Pieczenie pochwy – przyczyny, możliwe choroby

Pieczenie, swędzenie oraz suchość pochwy to często występujące kobiece dolegliwości. Niestety w większości przypadków są one bagatelizowane. Niestety niektóre kobiety nie zdają sobie sprawy z tego jak ważne jest dbanie o prawidłową higienę pochwy i regularne sprawdzanie stanu zdrowia narządów płciowych u ginekologa. Pieczenie pochwy może być objawem wielu zakażeń i chorób narządów płciowych. Dowiedz się, jakie dolegliwości mogą wiązać się z pieczeniem pochwy. Poznaj ich przyczyny, objawy oraz metody leczenia tych schorzeń.

Pieczenie pochwy – przyczyny

Pieczenie pochwy to bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Może ona utrudniać codzienne funkcjonowanie oraz powodować szereg infekcji i zakażeń.  Do najczęściej diagnozowanych przyczyn pieczenia pochwy zalicza się między innymi: nieprawidłową higienę pochwy, alergię na stosowane środki do higieny intymnej lub lubrykanty – takie pieczenie jest zazwyczaj związane z zaczerwienieniem, swędzeniem oraz problemami z oddawaniem moczu.

Pieczenie pochwy może wiązać się również z nietolerancją na leki stosowane dopochwowo. Jest to również dolegliwość, która często dokucza kobietom w ciąży.  Innymi przyczynami mogą być infekcje grzybicze lub stany zapalne pochwy, a także choroby przenoszone droga płciowa. Kuracja antybiotykowa także może doprowadzić do zaburzeń we florze bakteryjnej pochwy, z czym związane jest swędzenie czy pieczenie miejsc intymnych. Podobnie wygląda sprawa przy stosowaniu antykoncepcji, zarówno tej miejscowej, jak i doustnej.

Okazuje się, że zanikanie nabłonka sromu oraz pochwy podczas okresu przekwitania także mogą powodować pieczenie w pochwie.

Powodem pieczenia pochwy mogą być również choroby przenoszone drogą płciową. Należy do nich na przykład opryszka, która objawia się pieczeniem narządu w kilku pierwszych dniach oraz pojawieniem się pęcherzyków, które z czasem ulegają pęknięciu. Drugą najczęściej pojawiającą się chorobą pochwy z objawami pieczenia jest rzeżączka. Do zakażenia może dojść przez odbycie stosunku bez zabezpieczenia. Choroba powoduje uczucie pieczenia oraz swędzenia narządów płciowych, charakteryzuje się również wydzielaniem z pochwy śluzu o zabarwieniu żółtozielonym. Konieczne mogą okazać się również częste wizyty w toalecie. Z pieczeniem pochwy może wiązać się również grzybica, która powstaje najczęściej na wskutek spadku odporności lub antybiotykoterapii. Z nieprzyjemnym objawem jest związana również rzęstkownica, która oprócz pieczenia objawia się upławami oraz świądem. Chorobą można zarazić się przez współżycie oraz drogą wodną. Bardzo niebezpieczną infekcją, która objawia się pieczeniem pochwy podczas oddawania moczu lub przy stosunku jest chlamydioza. Choroba jest niezwykle niebezpieczna, ponieważ jeżeli jest nieleczona może doprowadzić nawet do bezpłodności.

Aby uniknąć nieprzyjemnego uczucia pieczenia należy dbać o odpowiednią dietę. Dla śluzówki pochwy niebezpieczne mogą być długotrwałe diety odchudzające, które powodują wysuszanie błony śluzowej, co z kolei skutkuje pieczenie i swędzeniem okolic intymnych.

W niektórych wypadkach dyskomfort może być spowodowany przyjmowaniem leków na niektóre choroby. Należą do nich:

Pieczenie oraz suchość pochwy są często problemami, z którymi zmagają się kobiety po porodzie oraz karmiące mamy. Dyskomfort wiąże się z laktacją oraz bliznami po szwach powstałymi po zszywania narządów płciowych, które pękły podczas porodu. Do innych przyczyn pieczenia czy świądu pochwy mogą przyczynić się stres oraz częste wizyty na basenie, z którymi związane jest narażenie na zakażenie infekcjami płciowymi. Okazuje się, że nieprzyjemne dolegliwości mogą być również spowodowane częstym używaniem tamponów, gdyż nie pozwalają one na wydzielanie się z pochwy naturalnie powstałej wydzieliny.

Pieczenie pochwy – jakie wywołuje choroby?

Pieczenie, swędzenie oraz suchość w pochwie nieskonsultowane z ginekologiem mogą doprowadzić do poważnych chorób. Są to między innymi:

  • Kandydoza
  • Cukrzyca
  • Waginoza bakteryjna
  • Atrofia
  • Rzęstkownica

Pieczenie pochwy – leczenie

Najważniejsze jest, aby skonsultować się z ginekologiem, kiedy tylko pojawią się pierwsze dolegliwości. Nawet najmniejsze uczucie pieczenia czy swędzenia może spowodować poważne choroby. Jeżeli lekarz oceni objawy za niegroźne możemy udać się do apteki i kupić leki, które są dostępne bez recepty. Jeżeli dojdzie do poważniejszej infekcji bądź stanu zapalnego pochwy konieczna może okazać się antybiotykoterapia.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.