Wazektomia – antykoncepcja dla mężczyzn

Częstym problemem wśród par jest podjęcie decyzji o rodzaju antykoncepcji. Jak się zabezpieczać, by jednocześnie dalej czerpać pełną przyjemność z seksualnych doznań? W większości przypadków, to kobieta jest bardziej obciążona odpowiedzialnością, ponieważ dla nich opracowano więcej metod, jednak rola mężczyzny, jak często się uważa nie musi się kończyć na zakupie prezerwatywy. Coraz bardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest wazektomia.
Wazektomia to coraz popularniejsza w Polsce metoda antykoncepcji, polegająca na chirurgicznym przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów, co skutkuje przerwaniem transportu plemników do ejakulatu. Plemniki dalej są produkowane, jednak zostają wchłonięte przez organizm.

Zabieg wazektomii jak wygląda wazektomia

Aby wykonać zabieg wazektomii, należy udać się do urologa lub chirurga. Najpierw lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, wykonuje i analizuje badania laboratoryjne krwi oraz uzupełnia dokumentację medyczną potrzebną do zabiegu, następnie podejmuje stosowne działania i kieruje na zabieg.
Najczęściej wybieraną techniką zabiegu jest przecięcie nasieniowodów oraz zabezpieczenie ich końców poprzez działanie wysoką temperaturą lub specjalną substancją.

Warto wiedzieć, że na terenie Niemiec jest to jedyna dozwolona metoda, ponieważ w przypadku zakładania specjalnych klipsów może dojść do komplikacji, takich jak złamanie nasieniowodu. Cały zabieg trwa do 20 minut i polega na wyciągnięciu nasieniowodów na powierzchnię skóry, przez stworzenie dwóch małych otworów. Rozcięcia są tak małe, że wystarczy minimalne zabezpieczenie, a pacjent wraca do domu.

Wazektomia wykonywana jest pod działaniem znieczulenia miejscowego. Istnieje też metoda omijająca użycie skalpela, została zaprojektowana w Chinach, na Zachodzie jeszcze nie jest tak popularna. Polega na wyciągnięciu nasieniowodów przez stworzenie małych nakłóć na mosznie, po ich wykonaniu nie ma potrzeby zakładania szwów, ponieważ stworzone otwory goją się samoistnie.

Bezpieczeństwo a wazektomia rewazektomia

Po zabiegu wazektomii jądra pracują normalnie, więc równowaga hormonalna nie zostaje zaburzona, nie musimy martwić się, że zmieni nam się głos lub owłosienie zacznie zanikać. Funkcje seksualne również się nie zmieniają. Jednak pomimo nie zmienionej aktywności, nie można przestać się zabezpieczać zaraz po zabiegu. Przechowane nasienie może pojawić się w spermie nawet po kilku miesiącach, dlatego ważne jest, by po upływie dwóch miesięcy, potem ewentualnie po czterech-pięciu, zbadać zawartość ejakulatu.
Mężczyźni często decydują się na zdeponowanie swojego nasienia w banku spermy, na wypadek gdyby zabieg okazał się niemożliwy do odwrócenia.

Jednak zdarza się to rzadko, a zabieg odwracający skutki wazektomii nazywany jest rewazektomią. Polega on na przywróceniu drożności nasieniowodom. Wykonanie rewazektomii jest podobne do wazektomii, z tą różnicą, że końcówki nasieniowodów zostają spojone za pomocą szwów. Wszystko trwa dłużej, ponieważ nasieniowody przed zespojeniem należy przepłukać oraz zbadać mikroskopowo na obecność żywych plemników. Wymagana jest hospitalizacja, obecność plemników w nasieniu najczęściej stwierdza się po kilku miesiącach od zabiegu i zleca się badanie ejakulatu co ok. trzy miesiące do momentu stabilizacji ich liczby.

Powikłania po wazektomii, rewazektomii

  •  Krwawienia – średnio występują u ok. 5% badanych, najczęściej mijają po 48 godzinach po zabiegu. Mogą być przyczyną powstania krwiaków objawiających się zasinieniem moszny lub 2-3 centymetrowych guzków. Można im zapobiegać poprzez stosowanie się do zaleceń lekarza, unikanie leków takich jak aspiryna czy ibuprofen do kilku dni po zabiegu, oraz powstrzymując się od wzmożonego wysiłku przez okres rekonwalescencji.
  •  Infekcja – stan zapalny pojawiający się w okolicach rany lub całej moszny. W poważniejszych przypadkach może wystąpić ropna wydzielina, miejscowy ból i podwyższona temperatura ciała.
  •  Ziarniniak nasienny – jest to rodzaj miejscowej reakcji zapalnej, powstałej w wyniku wydostania się plemników poza obszar nasieniowodów i zaatakowanie ich przez komórki układu odpornościowego, czasami konieczna jest chirurgiczna ingerencja.
  •  Zespół bólu moszny – ból utrzymujący się do kilku tygodni po zabiegu.
  •  Problemy natury psychologicznej – mimo zwiększonej przyjemności z seksu po wykonaniu zabiegu, zdarzają się przypadki, gdy zabieg przyczynia się do problemów z erekcją o podłożu psychologicznym, u mężczyzny pojawia się poczucie niemożności zapłodnienia partnerki i utraty męskości.
Postrzeganie wazektomii na świecie i w Polsce wazektomia w świetle prawa i religii

W większości przypadków wazektomia jest traktowana jako metoda antykoncepcji dla mężczyzn i formę kontroli urodzin. Dozwolona jako forma zabezpieczenia jest m.in. w: Finlandii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Japonii czy w niektórych stanach USA. W wielu krajach nie jest wymieniona jako forma antykoncepcji, jednak nie jest zakazana. W Polsce wykonanie wazektomii nie jest prawnie zakazane, ale jest obiektem wielu kontrowersji, ponieważ istnieje przekonanie o nielegalności tej metody, co jest podyktowane nieprawidłową interpretacją kodeksu karnego.

Kościół katolicki ocenia zabieg negatywnie i wg Kościoła człowiek dopuszczający się wazektomii jak i lekarz wykonujący ją popełniają grzech śmiertelny, ponieważ głównym celem małżeństwa jest prokreacja, a nie uciekanie przed nią różnymi metodami antykoncepcji.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.