Przegląd metod antykoncepcji

Wybór odpowiedniej metody antykoncepcyjnej nie jest łatwy. W poprzednim artykule mówiliśmy o tym jak wybrać odpowiednią metodę antykoncepcji. Dziś omówimy szczegółowo najpopularniejsze metody antykoncepcji- ich działanie, wady oraz zalety. Zapraszamy do lektury!

Hormonalne środki antykoncepcyjne

Wiele środków antykoncepcyjnych w swoim składzie ma hormony. Kobiety w różny sposób reagują na hormonalne metody antykoncepcji- niektóre przybierają na wadze, odczuwają spadek libida czy wahania nastrojów, jednak ustępują one po maksymalnie 3 miesiącach stosowania (okres adaptacyjny organizmu).

Przegląd metod antykoncepcji:

Krążek

Krążek inaczej presarium lub membrana, to gumowy krążek z elastyczną otoczką. Pokrywa on szyjkę macicy. Musi być stosowany razem ze środkiem plemnikobójczym. Krążek dostępny jest tylko na receptę, którą uzyskamy po wizycie u ginekologa, ponieważ odpowiedni rozmiar membrany musi zostać dobrany przez lekarza specjalistę. Krążek powinien pozostać na miejscu przez przynajmniej 6 godzin licząc od ostatniego stosunku, lecz nie dłużej niż 24 godziny od momentu jego założenia.

Prezerwatywy

Prezerwatywy są barierowym środkiem antykoncepcyjnym. Oznacza to, że tworzą nieprzenikalną dla plemników barierę, chroniąc przed zapłodnieniem. Najczęściej wykonane są z lateksu. Niektóre rodzaje dodatkowo zawierają środek plemnikobójczy.

Pigułki antykoncepcyjne

Doustne, hormonalne środki antykoncepcyjne zawierają: estrogen i progesteron. Taki skład zapobiegają owulacji. Tabletki antykoncepcyjne muszą być zażywane regularnie, codziennie o tej samej porze. To gwarantuje ich bardzo wysoką skuteczność. Każdorazowe nieprzyjęcie tabletki, biegunka czy wymioty mogą spowodować obniżenie skuteczności pigułki.
Jeśli między miesiączkami wystąpi śladowe krwawienie, nie bój się. Tabletki nadal zachowują swoja skuteczność. Jeśli jednak będzie się to powtarzać, powinnaś udać się do swojego ginekologa.

Przyjmowanie tabletek hormonalnych jest odradzane jeśli kobieta ma zdiagnozowanego raka piersi, choroby wątroby oraz trombozę.

Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych kobieta natychmiast staje się płodna.

Zastrzyk hormonalny

Zastrzyk hormonalny, nazywany też szczepionką antykoncepcyjną to iniekcja hormonalna stosowana domięśniowo w pośladek lub ramię. Szczepionka hormonalna musi być powtarzana co 3 miesiące. W ciągu pierwszych miesięcy stosowania mogą występować nieregularne krwawienia. Po upływie od 3 do 6 miesięcy od rozpoczęcia iniekcji zdarza się zanik miesiączki.

Po odstawieniu zastrzyków hormonalnych płodność nie wraca natychmiast. Najczęściej kobieta znów staje się płodna po upływie mniej więcej roku, choć zdarzają się przypadki, kiedy powrót do płodności trwa nawet dwa lata. Dlatego ta metoda nie jest polecana kobietom planującym ciążę w niedługim czasie.

Największy wybór środków antykoncepcyjnych

Implanty

Implanty są wykonane z małych, gumowych pręcików. Zostają one wszczepione pod skórą ramienia, tam powoli uwalniają hormony. Ich skuteczne działanie działanie utrzymuje się od trzech do pięciu lat. Największą wadą tej metody antykoncepcji są nieregularne miesiączki. Płodność powraca natychmiast po usunięciu implantów.

Spirale domaciczne i wkładki

Obie te metody antykoncepcji są umieszczane w macicy przez specjalistę. Mogą zawierać miedź lub hormony progesteronu. Wkładki i spirale domaciczne wprowadzane są do macicy na okres od 5 do 10 lat. Te środki antykoncepcyjne cieszą się jednym z najwyższych wskaźników skuteczności. Nie zabezpieczają jednak przed ciążą pozamaciczną, która czasami występuje w czasie ich stosowania. Zdarza się też samoistne usunięcie wkładki lub spirali, dlatego kobiety powinny manualnie sprawdzać czy nitki wkładki, czy też spirali, są wyczuwalne. W pierwszych tygodniach stosowania mogą wystąpić nieregularne krwawienia. Przy stosowaniu wkładek lub spirali miedzianych, miesiączki mogą się nasilić. Używając tych z hormonem miesiączki będą lżejsze, mogą też ulec zupełnemu zanikowi. Płodność wraca natychmiast po usunięciu wkładki czy spirali.

Antykoncepcja po

Kiedy doszło do stosunku, a nie zostały zastosowane żadne metody antykoncepcyjne, Kobieta może zdecydować się na „antykoncepcję po”. Istnieją dwie metody: tabletki oraz wkładki. Najczęściej istnieje też ograniczenie czasowe na zastosowanie wybranego środka antykoncepcji.

Antykoncepcja doustna po stosunku

Tabletki „po stosunku” powinny zostać przyjęte do 72 godzin po odbytym stosunku. Pigułki może przypisać nam lekarz. Zażywanie tabletek antykoncepcyjnych po różni się od zwykłych pigułek. Przed zastosowaniem tabletek należy dokładnie, wnikliwie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania.

Wkładka/ spirala domaciczna po stosunku

Wkładkę czy też spiralę domaciczną kobieta umieszcza w czasie od  5 do 7 dni po odbytym stosunku I działa tak jak wyżej opisane wkładki.

Dziś na rynku dostępnych jest wiele środków antykoncepcyjnych. Skuteczność wielu z nich jest niemal 100%. Kobiety mogą dobrać odpowiednią metodę dla nich, zależnie od wieku, stanu zdrowia, temperamentu, planowania (lub nie) ciąży w najbliższym czasie. Czynników, które należy wziąć pod uwagę jest sporo, więc decyzja o antykoncepcji powinna być przemyślana i skonsultowana z lekarzem.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.