Neuropatia nerwów obwodowych – samoleczenie

Zaburzenia obwodowego układu nerwowego obejmują neuropatie, choroby mięśniowe, zaburzenia nerwowo-skórne i nerwowo-mięśniowe. Dziś przyjrzymy się zagadnieniu Neuropatia nerwów obwodowych samoleczenie, aby skonfrontować metody łagodzenia objawów proponowane przez lekarzy z tymi, które możesz wykonać na własną rękę. Pomimo tego pamiętaj, że nic nie zastąpi wizyty u specjalisty, który dysponuje wiedzą i doświadczeniem pozwalającymi prawidłowo zdiagnozować neuropatię nerwów obwodowych i zaproponować optymalną terapię dostosowaną do indywidualnych potrzeb.

Kilka słów wstępu

Neuropatia obwodowa czyli dolegliwości dotyczące  połączeń nerwów przekazujących impulsy do różnych części organizmu. W przeciwieństwie do centralnego układu nerwowego, neurony obwodowe pomijają drogę mózg – rdzeń kręgowy. Neuropatia może dotyczyć jednego lub wielu nerwów lub zajmować korzenie nerwowe stanowiąc już odrębną, poważniejszą jednostkę chorobową.

Neuropatia obwodowa i jej objawy

Neuropatia objawy ma zróżnicowane:  od bólu przez drętwienie, mrowienie, palenie kończyn po wrażenie ich osłabienia. Neuropatia częściej spotykana jest w starszym wieku, ponieważ wtedy dochodzi do coraz częstszych powikłań zdrowotnych i ujawnień wielu nowych chorób.

Objawy neuropatii obwodowej to:

  • Piekący, przeszywający ból
  • Zaburzenia czucia: nasilone lub osłabione odbieranie bodźców
  • Brak czucia temperatury, położenia, dotyku
  • Osłabienie siły i napięcia mięśniowego aż do zaniku mięśni
  • Osłabienie lub brak odruchów ścięgnistych
  • Rzadziej zaburzenia czynności serca, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka, zaparcia), zaburzenia potencji.

Neuropatia nerwów obwodowych i jej przyczyny

Objawy uszkodzenia nerwów obwodowych o małym nasileniu występują u sporej liczby osób przyzwyczajonych do pracy w jednej pozycji. Dotyczy to przede wszystkim kierowców i pracowników spędzających godziny za biurkiem. Uszkodzenia nerwów ujawniają się w postaci mrowienia rąk, braku czucia w dłoniach, bolesnych skurczów w plecach.

Podobne objawy neuropatii nerwów wywołuje uszkodzenie nerwu doznane po wypadku lub zabiegu chirurgicznym. One mogą być dość łatwo rozpoznane ze względu na koncentrację bólu w miejscu cięcia lub doznanego urazu.

Choroby zakaźne, alkoholizm lub cukrzyca mogą z kolei prowadzić do ciężkiej i trudnej w leczeniu zaburzeń. Neuropatia cukrzycowa osłabia nerwy w skórze i mięśniach, co stanowi potencjalne niebezpieczeństwo dla chorego. Nie odczuwa on bólu, a więc nie wie, że się skaleczył, a w ranę wdarło zakażenie. Cukrzycy odczuwają silne mrowienie w stopach (tzw. mrowienie skarpetkowe) albo w dłoniach (mrowienie rękawiczkowe). Zdarzają się długotrwałe bóle mięśni nóg i rak, czasem są ostre, ale trwające krótko. Jeśli uszkodzeniu ulegają także mięśnie ruchowe, dochodzi do ich zaniku. Z tego samego powodu powstają deformacje stóp. Leczenie neuropatii cukrzycowej polega na normowaniu poziomu insuliny we krwi. Jeśli znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka cukrzycą zażywaj suplementy diety na cukrzycę, szczególnie zadbaj o dietę i regularny wysiłek fizyczny. Neuropatia ruchowa i czuciowa towarzyszą także innych schorzeniom tj. miażdżyca tętnic, błonica, RZS, twardzina. To jeden z licznych objawów postępującego zakażenia AIDS, boreliozy i półpaśca. W tym ostatnim przypadku neuropatia obwodowa może się utrzymywać nawet do dwóch lat!

Neuropatia alkoholowa jest wynikiem wyniszczającego wpływu trucizny na organizm, która wywołuje groźne niedobory żywieniowe, m.in. niedobór witaminy B. Nie trudno się domyślić, że podobne objawy mogą towarzyszyć zaburzeniom odżywiania, zespołowi nieprawidłowego wchłaniania. Neuropatia może występować także w przebiegu terapii niektórymi lekami.

