Przyczyny, objawy i leczenie dusznicy bolesnej
Dusznica bolesna, inaczej nazywana dławicą piersiową, to zespół objawów występujących na skutek niewydolności naczyń wieńcowych. Jej objawy nie są charakterystyczne, ponieważ obejmują między innymi: uczucie duszności oraz ból zamostkowy. Ten ból właśnie często jest błędnie utożsamiany z zawałem serca. Jasnym więc się staje, że szybka diagnostyka i wdrążenie odpowiedniego leczenia jest konieczne. Przeczytaj nasz artykuł a dowiesz się jak rozpoznać dławicę piersiową oraz jakie są jej przyczyny i leczenie.
Stabilna i nie
Dławica jest przyczyną zaburzenia dopływu do naszego serca krwi z tlenem i substancjami odżywczymi. Wyróżniamy dwa rodzaje dusznicy:
- dusznica piersiowa stabilna- jej przyczyną jest przewlekła niewydolność naczyń wieńcowych,
- dusznica piersiowa niestabilna – następstwo ostrego zespołu wieńcowego.
Przyczyny i czynniki ryzyka dusznicy piersiowej
Na dławicę chorują najczęściej po 40-tym roku życia. Częściej na tę chorobę zapadają mężczyźni choć po 65-tym roku życia kobiety zachorowalność wśród kobiet drastycznie wzrasta.
Zazwyczaj niewydolność naczyń wieńcowych jest spowodowana miażdżycą. Innymi przyczynami mogą być zatory, zapalenie tętnicy wieńcowej, uraz tętnicy wieńcowej, rozwarstwienie aorty czy też zakrzepica tętnicza.
U młodych osób przyczyną dusznicy piersiowej może być nadużywanie alkoholu i kofeiny, palenie papierosów ale też znikoma aktywność fizyczna, stres czy przepracowanie.
Inne czynniki ryzyka to: cukrzyca, nadciśnienie, wysoki cholesterol i otyłość.
Atak dławicy piersiowej może zostać też spowodowany przez nadmierny wysiłek fizyczny, działanie zimna, silne zdenerwowanie lub długotrwałe napięcie psychiczne i stres.
Objawy dławicy piersiowej
Pierwszym wymienionym objawem będzie silny ból zamostkowy, od którego ta przypadłość wzięła swoją nazwę. Chorzy ten ból określają jako piekący, ugniatający, ściskający, dławiący a nawet rozrywający. Często ból promieniuje od lewego barku do okolic szczęki lub lewej łopatki. Zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu minut lub nawet dłużej. Może też się zmieniać w zależności od ułożenia ciała czy fazy cyklu oddechowego.
Inne objawy dusznicy bolesnej to kołatanie serca, uczucie ogólnego niepokoju oraz brak tchu.
Jak należy postąpić w przypadku ataku dusznicy?
Przede wszystkim należy uspokoić chorego i jak najszybciej podać przepisane przez lekarza leki. Jeśli mimo zażycia lekarstw uspakajających i/lub poszerzających naczynia wieńcowe atak nie mija, natychmiast należy wezwać pogotowie ratunkowe.
Po przewiezieniu do szpitala, choremu najczęściej wykonywane są badania: EKG spoczynkowe, elektrogardiograficzna próba wysiłkowa, echokardiografia spoczynkowa oraz EKG Holtera.
Nitrogliceryna na dusznicę bolesną
Leczenie dusznicy bolesnej
Leczenie dławicy piersiowej zazwyczaj to leczenia farmakologicznego. Choremu podaje się statyny, leki przeciwpłytkowe, leki wieńcowe o działaniu objawowym, inhibitory ACE lub leki cytoprotekcyjne.
Jeśli jednak leczenie farmakologiczne nie przynosi pożądanych rezultatów, możliwe jest leczenie chirurgiczne. Najczęściej przeprowadzana jest angioplastyka, czyli zabieg dzięki któremu poszerzone zostają zmienione chorobowo tętnice. Inną stosowaną interwencją chirurgiczną jest wszczepienie bajpasów.
Najważniejsza, jest zmiana stylu życia. Przede wszystkim stawiamy na prawidłowe odżywianie. Dzięki eliminacji złych nawyków żywieniowych uda się nam tez zrzucić kilka kilogramów i utrzymać prawidłową wagę ciała. Natychmiast i nieodwołalnie odstawiamy papierosy czy fajkę, również rodzina i znajomi mają absolutny zakaz palenia w obecności chorego.
Leki najczęściej stosowane w leczeniu dusznicy piersiowej:
- Aspiryna – o ile nie istnieją przeciwwskazania, jest zalecana w małych dawkach u każdego chorego.
- Nitrogliceryna – w tabletkach lub spreju. Każdy chory powinien ją mieć zawsze przy sobie. Nitrogliceryna może uratować życie, a z pewnością pomoże w walce z bólem.
- Nitraty – stosowane są w celu zapobiegania bólom u większości chorych.
- Beta-blokery – u niektórych chorych.
- Inne – indywidualnie dostosowane do potrzeb każdego pacjenta.
Leczenie zabiegowe:
Pomijając już wspomnianą angioplastykę (inaczej też nazywana balonikowaniem) oraz bajpasy w leczeniu dusznicy zdarzają się przeszczepy serca i laseroterapia.
Następstwa dusznicy
Konsekwencje dusznicy bolesnej mogą wpływać na wiele dziedzin życia. Dławica może prowadzić do upośledzenia sprawności fizycznej w znacznym stopniu, co często skutkuje w utracie pracy czy też znacznym ograniczeniu aktywności chorego. Może tez prowadzić do przedwczesnego zgonu w wyniku zawału mięśnia sercowego. Na szczęście, wczesne rozpoznanie dusznicy bolesnej oraz rozpoczęcie leczenia i zmiana stylu życia minimalizują zagrożenie tych konsekwencji.
Dusznica bolesna jest chorobą przewlekłą, wymagającą stałej opieki, kontroli lekarskiej. Nigdy nie należy przerwać przyjmowania leków, nawet kiedy samopoczucie chorego uległo znacznej poprawie. Pamiętaj, że nie należy rezygnować z aktywności fizycznej! Jest ona jak najbardziej pożądana, jednak nie należy przesadzać. Rodzaj i intensywność aktywności ustal na spotkani z lekarze. Żadna choroba nie jest przyjemna, dusznica bolesna nie jest wyjątkiem. Jednak pod okiem specjalisty, stosując się do zasad i wymogów, i z tą chorobą można przeżyć długie, szczęśliwe życie.