Objawy menopauzy i leki na klimakterium

Objawy menopauzy i leki na klimakterium
4.9 (97.78%) 9 votes

Menopauza to określenie klimaterium, procesu, który zwiastuje zaprzestanie miesiączkowania. Nie każda kobieta przechodzi przez nią tak samo. Musisz liczyć się z wieloma objawami menopauzy, choć mało prawdopodobne, że doświadczysz ich wszystkich. Nieprzyjemne uderzenia gorąca, obniżenie nastroju, spadek libido i tycie to tylko niektóre objawy menopauzy. Poznaj objawy menopauzy i leki na klimaterium, które pomogą ci przejść przez nią możliwie najspokojniej.

Co to jest menopauza?

Menopauza to nieuchronny okres w życiu każdej kobiety, podobnie jak dzieciństwo, dojrzewanie i starzenie. To czas ostatniej miesiączki, który wiąże się z licznymi symptomami. W organizmie kobiety przechodzącej menopauzę można zauważyć ilościowe i jakościowe zmiany, które potrafią mieć bardzo nasilony przebieg. Menopauzę dzielimy na część około menopauzalną, manopauzę i po menopauzie. Zmiany zaczynają się już w pierwszym z nich, a przybierają na sile w drugim. Zmiany rozpoczynają się już na kilka lat przed wygaśnięciem funkcji jajników. Estrogen i progesteron maleją, a to prowadzi do wystąpienia objawów klimaterium.

Menopauza a wiek

Menopauza a wiek to kwestia indywidualna, choć średnia wieku kobiet przez nią przechodzących wynosi 50 lat. Wczesna menopauza nie świadczy o odchyleniu od normy, po prostu twój organizm starzeje się nieco szybciej. Do wczesnej menopauzy może doprowadzić palenie i inne działania, np. chirurgiczne usunięcie macicy, które automatycznie zamyka kwestię miesiączkowania. Nawet wtedy jednak jajniki produkują hormony odpowiedzialne za wywołanie miesiączki i dopiero ich powolne wygasanie może uruchomić objawy klimaterium takie jak nocne poty i bóle głowy. Jedynym momentem, gdy objawy i miesiączka występują jednocześnie jest usunięcie jajników i macicy.


Jakie są objawy menopauzy?

Kobiety przeżywają ją na wielu płaszczyznach, dlatego że estrogen wydzielany w jajnikach wpływa na wiele obszarów ciała. Część z nich jest związana z procesem starzenia, ale symptomy starzenia i menopauzy nakładają się na siebie i dlatego mogą być mylące.

  • W pierwszej kolejności ustaje okres. Na początku staje się skąpy (skąpe miesiączki) lub nadmierny, ale zawsze nieregularny, spóźnia się.
  • Drugi objaw to ten najbardziej dokuczliwy – uderzenia gorąca. Niektóre kobiety doświadczają ich nawet kilka lat po ustaniu miesiączki. Prawdopodobnie są związane z poziomem estrogenu. Uderzenia gorąca to nagłe uczucie ciepła w górnej części ciała. Twarz i szyja stają się rozżarzone i czerwone. Czerwone plamy wychodzą także na tułowiu. Po takim doświadczeniu najgorsze są następujące po nich zimne dreszcze. Czasem są tak silne, że mogą wybudzać cię w nocy.
  • Kolejny objaw także łączy się z mniejszą ilością estrogenu w organizmie i wpływa na stosunki płciowe. Okolice intymne stają się suche, co utrudnia odbywanie stosunku. Częstym problemem są nawracające infekcje pęcherza i pochwy. Warto zmienić dotychczasowy środek do higieny intymnej na ten przeznaczony dla kobiet po 50 roku życia lub silnie nawilżający jak Lactacyd Pharma. Pomoże nawilżyć skórę, złagodzi świąd i pieczenie a także zabezpieczy przed nawrotem infekcji.
  • Mniejsze napięcie mięśni prowadzi także do innego problemu. Popuszczanie moczu to częsty problem kobiet po ciąży i w czasie menopauzy. Można wzmacniać mięśnie specjalnymi ćwiczeniami i zabezpieczyć się przed plamami używając specjalistycznych podpasek o zwiększonym wchłanianiu Tena Lady.
  • Kolejny ważny problem to wahania nastroju. Po menopauzie zwiększa się drażliwość a zarazem czułość. To ważny moment w życiu kobiety, która zyskuje dowód, że jej młodość nieuchronnie przemija. Wpływa na to wiele czynników jak historia depresji, zmęczenie, natłok obowiązków itp. Bardzo ważne jest, abyś potrafiła zapewnić sobie bezpieczeństwo i spokój, który dadzą ci rodzina, przyjaciele, praca. Nie zapominaj o czasie tylko dla siebie i pielęgnowanie wnętrza, by ułatwić sobie zapanowanie nad złymi emocjami.

Suplement diety Falvit wzbogacony fitoestrogenami

  • Szósty objaw klimaterium to tycie. Twoje ciało ulega zmianie, coraz ciężej jest ci utrzymać skórę i mięśnie w dobrej kondycji. Czujesz się coraz słabsza i mniej energiczna, a twoja skóra szybko traci gęstość i elastyczność. Tłuszcz gromadzi się w talii, co optycznie się poszerza. Bardzo ważne, abyś nie zaniedbała aktywności fizycznej, która może wspomóc cię w walce z osteoporozą, bólem i sztywnieniem stawów. Profilaktycznie zażywaj wapń i witaminę D, które będą chroniły cię przed ubytkiem tkanki kostnej.
  • Kolejny czynnik związany z twoim zdrowiem to choroby serca. Po menopauzie kobiety są szczególnie podatne na zachorowanie. Wysokie ciśnienie krwi, zwiększona lepkość krwi, podwyższony cholesterol – to objawy, z którym będziesz musiała się zmierzyć chcąc zachować zdrowie. Profilaktycznie możesz postawić na suplementy diety – olej z wiesiołka, tran i czosnek. Nie zapominaj o regularnych wizytach u lekarza i badaniu swojego serca.

Objawy menopauzy i leki na klimaterium to jedno, ale najważniejsze, abyś regularnie dbała o swoje zdrowie i wygląd. Dowartościowane, spełnione kobiety lepiej przechodzą przez menopauzę i cieszą się szczęśliwą starością. Nie chodzi o to, by wraz z klimaterium odcinać się od przeszłości i uznawać, że wszystko co najlepsze jest już za nami. Dojrzałość potrafi w równym stopniu zaskakiwać co uczyć, wystarczy tylko się na to zdobyć.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Więcej w Choroby kobiece, Problemy, Seks, Zdrowie
Niedobór chromu – przyczyny, objawy, źródła i rola

Zamknij