Pierwsza wizyta u okulisty

Pierwsza wizyta u okulisty
5 (100%) 3 votes

Masz problem ze wzrokiem, ale obawiasz się wizyty u okulisty? Poniżej dowiesz się jakich badań możesz spodziewać się na pierwszej wizycie oraz dlaczego warto dbać o systematyczne badania okresowe.

Wzrok jest bardzo cennym zmysłem, którego utrata uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Lekarze zalecają, aby badać wzrok przynajmniej raz na trzy lata, chyba, że niepokojące objawy pojawią się wcześniej albo  po ukończeniu 45 roku życia. Chorzy bagatelizują profilaktykę zdrowotną i niekiedy udają się do specjalistów w momencie, kiedy jest już za późno by zapobiec chorobie. Zwłaszcza w przypadku chorób oczu, nie warto zwlekać z wizytą. Niektóre schorzenia, początkowo przebiegające niemal niezauważalnie, w późniejszym okresie mogą doprowadzić do całkowitej ślepoty.

Badanie okulistyczne niemowląt i dzieci

Jeżeli w najbliższej rodzinie występują genetyczne uwarunkowania chorób oczu, do okulisty można udać się już z niemowlęciem. Niektóre choroby wrodzone można wyleczyć, warunkiem jest jednak wczesne zgłoszenie się na badania. U wcześniaków z niedojrzałym układem wzrokowym, badania okulistyczne przeprowadza się już w pierwszym roku życia – w 4, 8 i 12 tygodniu.

Zdarza się, że u niemowląt występują problemy z kanalikami łzowymi. Kiedy podanie antybiotyku nie wystarcza, przeprowadza się zabieg płukania i udrożnienia dróg łzowych. Także długotrwałe łzawienie oczu u dorosłych może być sygnałem niedrożności kanalików oraz wskazaniem do zabiegu. Zabieg płukania kanalików łzowych jest nieinwazyjny, bezpieczny i szybki. Polega na udrożnieniu kanaliku żyłką wprowadzoną w kanalik oraz przepłukaniem go. Efekt jest natychmiastowy. Jeśli chcesz zadbać o wzrok swojego dziecka, bądź czujny i obserwuj wszelkie niepokojące symptomy. Oprócz tego, dowiedz się, czy podczas badań bilansowych dziecka dokonywane są kontrole wzroku.

Przebieg wizyty

Na pierwszej wizycie u okulisty niezbędne jest przeprowadzenie wywiadu. By dokonać odpowiedniej diagnozy lekarz musi uzyskać informacje dotyczące ewentualnych dolegliwości, z jakimi boryka się pacjent. Następnie okulista wykonuje badanie okulistyczne, na które składają się różne testy sprawdzające ostrość oraz jakość widzenia. Podstawowym badaniem jest odczytywanie znaków z tablicy usytuowanej w odległości 5 metrów, każdym okiem z osobna. Dodatkowo, do zbadania całego oka wykorzystywana jest lampa szczelinowa (biomikroskop). Dzięki urządzeniu okulista jest w stanie zbadać całe oko – jego dno oraz część przednią.

Wstępem do diagnozy wady wzroku jest także badanie komputerowe – bezbolesne i bardzo krótkie (trwa tylko kilka sekund). Wykonuje się je za pomocą autorefraktometru, który wpuszcza nieszkodliwe wiązki promieniowania podczerwonego do oka. Wynik badania komputerowego jest punktem wyjścia do doboru właściwych szkieł korekcyjnych czy soczewek.

W przypadku podejrzenia wrodzonych lub nabytych zaburzeń widzenia barwnego, okuliści wykorzystują do badania tzw. tablice  pseudoizochromatyczne Ishihary. Badanie przeprowadza się przy dobrym oświetleniu Pacjent proszony jest o zlokalizowanie i odczytanie cyfr ukrytych na obrazkach, stworzonych z różnokolorowych plamek.

Badania specjalistyczne

Po badaniach podstawowych lekarz, w razie potrzeby, może zlecić badania specjalistyczne. Jednym z podstawowych badań okulistycznych jest pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, zwany tonometrią. Istnieje kilka metod przeprowadzenia tego badania: aplanacyjna, bezdotykowa, impresyjna. Zaburzenia ciśnienia w gałce ocznej prowadzą do uszkodzenia nerwu wzrokowego, czyli do jaskry, która jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Wraz z wiekiem ryzyko zachorowania wzrasta, dlatego zaleca się, aby po 40 roku życia wykonywać to badanie za każdym razem, gdy jest się na wizycie u okulisty.

Lekarz podejrzewający u pacjenta  jaskrę lub nadciśnienie oczne, może zlecić także gonioskopię, czyli badanie kąta przesączania. Odpowiedni kąt przesączania ma wpływ na właściwe krążenie cieczy wodnistej w gałce ocznej, która ma bezpośredni wpływ na ciśnienie wewnątrzgałkowe. Badanie jest poprzedzone znieczuleniem rogówki. Warto pamiętać, żeby na badanie przyjść bez makijażu.

W przypadku podejrzeń o występowanie guza, wylewu, zmian w siatkówce, czy w nerwie, okulista zleca wykonanie USG oka, co pozwala zdiagnozować chorobęoczodołu. Badanie ultrasonograficzne nie jest skomplikowane – na powieki, posmarowane cienką warstwą żelu, lekarz przykłada głowicę USG, która wysyła obraz do komputera.

Przydatne informacje

Podczas badania wzroku okulista stosuje krople oczne w postaci atropiny, która na krótki czas powoduje nieostre widzenie, dlatego po wizycie niewskazane jest prowadzenie samochodu. Źrenice po badaniu wzroku są rozszerzone, co może być przyczyną dyskomfortu podczas czynności wymagających dobrego widzenia, dlatego też w tym dniu lepiej zrezygnować też z pracy.

Na badania można się wybrać np. do http://bluemedica.pl/usluga/poradnie-specjalistyczne/okulistyka/

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Uncategorized
Miarka wzrostu w gabinecie każdego lekarza pediatrii

Zamknij