warto jest skorzystać z usług fizjoterapeuty i masażysty. Dobrze też zadbać o nas kręgosłup i starać się nie dopuścić do nawrotu choroby. W tym celu możemy zaczął regularnie chodzić na basen, unikać sportów gwałtownych – biegania, sportów walki oraz innych wymagających gwałtownych ruchów. Osoba ze słabym kręgosłupem w szczególności nie powinna nosić toreb na ramieniu, a raczej skupić się na plecakach, które regularnie rozkładają nacisk na ramionach.