Przepuklina mosznowa – przyczyny, objawy, leczenie
Przepuklina nie jest często spotykaną dolegliwością wśród dorosłych. Zauważa się ją raczej u niemowląt oraz małych dzieci, których mięśnie brzucha nie są jeszcze do końca rozwinięte. Schorzenie polega na tym, że niektóre tkanki wydostają się z jamy, w której powinny się naturalnie znajdować. Wyróżnia się kilka rodzajów przepukliny. Za najczęściej diagnozowaną uważa się przepuklinę pachwinową. Dochodzi do niej, w momencie kiedy jelito znajduje się w obrębie pierścienia wewnętrznego lub w tylnej ścianie kanału pachwinowego. Wyróżnia się również hernię wargową – jest ona rodzajem przepukliny, który występuje tylko u kobiet. Mamy z nią do czynienia, kiedy tkanki przemieszczają się po kanale pachwinowym wzdłuż obłego więzadła macicy. Kolejnym rodzajem choroby jest przepuklina mosznowa, diagnozuje się ją tylko i wyłącznie u panów. Dolegliwość jest często uważana za problem jedynie kosmetyczny, warto jednak wiedzieć, do czego może prowadzić nieleczona przepuklina mosznowa oraz jak się jej pozbyć.
Przepuklina mosznowa – przyczyny
Przyczyn powstawania przepukliny mosznowej może być wiele. Różnią się one w zależności od wieku chorego. Gdy mamy do czynienia z niemowlęciem lub małym dzieckiem, można zakładać, że przyczyną są słabo rozwinięte mięśnie brzucha – szczególnie u wcześniaków. Innym powodem może być niedomknięcie kanaliku pachwinowego, po spłynięciu przez niego jąder do moszny.
Inaczej wygląda sprawa u dorosłych mężczyzn, których schorzenie także dotyka. W ich przypadku przyczyną może być:
- Nieleczona przepuklina pachwinowa
- Nadwaga
- Przerost prostaty
- Problemy z oddawaniem moczu
- Zaparcia
- Choroby układu oddechowego, w szczególności przewlekła obturacyjna choroba płuc
- Schorzenia związane z nieprawidłową syntezą kolagenu
- Ubytki anatomiczne w strukturach kanału pachwinowego
- Cukrzyca
- Niedożywienie
Przepuklina mosznowa – objawy
Do najbardziej uwidocznionych objawów tego rodzaju przepukliny należy znacznie powiększony worek mosznowy, który w skrajnych wypadkach może zwisać nawet do połowy uda. Objaw ten jest zazwyczaj postrzegany jako defekt kosmetyczny, warto jednak wiedzieć, że do końca tak nie jest. Innym objawem jest widocznie zauważalny i dający się wyczuć guzek w mosznie. Jest on lepiej widoczny w momencie kaszlnięcia bądź podczas wzmożonego wysiłku fizycznego, podczas oddawania kału lub długiego przybywania w pozycji stojącej. Guzek często powoduje uporczywy ból oraz pieczenie moszny. Może to doprowadzić do utknięcia jelita cienkiego w worku mosznowym. Jest to bardzo niebezpieczne i może nawet zagrażać życiu chorego. Jeżeli jelito utknie w mosznie, jest to jednoznaczne z tym, że dostaje zbyt mało krwi. Prowadzi to do rozwoju niedokrwistości, a w późniejszym czasie martwicy, która z kolei może doprowadzić do zgonu. Jeżeli więc zauważymy w mosznie guzek powinniśmy udać się do lekarza. Jeśli jednak za wszelką cenę chcemy uniknąć wizyty, powinniśmy próbować delikatnie przemieszczać jelito palcami na jego prawowite miejsce – czyli do jamy brzusznej. Czynność należy przeprowadzać przy rozluźnionych mięśniach.
Innym objawem przepukliny mosznowej może być uczucie dyskomfortu w okolicach moszny, kojarzone przez dotkniętych chorobą mężczyzn jako pociąganie. Niektórzy mężczyźni uskarżają się także na silny ból w okolicy przepukliny oraz nadmierne nagrzanie skóry w dolnej części jamy brzusznej.
W porównaniu do przyczyn, objawy u niemowląt i małych dzieci są podobne do objawów występujących u dorosłych mężczyzn. W tym wypadku także mamy do czynienia z pojawiającym się w mosznie guzkiem, który uwidacznia się podczas kaszlu, płaczu czy krzyku dziecka. Zdarzają się sytuacje, kiedy guzek znika na wskutek uspokojenia się dziecka, na przykład w kąpieli.
Przepuklina mosznowa – leczenie
Zanim lekarz zdiagnozuje przepuklinę mosznową, zleci szereg badań, które potwierdzą lub zanegują jej obecność. W niejasnych wypadkach lekarz może zdecydować się na przeprowadzenie badania USG, w celu rozwiania wszelkich wątpliwości.
I choć dopóki nie dojdzie do martwicy jelita na wskutek przepukliny, wydaje się ona niegroźna. Nic bardziej mylnego. Jeżeli zauważymy jakikolwiek z wyżej wymienionych objawów, powinniśmy udać się na konsultację do lekarza, by mógł ocenić stan przepukliny.
Najprostszym sposobem na przepuklinę mosznową jest działanie zapobiegawcze, czyli operacja przepukliny pachwinowej. Z zabiegiem nie warto zwlekać, ponieważ prowadzi to do powstawania zrostów i zmniejszenie podatności ścian brzucha, co stanowi problem dla chirurga. Istnieją również specjalistyczne pasy, które mają za zadanie zmniejszyć uczucie bólu i dyskomfortu. Mimo wszystko nie obejdzie się bez interwencji lekarskiej, a zostanie ona jedynie nieznacznie opóźniona. Zabieg będzie konieczny, ponieważ guzek, jeżeli powstał, to już się nie wsiąknie. Po zabiegu poleca się dużo chodzić, aby móc szybciej powrócić do pełnej sprawności fizycznej.
Jeżeli obawiamy się inwazyjności operacji metodą chirurgiczną, możemy zdecydować się na usunięcie przepukliny przy użyciu laparoskopu. Zabieg wykonuje się pod znieczuleniem miejscowym. Od razu po jego wykonaniu pacjent może wrócić do wykonywania codziennych czynności.
W przypadku, kiedy przepuklina dotyka niemowląt bądź małych dzieci, również mamy dwie drogi postępowania. Lekarz może zdecydować się na zszycie tkanek nad przepukliną. Mamy wtedy do czynienia z szybkim zabiegiem, po którym nie istnieje konieczność pozostawienia dziecka w szpitalu. Przed wykonaniem tej operacji niezbędne jest wykonanie badań krwi – morfologii i badania na krzepliwość. Drugą metodą, którą stosuje się na leczenie przepukliny mosznowej wśród dzieci jest operacja z użyciem specjalistycznej siatki, która założona w okolicach moszny sprawia, że choroba nie powróci. Warto wiedzieć, że tego typu zabiegi u dzieci wykonuje się po upływie pierwszego roku życia.