Osteoporoza – objawy i przyczyny. Co zrobić by zapobiec osteoporozie?

Osteoporoza to choroba, przy której jakość i gęstość kości ulegają szybkiemu obniżeniu. Kości stają się bardziej kruche i o wiele bardziej podatne na złamania. Szybko tracą gęstość, przez co stają się słabsze. Ryzyko zachorowania na osteoporozę jest wyższe wśród białych i azjatyckich kobiet po ukończeniu 40-45 roku życia. Czynniki ryzyka wystąpienia tej choroby obejmują historię osobistą i rodzinną, typ ciała oraz płeć.

Przyczyny osteoporozy

Istnieje wiele przyczyn osteoporozy. Oto kilka najpopularniejszych z nich:

  • Wapń i fosfor to dwa główne składniki kości. Wapń stanowi dla nich główny składnik odżywczy. Nasze mięśnie, serce i nerwy potrzebują wapnia do prawidłowego funkcjonowania. Niedobór wapnia może doprowadzić do osteoporozy.
  • Witamina D pomaga chronić kości, a także pomaga wchłaniać wapń. Każdy potrzebuje witaminy D do utrzymania zdrowia kości. Jej niedobór to kolejna przyczyna osteoporozy.
  • Siedzący tryb życia także zwiększa ryzyko osteoporozy. Zalecane jest wykonywanie krótkich ćwiczeń na zrzucenie wagi każdego dnia.
  • Niższe poziomy estrogenów wśród kobiet zwiększają szansę na wystąpienie osteoporozy. Estrogen odgrywa kluczową rolę w regulacji siły i masy kości, poprzez kontrolowanie funkcji osteoklastów.
  • Dym papierosowy reguluje wolne rodniki, które mogą prowadzić do uszkodzenia, a nawet śmierci zdrowych komórek. Toksyny obecne w papierosach obniżają poziom estrogenów, których nasze kości potrzebują do prawidłowego działania.
  • Osteoporozę może powodować też niski poziom testosteronu u mężczyzn. Testosteron inicjuje mineralizacją kości i zmniejsza szansę na odbudowę kości.

Objawy i sygnały osteoporozy

Osteoporoza to cicha choroba, która nie wykazuje żadnych wyraźnych oznak lub objawów, do czasu gdy zaczyna postępować znacząco i powodować złamania kości.

  • Częste złamania i rozdzierający ból w ich miejscu.
  • Uszkodzenie kręgosłupa powoduje silny ból promieniujący od tyłu na boki ciała.
  • Trwające latami mikrouszkodzenia kręgosłupa mogą doprowadzić do przewlekłego bólu pleców.
  • Erozja kości i zakrzywienie kręgosłupa prowadzi do zmniejszenia wzrostu osoby chorej na osteoporozę.
  • Złamanie kości udowej i innych kości nawet przy niewielkich upadkach.
  • Bardzo powolne gojenie się kości po złamaniach.

Osteoporoza – co jej sprzyja?

  • Wiek powyżej 50 lat
  • Kobiety chorują 6-8 razy częściej niż mężczyźni
  • Niedobór wapnia i witaminy D
  • Alkohol
  • Palenie papierosów
  • Zbyt szczupła, lub zbyt otyła sylwetka
  • Wczesna menopauza
  • Późna pierwsza miesiączka
  • Zbyt niska aktywność fizyczna

Śmiertelne konsekwencje osteoporozy

Złamania przy osteoporozie są odpowiedzialne za ogromny ból i utratę mobilności, mogą mieć także śmiertelne konsekwencje.

Osoba cierpiąca na osteoporozę ma obniżoną jakość życia, jako iż traci wiele dni roboczych wskutek zwiększającej się niepełnosprawności spowodowanej złamaniami. W przypadku złamań kości udowej, nawet po zabiegach chirurgicznych, wymaga długotrwałej opieki pielęgniarskiej, aby powrócić do zdrowia.

U pacjentów w podeszłym wieku, osteoporoza może powodować zapalenie płuc i skrzepy krwi w żyłach, wskutek przedłużającej się utraty mobilności.

Osteoporoza została powiązana ze zwiększonym ryzykiem zgonu, a osoby ze złamaną kością udową są narażeni na śmierć w wyniku pośrednich konsekwencji złamania.

Osoba, której kręgosłup uległ uszkodzeniu na skutek osteoporozy, w najbliższej przyszłości będzie prawdopodobnie cierpiała z powodu innych złamań.

Osteoporoza – jak zdiagnozować?

Lekarz w celu zdiagnozowania osteoporozy wykonuje densytometrię. Zalecane jest, by każdy z nas po ukończenia 50. roku życia (kobiety) i 60. roku życia (mężczyźni) wykonał badanie tego typu. Densytometr sprawdza gęstość i wytrzymałość kości.

