Białe i pięknie wyglądające zęby to marzenie wielu osób. Często same wizyty u dentysty nie wystarczają, aby osiągnąć zjawiskowy uśmiech. Dlatego też dużo osób stara się działać na własną rękę i poszukuje dobrych sposobów na wybielanie zębów. W końcu olśniewający uśmiech, bez poczucia wstydu to ,,coś’’ naprawdę wartościowego i dobrze odbieranego.
Do wybielania zębów można wykorzystać pasty wybielające, nakładki na zęby, paski wybielające lub żele wybielające. Wszystkie wymienione środki oprócz pasty wybielającej mają dużą ilość substancji ścierających i wybielających, które niekoniecznie są zdrowe dla zębów.
Najpopularniejszym rozwiązaniem pozwalającym uzyskać piękny i zdrowy uśmiech, jest stosowanie pasty wybielającej. Pastę wybielającą bez problemu można kupić w aptece lub sklepie online: https://www.bdsklep.pl/uroda/higiena-jamy-ustnej/pasty-do-zebow. Pasty wybielające skutecznie usuwają przebarwienia oraz nadają efektowny wygląd zębom. Obecnie na rynku kosmetycznym zakupić można przeróżnego rodzaju pasty wybielające, które różnią się od siebie poszczególnymi składnikami oraz ich ilością. Pasty wybielające głównie składają się z cennych składników chemicznych, które pozwalają usunąć widoczne przebarwienia, należą do nich wodorowęglan sodu oraz nadtlenek wodoru.
Stosowanie pasty wybielającej
Regularne używanie pasty wybielającej to dla wielu osób najlepszy sposób na uzyskanie ładnego i białego uśmiechu. Pasta wybielająca skutecznie usuwa przebarwienia zbierające się na zębach. Najczęściej pochodzą one z barwników zawartych w pożywieniu, napojach i używkach (papierosy). Przebarwienia osadzają się na płytce zęba w wyniku retencji barwinków i dodatkowo są utrwalane poprzez krystalizację płytki. Według stomatologów niekorzystnie na wygląd zębów wpływa regularne picie kawy, herbaty, czerwonego wina, a także częste palenie tytoniu.
Pasta wybielająca musi być zawsze właściwie stosowana, należy ją używać zgodnie z instrukcją i zaleceniami producenta. Jeżeli polecana jest do użytku przez dwa tygodnie, to właśnie tylko przez ten okres czasu powinniśmy z niej korzystać. Dłuższe użytkowanie pasty wybielającej do mycia zębów może uszkodzić płytkę i negatywnie wpłynąć na stan całego uzębienia. W składzie pasty wybielającej znajdują się między innymi wodorowęglany sodu, wodorotlenek glinu oraz polifosforany, które skutecznie usuwają przebarwienia. Jednak najważniejszym składnikiem pasty wybielającej jest wskaźnik RDA (im wyższy wskaźnik, tym precyzyjniejsze wybielanie). Najmocniej wybielające pasty do zębów mają wskaźnik RDA przekraczający 100, tego typu pasty zazwyczaj polecane są palaczom i muszą być ostrożnie stosowane. Osoby cierpiące na nadwrażliwość zębów nie powinny korzystać z past wybielających, dla nich najlepszą opcją są klasyczne pasty do zębów lub pasty wybielające o bardzo niskim wskaźniku RDA.
Stosowanie pasków wybielających
Innym rozwiązaniem pozwalającym wybielić zęby w szybkim czasie są paski wybielające. Bez problemu można je zakupić w renomowanych aptekach lub przez Internet. Paski wybielające podobnie, jak pasta wybielająca muszą być używane według zaleceń producenta. Zazwyczaj ich stosowanie trwa przez 7 dni. Producenci uważają, że paski/nakładki wybielające działają dużo lepiej niż pasta wybielająca. W swoim składzie posiadają większą ilość składników odpowiadających za usuwanie przebarwień (nadtlenek wodoru), dzięki temu działają skuteczniej.
Paski wybielające należy nakładać na oczyszczone zęby i trzymać je w zamkniętej buzi przez około 30 minut. W tym czasie specjalny żel, który pokrywa jedną stronę pasków doskonale usuwa przebarwienia, z którymi nawet dobrej jakości pasta wybielająca nie dałaby sobie rady. Paski używane zgodnie z zaleceniami producenta, nie stanowią żadnego zagrożenia dla szkliwa. Ich przedawkowanie może doprowadzić do problemów z dziąsłami lub nadwrażliwości zębów.
Stosowanie żeli wybielających
Żel wybielający dla wielu osób kojarzy się z pastą wybielającą. Jednak żel ma w większą ilość składników wybielających i oczyszczających, przez co jest skuteczniejszy i działa szybciej niż pasta wybielająca. W składzie żeli wybielających znajduje się fluor, nadtlenek wodoru, azotan potasu i inne składniki. Azotan potasu znacząco podnosi komfort kuracji, ponieważ pozwala zmniejszyć nadwrażliwość zębów odczuwalną z okresie wybielania.
Żel wybielający w zależności od rodzaju i marki zazwyczaj polecany jest do nocnego wybielania nakładkowego przez 8-10 nocy. W tym czasie pacjent korzysta ze specjalnej nakładki oraz żelu wybielającego. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z nakładek indywidualnych, które wykonuje lekarz. Wkładka wybielająca jest przezroczysta, elastyczna i dobrze dopasowuje się do kształtu zębów. Pozwala na komfortowych sen i jest niezauważalna w ciągu dnia.
Wybielanie zębów za pomocą żelu wybielającego polega na założeniu nakładki nasmarowanej uprzednio żelem wybielającym i pozostawieniem jej na całą noc lub kilka godzin w ciągu dnia. Cała kuracja trwa nie dłużej niż dwa tygodnie i jest bezpieczna dla pacjenta. Efekt wybielania jest widoczny już po pierwszej kuracji, a jego długotrwałość można przedłużyć dzięki odpowiedniej higienie jamy ustnej oraz zmianie nawyków żywieniowych.