Pocenie nocne- objaw choroby czy coś zupełnie normalnego?

Niestety, nocne poty nie są naturalnym symptomem naszego organizmu, dlatego nie powinno się tego lekceważyć a przy najbliższej okazji należałoby to skonsultować z lekarzem. Nocne pocenie może mieć wiele przyczyn, zaczynając od bardzo błahych po zdecydowanie poważne. Może być wynikiem zarówno przeziębienia jak i chorób nowotworowych. Czego jeszcze mogą być skutkiem? Sprawdźmy.

Pocenie w nocy może mieć szereg różnych przyczyn, zaczynając od przejedzenia, wypicia zbyt dużej ilości alkoholu, za wysokiej temperatury w sypialni czy przeziębienia. Jednak jeśli nocne poty występują regularnie, należy przy najbliższej okazji skonsultować ten problem z lekarzem rodzinnym, gdyż może to być objaw poważnej choroby.

Dlaczego pocę się w nocy?

Pocenie się w ciągu nocy może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich, może być przyjmowanie leków. Szczególnie chodzi tu o leki napotne czy leki przeciwgorączkowe. Również wiele innych może powodować takie właśnie skutki uboczne, np. różnego rodzaju środki antydepresyjne czy sterydowe.

Sprawdź TSH, T3 i T4

Nocne poty mogą być również przejawem nadczynności tarczycy. Przy tej konkretnej przypadłości pojawia się też szereg innych oznak, w tym: znaczna utrata masy ciała, kołatanie serca, drżenie rąk czy duża nerwowość. Nie stawiajmy jednak takich diagnoz sami. To lekarz, aby wykluczyć lub potwierdzić chorobę tarczycy zleci nam badania, w tym sprawdzenie poziomu TSH, T3 i T4.

Nowotwór?

Niestety pocenie się w ciągu nocy może być również objawem choroby nowotworowej, często chłoniaka ziarniczego. Oczywiście, pojawiają się tu również inne objawy, takie jak gorączka oraz stany podgorączkowe czy utrata masy ciała.

Spadek cukru a może neurologia?

Zdarza się również, że nocne poty spowodowane są spadkiem poziomu cukru w naszej krwi, czyli hipoglikemią. Przyczyną tego mogą być również dolegliwości, które mają podłoże neurologiczne, np.:

  • neuropatia autonomiczna
  • pourazowa jamistość rdzenia
  • autonomiczna dysrefleksja – nadmierna aktywność autonomicznego systemu nerwowego, która powoduje nagły napad nadmiernie wysokiego ciśnienia naszej krwi – dotyka to najczęściej osoby,które mają uraz rdzenia ponad poziom Th6

Jak widzimy, pocenie się w nocy może być wywołane również przez nagły wzrost ciśnienia krwi.

Infekcje

Kolejną przyczyną, która może wywoływać pocenie się podczas nocy to różne infekcje wywołane przez bakterie  i wirusy. Bardzo często występuje podczas przeziębienia i związanej z nim gorączce. Jednakże, niektóre znacznie poważniejsze infekcje mogą prowadzić do nocnego pocenia, np.:

  • ropnie
  • stan zapalny szpiku
  • gruźlica
  • zapalenie wsierdzia

Również zakażenie wirusem HIV może prowadzić do nocnych potów. Przy większości tych chorób pojawia się również wysoka gorączka.

Menopauza

Kobietom w okresie menopauzy również mogą towarzyszyć gwałtowne uderzenia gorąca i pocenie się w nocy. Bardzo istotną informacją, jest to, że objawy menopauzy, w tym uderzenia gorąca mogą występować nawet parę lat przed wystąpieniem klimakterium.

Bezdech senny

Kolejną przyczyną pocenia się w nocy może być obturacyjny bezdech senny. Pojawia się on przy ciągłym chrapaniu. Jeśli stwierdzimy u siebie dłuższe przerwy między chrapnięciami, należy zgłosić się do lekarza w celu zdiagnozowania przyczyn bezdechu nocnego oraz bezzwłocznie rozpocząć leczenie. Bezdech może powodować zarówno osłabienie organizmu w ciągu dnia, jak i skutkować nadciśnieniem tętniczym, kłopotami z sercem lub cukrzycą.

Potliwość idiopatyczna

Następną przyczyną występowania nocnych potów może być potliwość idiopatyczna. Ten rodzaj pocenia się występuje nie tylko w nocy ale również w dzień. Niestety, lekarze nie są w stanie określić przyczyny tej dolegliwości.

Pocenie nocne-kuracja

Nocne poty nie są samodzielną chorobą. Pocenie się jest jedynie objawem choroby bądź reakcją organizmu na nietypową dla niego sytuację. Nie ma więc możliwości wyleczenia pocenia bez zdiagnozowania przyczyny jego powstawania. Dlatego tak ważna jest tu konsultacja lekarska, specjalistyczne badania i znalezienie wywołującego pocenie czynnika.

Jeśli chcemy jednak na własną rękę podjąć działania zapobiegające nadmiernemu poceniu się, powinniśmy przede wszystkim wyeliminować z diety ostre dania oraz przyprawy, ograniczyć ilość spożywanej kawy oraz czarnej herbaty i alkoholu. Napoje te warto zastąpić naparami z mięty, pokrzywy, szałwii oraz wierzby białej. Ważne też aby sięgnąć po suplementy diety, a mianowicie witaminy.

Należy również zwrócić uwagę na miejsce, w którym śpimy. Sypialnia powinna być regularnie wietrzona, najlepiej aby była wyposażona w nawilżacze powietrza.

Podsumowanie:

Regularne pocenie się w ciągu nocy może być oczywiście spowodowane błahym czynnikiem, ale może być również objawem bardzo poważnej choroby. Dlatego też nocne poty nigdy nie powinny być lekceważone. Jeśli jest to jednorazowa sytuacja wywołana wysoką temperaturą czy przejedzeniem, nie ma się czym martwić. Jeśli jednak pojawiają się również inne, niepokojące nas symptomy, należy poprosić o konsultację z lekarzem. Nie należy tego lekceważyć. Nasz organizm daje nam znać gdy coś złego się dzieje, nie ignorujmy go. Jeśli oprócz regularnego pocenia pojawia się gorączka, drżenie rąk, problemy z sercem czy z ciśnieniem krwi, wybierzmy się do lekarza.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.