Przywrotnik pospolity – właściwości lecznicze i zastosowanie

Już nasze babcie wierzyły w ogromną moc zdrowotną ziół i roślin. Dlatego na wszelkiego rodzaju dolegliwości analogicznie skuteczne było zastosowanie wybranej rośliny. Po co faszerować się środkami farmakologicznymi, jeżeli możesz wykorzystać siłę natury. W ziołach znajdują się ekstrakty i wyciągi lecznicze. Lato to okres, w którym możesz przygotować swoją domową apteczkę na cały rok. Na łące i w lesie znajdziesz mnóstwo gatunków roślin pomagających w dolegliwościach organizmu. Wiedza dotycząca medycyny naturalnej jest dosyć rozległa. Z tego względu też należy zachować pewną rozwagę zbierając zioła, ponieważ wśród nich znajdują się również trujące egzemplarze. Warto o radę zapytać doświadczonego zbieracza, ale też można zakupić je w profesjonalnym sklepie zielarskim lub aptece.

Przywrotnik pospolity – charakterystyka

Przywrotnik pospolity znany jest ze swoich prozdrowotnych właściwości. Pokrótce warto wiedzieć, że jest on skuteczny w walce z problemami kobiecymi, z tego powodu można go też określić sprzymierzeńcem płci żeńskiej. Dlatego zostanie on doceniony przez płeć piękną. Jeżeli sama pragniesz zdobyć przywrotnik pospolity, w tym celu powinnaś udać się na łąki o kwaśnej glebie.

Zanim zdecydujesz się na zbiór zapoznaj się z wizualną charakterystyką rośliny, aby nie pomylić jej przypadkowo z inną. Poznasz ją dzięki 7-9 klapowatym liściom, są one delikatnie poszarpane na brzegu, które w dolnych partiach łodygi mają dłuższe ogonki, a idąc ku górze bezpośrednio są przytwierdzone do łodygi. Roślina ma drobne, zielonkawe kwiaty, które kwitną od maja do września. Owoc stanowi niełupka, a na liściach zbiera się rosa.

Sam zbiór przywrotnika pospolitego zaleca się w okresie od maja do sierpnia. Z kolei okres kwitnienia przypada od maja do czerwca. W ziołolecznictwie wykorzystuje się kwitnące ziele z przyziemnymi liśćmi. W celu przygotowania do użytku powinno się go suszyć w suchym, zacienionymi  przewiewnym miejscu. Gotowy do wykorzystania przywrotnik ma cierpko słodkawy smak i balsamiczny zapach.

Przywrotnik pospolity – skład

Przywrotnik pospolity jest skuteczny dzięki swojemu składowi. Ziele przywrotnika posiada garbniki elagowe, flawonoidy, witaminę C, saponiny, gorycze, polifenole oraz fitosterole. Co więcej w składzie znajdziemy: kwas elagowy, luteinę, krzemionkę przyswajalną, kwas taninowy, kwas galusowy, ubichinon, kwas chinowy, a także kwas kumarowy. Te naukowe  nazwy mogą wydać się nam dosyć niezrozumiałe na pierwszy rzut oka. Dlatego warto przybliżyć za jakie właściwości organizmu odpowiadają najważniejsze z nich.

Flawonoidy hamują oksydazę askorbinianową, czyli zapobiegają utlenieniu się witaminy C, która z kolei jest silnym przeciwutleniaczem. Dlatego najbardziej flawonoidy są znane z usuwania wolnych rodników, zwanych też antyoksydacyjnymi. Skupia się to w całości na zwalczaniu nowotworów.

Saponiny z kolei wykazują właściwości przeciwzapalne, o czym dowiecie się poniżej. Ich zawartość  w przywrotniku pospolitym leczy schorzenia związane ze stanami zapalnymi całego organizmu. Przeciwdziałają one też obrzękom i regulują ciśnienie krwi. Co więcej powodują one zahamowanie wzrostu drożdży i grzybów, co dotyczy szczególnie kobiet.