Neuropatia nerwów  leczenie

Objawy uszkodzenia nerwów obwodowych, które pojawiły się po zabiegu chirurgicznym, ustępują zazwyczaj w trakcie gojenia. Także bóle wywołane uszkodzeniem nerwów przez czynniki toksyczne lub infekcyjne znikają, gdy dany czynniki przestanie działać i rozpocznie się proces zdrowienia.

Badania dotyczące neuropatii cukrzycowej dowiodły, że objawy neuropatii ustępują, gdy doprowadzi się do prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Jeżeli neuropatia wynika z zaburzeń ukrwienia kończyn dolnych, poprawienie krążenia krwi w tych kończynach może doprowadzić do ustąpienia objawów ze strony nerwów obwodowych.

W neuropatiach występujących w takich schorzeniach, jak reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń czy twardzina, podawanie środków o działaniu przeciwzapalnym i obniżających odporność (tzw. immunosupresyjnych) może przynieść poprawę. Przerwanie podawania dużych dawek witaminy B6 może zahamować narastanie objawów uszkodzenia nerwów, nie spowoduje jednak regeneracji.

Tabletki Diabecol regulujące poziom cukru we krwi

Neuropatia nerwów obwodowych  samoleczenie

Warto wypróbować sprawdzone, domowe sposoby leczenia neuropatii obwodowej czy to samodzielnie czy w połączeniu z farmakoterapią. Masaż pomaga zmniejszyć przykurcze i nadmierne napięcie mięśni. Hydromasaże i odprężające kąpiele borowinowe pozwalają zrelaksować całe ciało, poprawić krążenie i znieść ból bez żadnego wysiłku z naszej strony.

W miarę możliwości wypróbuj różne typy ćwiczeń, które pomogą zwalczyć objawy wynikające z postępującego uszkodzenia nerwów. Zabiegi fizykoterapeutyczne, elektroterapia, magnetoterapia, laseroterapia  nie bój się pytać i korzystać z nich także w domu. Kontroluj postawę ciała w domu i pracy, wprowadzaj częste, chociażby kilkuminutowe przerwy. Przydałaby się, być może, zmiana trybu życia, zrezygnowanie z przyjmowania bez kontroli lekarza dużych dawek witamin, ograniczenie picia alkoholu, a w przypadku palaczy rzucenie nałogu.

Ziołolecznictwo

Stosuj zioła, olejki i wyciągi z roślin leczniczych. Warto postawić szczególnie na rozgrzewające owoce pieprzowca, nasiona gorczycy oraz olejki eteryczne: eukaliptusowy, sosnowy, rozmarynowy, lawendowy o działaniu kojącym ciało i zmysły. Możesz pić pomocniczo: ziele dziurawca, liść babki lancetowatej, korzeń mniszka, liść melisy, korzeń lukrecji, szyszki chmielu. Neuropatia nerwów obwodowych  samoleczenie jest skuteczne i wymagane przy wspieraniu zaleceń lekarza. Mieszanki ziołowe i zioła szwedzkie lub leki typu Amol to kolejne przykłady preparatów opartych na tradycyjnej, ziołowej recepturze, które są skuteczne a przy tym bezpieczne.

1 komentarz
  1. Grajek mówi

    Wczoraj poraził mnie prąd, pojechałem na pogotowie, tam mi kazali czekać najpierw 2,5 godziny, a potem – kiedy zapytałem, ile to jeszcze potrwa – pielęgniarka powiedziała, że może kolejne 2,5 godziny, a może i 3 godziny. Pojechałem do domu, bo wszystko mnie na tym pogotowiu, gdzie nie udzielono mi pomocy, rozbolało. Jak się obudziłem kolejnego dnia, to miałem całą zdrętwiałą rękę, poleciałem do neurologa, zapłaciłem130 zł, i ten stwierdził porażenie nerwów obwodowych. CZYLI CO? SŁUŻBA ZDROWI STRAJKUJE KIEDY SOBIE ZECHCE, ALE CZŁOWIEK PORAŻONY PRĄDEM MA CZEKAĆ 6 GODZIN W POCZEKALNI NA POGOTOWIU? A PONIEWAZ SIE NIE DOCZEKA PRZYJĘCIA NA POGOTOWIU, MA PŁACIC ZE SWOJEJ KIESZENI ZA RATOWANIE ZDROWIA??????

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.