Kiedy jest odpowiedni czas na mleko następne w diecie dziecka?

Kiedy jest odpowiedni czas na mleko następne w diecie dziecka?
5 (100%) 1 vote

Po skończeniu przez niemowlę szóstego miesiąca życia przychodzi pora na rozszerzanie diety i stopniowe wprowadzanie nowych pokarmów pod osłoną mleka.

Postępujemy tak niezależnie od tego czy pierwsze miesiące życie przebiegły na karmieniu piersią, czy na podawaniu mleka modyfikowanego. Jeśli maluch karmiony był mlekiem początkowym, bądź mama podejmie decyzję o zakończeniu karmienia piersią po sześciu miesiącach, rodzice staną przed wyborem mleka następnego.

Mleko następne w diecie siedmiomiesięcznego malucha

Najwłaściwszym momentem na wprowadzenie do diety dziecka mleka następnego, oznaczonego cyfrą 2, jest moment gotowości niemowlęcia do spożywania pokarmów bezmlecznych. Zwykle pod koniec szóstego miesiąca dziecko wykazuje chęć próbowania posiłków innych niż mleczne. Typowymi oznakami gotowości do rozszerzania diety są m.in.: umiejętność samodzielnego siedzenia bez podparcia oraz zdolność do przetrzymywania pokarmu w ustach (bez wypychania językiem), a następnie przeżuwania go. Jeśli nasze dziecko zaczyna interesować się jedzeniem i próbuje aktywnie uczestniczyć w rodzinnych posiłkach, możemy być pewni, że oprócz rozszerzania diety malca, przyszła również pora na mleko następne.

Czym kierować się przy wyborze mleka następnego?

Jeśli karmiliśmy niemowlę mlekiem początkowym, dobrze jest kontynuować karmienie mlekiem następnym od tego samego producenta. Możemy uniknąć w ten sposób niechęci maluszka do smaku mieszanki, a także zapobiec ewentualnym problemom ze strony przewodu pokarmowego, który wciąż jest bardzo delikatny. Kontynuacja powinna również przebiegać na szczeblu różnych rodzajów mleka modyfikowanego. Jeśli maluch jest w pełni zdrowy i harmonijnie się rozwija można wybrać standardowe mleko modyfikowane oznaczone cyfrą 2. Natomiast w przypadku alergików to lekarz zadecyduje o przepisaniu odpowiedniego preparatu mlekozastępczego. Mleko następne w dalszym ciągu ma zapewniać dziecku odpowiednią ilość energii i składników, które pomogą w prawidłowym wzroście malucha. Najlepiej, kiedy mleko następne wyposażone jest w wielonienasycone kwasy tłuszczowe LCP, które odpowiadają za rozwój mózgu i układu nerwowego malucha, co jest niezwykle ważne na tym etapie życia młodego człowieka. Poznaj mleko następne, które zawiera wspomniane kwasy tłuszczowe LCP: http://humana-baby.pl/produkt/humana-2-mleko-nastepne-po-6-miesiacu-350-g. Mleko następne wzbogacone jest w zestaw witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu: A, B1, B6, B12, E, C, D, K. Warto wspomnieć, że przy podawaniu mleka następnego, wyposażonego w witaminę D, jej dodatkowa podaż nie jest konieczna. Mleko następne często posiada też w składzie galaktooligosacharydy – prebiotyki, które wspierają florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym maluszka. Prebiotyki mają dobroczynne właściwości dla małych organizmów, dowiedziono m.in., że zmniejszają problemy z zaparciami.

Pamiętaj, by skonsultować z pediatrą wybór odpowiedniego mleka następnego dla Twojego maluszka. Sześciomiesięczne niemowlę, mimo rozpoczęcia przygody z rozszerzaniem diety, nadal potrzebuje przede wszystkim mleka, by prawidłowo się rozwijać. Mleko stanowi podstawę wyżywienia maluszka do ukończenia pierwszego roku życia. Zadbaj o to, by otrzymało dokładnie to, czego potrzebuje, by mieć energię do zabawy i podejmowania nowych wyzwań.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Komentarze