Wynik tego badania wskaże, czy cierpimy na osteoporozę (i jeśli tak – w jakim stadium), bądź czy jesteśmy nią zagrożeni.

Wynik poniżej -1 spowoduje, że lekarz zaleci nam wykonanie dodatkowych badań: poziomu fosforu i wapnia, OB, wapnia w moczu i fosfatazy alkalicznej. Wyniki tych badań będą stanowiły podstawę naszego leczenia.

Najlepsze naturalne produkty dla zapobiegnięcia osteoporozy – lepiej zapobiegać niż leczyć!

1.     Ryba

Ryba to świetne źródło wapnia. Jego najwyższy poziom mają sardynki i łosoś. Wapń jest niezbędny dla zdrowia kości, jako iż wspiera ich silną strukturę. Wegetariańskie źródła wapnia obejmują pomarańcze, nasiona sezamu, migdały, jarmuż i białą fasolę.

Wapń z muszli ostryg

2.     Jogurt

Jogurt to jeden z najpopularniejszych produktów, które pomagają zmniejszyć problemy związane z osteoporozą. Pochodzi z mleka i jest doskonałym źródłem białka zwierzęcego i takich składników odżywczych, jak witamina B2, wapń, potas, witamina D, magnez i witamina B12. Podczas menopauzy, zmniejszony poziom estrogenu może powodować utratę witaminy D i wapnia, niezbędnych dla zdrowych kości.

Probiotyki w jogurcie pomagają utrzymać zdrowie jelit i zwiększają odporność. Jogurt zapobiega ponadto rakowi jelita grubego, a także pomaga zmniejszyć wysokie ciśnienie krwi, problemy z zaparciami i biegunki.

3.     Mleko

Mleko i nabiał są bogate w wapń, białko, węglowodany, tłuszcze, witaminę A, B, C, D, E, kwas foliowy, żelazo, magnez, mangan, fosfor, potas, selen, sód i cynk. Zapobiega przedwczesnemu starzeniu się, usuwa plamy na twarzy, leczy rany, odżywia skórę i usuwa martwe komórki skóry.

Witamina D jest ważna dla wchłaniania wapnia w organizmie, skutecznie zapobiega osteoporozie, przewlekłemu zmęczeniu, depresji, nadciśnieniu, bólom mięśni. Jest niezbędna dla zdrowia kości.

4.     Jajka

Idealna dieta przy osteoporozie powinna obejmować jajka. Jaja są bogate w witaminę A,B6,D,E,K, wapń, kwas foliowy, fosfor i selen. Jaja są jednym z najlepszych naturalnych źródeł białka, które chronią nasze kości i promują zdrowe włosy i paznokcie. Witamina D kontroluje geny zaangażowane w produkcję estrogenu.

Fosfor jest ważnym składnikiem dla tworzenia zdrowych kości, a ich gęstość jest utrzymywana dzięki fosforowi i wapniu. Inne korzyści zdrowotne fosforu obejmują lepsze trawienie, tworzenie białek i tworzenie silnych kości. Inne naturalne źródła fosforu obejmują orzechy, sery, ryby, wołowinę, produkty sojowe, fasolę i soczewicę.

5.     Kapusta

Kapusta jest źródłem błonnika, witaminy B6, D, kwasu foliowego wraz z niektórymi niezbędnymi minerałami dla organizmu, takimi jak mangan, żelazo, magnez, fosfor i wapń. Jest bogata w witaminę K, pomaga również  w procesie metabolizmu kostnego i zapobiega chorobie Alzheimera.

6.     Banany

Regularne spożywanie bananów pomaga organizmowi wchłaniać wapń i inne niezbędne dla zdrowia kości składniki odżywcze. Są bogate w witaminy A,C,E, węglowodany, potas, cynk i żelazo.

Obecność magnezu reguluje rozwój struktur kostnych. Inne źródła tego pierwiastka obejmują fasolę, soczewicę, ryby, orzechy, nasiona, awokado i pełne ziarna.

7.     Fasola

Wysoka zawartość witaminy D, wapnia, błonnika i przeciwutleniaczy sprawia, że fasola to jeden z najlepszych produktów w diecie osoby chorą na osteoporozę. Obecność przeciwutleniaczy pomaga chronić komórki przed wolnymi rodnikami.

8.     Owoce i warzywa

Owoce, takie jak jabłka, pomarańcze, wiśnie i truskawki oraz warzywa, takie jak buraki, czerwona papryka i bataty, pomagają zmniejszyć objawy osteoporozy. Są bogate w witaminę C, D, magnez i fosfor. Witamina C spowalnia proces utraty tkanki kostnej.

9.     Migdały

Migdały są dobrym źródłem manganu, witaminy E, biotyny, miedzi i ryboflawiny. Promują zdrowie kości i zwiększają ich gęstość.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.