Przywrotnik pospolity – zastosowanie

Sama roślina jest stosowana w wielu problemach zdrowotnych i można wymienić generalne jej działanie w kilku rodzajach dolegliwości. Jak wcześniej wspomniano za sprawą swojego składu pozwala uodpornić organizm na wszelkiego rodzaju infekcje w zależności od potrzeb.

  • Po pierwsze przywrotnik jest skuteczny w domowych zabiegach kosmetycznych. Na jego bazie warto robić napary, okłady lub maseczki. W kontakcie ze skórą problematyczną potrafi wiele zdziałać, gdyż ma zdolności przeciwzapalne. Możesz zastosować go na ranę, co przyspieszy proces gojenia. Dodatkowo mając problem z cerą tłustą i trądzikiem będzie on bardzo pomocny, ponieważ działa odkażająco, ściągająco i niweluje blizny oraz przebarwienia. Chroni przed starzeniem się skóry i plamami pigmentacyjnymi. Stosując młode ziele przywrotnika przywrócisz skórze jędrność.
  • Zewnętrzne zastosowanie przywrotnika pospolitego jest polecane na wszelkiego rodzaju zapalenia i zakażenia np.: gojenie ran, wrzody, zapalenie krtani, przy zapaleniu spojówek – stosowany w postaci okładów. Przy zapaleniach gardła i tego typu problemach warto zrobić sobie płukankę.
  • Po trzecie przywrotnik sprawdza się na problemy związane z układem pokarmowym, gdyż pozwala przywrócić równowagę dla metabolizmu. Wewnętrzne zastosowanie pomoże wyregulować działanie żołądka i zmniejszyć  fermentację jelitową, która powoduje wzdęcia oraz ograniczyć ilość bakterii w przewodzie pokarmowym. Z tego względu poleca się go osobom cierpiącym na nadkwasotę. Ma on zastosowanie w przypadku biegunek i pomaga w zaburzeniach związanych z apetytem. Przyczynia się  w dużym stopniu do  wydzielania soku żołądkowego, przez co mamy lepsze łaknienie i przyswajanie składników pokarmowych. Również jest stosowany przy wrzodach żołądka oraz problemach z dwunastnicą

Przywrotnik na kobiece dolegliwości

Przywrotnik pospolity jest panaceum na problemy typowo kobiece. Znany jest też pod nazwą „ziele Matki Boskiej”. Jeżeli co miesiąc cierpisz na uciążliwą menstruację niezwłocznie powinnaś poznać właściwości przywrotnika, gdyż łagodzi on bóle przed jak i w trakcie miesiączki. Ma działanie uśmierzające i rozkurczowe, co więcej zmniejsza krwawienie. Strefy intymne kobiety są bardzo wrażliwe na różne czynniki, a ich reakcją są częste infekcje. Płukanie roztworem na bazie przywrotnika zmniejszy pieczenie i nieprzyjemne upławy. Zapaleniu towarzyszy też brzydki zapach, który przy okazji zwalcza. Kobiety cierpiące na nieregularne miesiączki mogą pić napar z przywrotnika, aby je wyregulować. Bardzo pomocny okazuje się też w okresie menopauzy, gdyż poprawia pracę mięśni i trzymanie moczu . Kobiety przy ryzyku poronienia na wzmocnienie wiązadeł powinny pić sok lub napar z przywrotnika. Również kobiety w ciąży około miesiąc przed porodem w celu pomyślnego rozwiązania powinny pić napar.

Warto zorganizować sobie relaksacyjną kąpiel. W tym celu trzeba wymieszać 100g ziela przywrotnika, 25 g kwiatów rumianku i 25 g kwiatów lipy. Następnie zalewamy to 2-3 litrami wody gotując pod przykryciem do 5 minut. Taki napar pozostawiamy na pół godziny, cedząc wlewamy do wanny z wodą o temperaturze 37 stopni Celsjusza. Wtedy działamy zarówno na skórę całego ciała, jak też okolice intymne.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.