Nerwica serca – czy skuteczne leki istnieją?

Nerwica to rodzaj zaburzenia lękowego, które przybiera bardzo różnorodny charakter. W ich powstaniu, rozwoju i przebiegu istotną rolę odgrywają czynniki psychologiczne. Czy istnieją skuteczne leki na nerwicę serca, jedną z odmian psychicznego lęku ujawniającego się pod postacią fizyczną? Jak skutecznie leczyć to zaburzenie?

Klasyfikacja ICD-10 czyli 10 wersja Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób podaje, że zaburzenia nerwicowe to ogólny termin, w którym zawierają się: zaburzenia lękowe, obsesyjno-kompulsywne, adaptacyjne, reakcje na stres, ale także choroby występujące pod postacią somatyczną.

    1. Nerwica serca – objawy

Objawy nerwicy serca początkowo mogą przypominać objawy choroby układu nerwowego. Taka mylna interpretacja może okazać się bolesna w skutkach. Dlaczego? Otóż nerwica serca to choroba układu nerwowego. Co prawda objawia się ona problemami z sercem, niemniej jednak przyczyny dolegliwości leżą znacznie głębiej. Po czym można więc rozpoznać, iż ma się do czynienia z nerwicą serca? Oto kilka podstawowych objawów:

  • Kołatanie serca. Osoby doświadczające tego stanu często mówią, że mają wrażenie, jakby serce miało wyskoczyć z klatki piersiowej.
  • Kłucie w sercu. Jest to wyjątkowo bolesna i uciążliwa dolegliwość.  Kłucie w sercu potrafi utrzymywać się nawet do kilku dni.
  • Duszności. Pojawiają się trudności z nabraniem powietrza, oddech jest płytki.
  • Bóle przypominające zawał. Ból powodowany nerwicą serca przypomina ból doświadczany w stanie przedzawałowym.

Powyższe cztery objawy pojawiają się w każdym przypadku i występują jednocześnie. Poniżej przedstawiamy listę symptomów dodatkowych, których nie musi doświadczyć każda osoba chora na nerwicę serca.

  • chwilowe utraty przytomności,
  • zawroty głowy,
  • ogólne osłabienie organizmu,
  • problemy z koncentracją,
  • częste oddawanie moczu,
  • fale gorąca.
  • nadmierna potliwość,
  • podwyższone ciśnienie,
  • wymioty.

Objawy nerwicy serca do złudzenia przypominają symptomy innych równie poważnych chorób. Co zrobić, aby dowiedzieć się, z którą z nich mamy do czynienia? Temat ten zostanie rozwinięty w dalszej części niniejszego wpisu.

Nerwica serca a choroba somatyczna

O chorobie somatycznej mówimy, gdy zaburzenia psychiczne współistnieją z chorobami medycznymi i przez to są one trudniejsze w rozpoznaniu oraz leczeniu. Według wiarygodnych badań chociażby powszechne w wymiarze społecznym stany depresyjne zwiększają ryzyko wcześniejszego zgonu właśnie ze względu na źle leczone choroby, których pierwotnym źródłem jest obniżony nastrój. Większość chorób, którym nadano charakter cywilizacyjny rozwija się pod wpływem szkodliwych czynników środowiskowych, społecznych czy kulturowych – nerwica serca należy również do tej grupy. Do takich chorób należą choroby sercowo-naczyniowe w tym choroba niedokrwienna serca, ale także otyłość, astma i wiele innych.

Choroba taka jak nerwica serca może być rozpoznana tylko indywidualnie biorąc pod uwagę czynniki biologiczne, środowiskowe i inne. To choroba złożona, dlatego przysparza problemów lekarzom i pacjentom, którzy latami szukają pomocy na swoje dolegliwości.

Gdzie się zgłosić po pomoc

Osoba cierpiąca na nerwicę serca będzie miewała różne dolegliwości, np:

Pierwszą intuicyjną reakcją jest zgłoszenie się do lekarza pierwszego kontaktu a później kardiologa, który przeprowadzi potrzebne badania. Jeśli wyniki będą prawidłowe a pacjent mimo to odczuwa dolegliwości, to kolejnym etapem leczenia powinna być konsultacja psychiatryczna. Nerwica serca musi być bowiem różnicowana z innymi chorobami psychicznymi i somatycznymi, by nie narażać osoby na niepotrzebny stres podczas kolejnych badań i niesprawdzonych diagnoz.

Leczenie zaburzeń nerwicowych

Nerwica serca jest przede wszystkim zaburzeniem psychicznym objawiającym się w obszarze serca. Leczenie objawowe polegające na zmniejszaniu bólu i dyskomfortu stanowi tylko doraźną pomoc a główne działania powinny być skierowane na uświadomienie pacjentowi źródła jego problemów. Pomoże w tym udział w psychoterapii, która odkryje przed uczestniczącą w niej osobą jej własne stany emocjonalne i cierpienie, które nieumiejętnie przeżywane doprowadziły do rozwoju choroby. Leki przeciwlękowe mogą lecz nie muszą stanowić doraźną pomoc. W niektórych przypadkach niezbędne będzie przyjmowanie ich na stałe, aby uregulować poziom serotoniny czy pomóc wyciszyć huśtawki nastroju.

Kiedy zgłosić się po pomoc

Najbardziej niebezpieczne są napady lękowe, podczas których osoba chora odczuwa paniczny, nieuzasadniony strach na granicy szaleństwa. Atak może ale nie musi być zależny od sytuacji w której się znaleźliśmy, a wtedy wywołuje silne poczucie zagrożenia, przerażenia a nawet depersonalizacji (oderwania od swojego ciała czy poczucie nierealności otoczenia). Jeśli epizod wystąpił w konkretnym miejscu i czasie, osoba może zacząć ich unikać w obawie przed nawrotem objawów. Niestety taki system działanie się nie sprawdza i ataki będą nawracały. Nerwica serca objawia się wtedy bardzo nasilonym napadem duszności, szybkim biciem serca, zawrotami głowy, strachem przed omdleniem i utratą kontroli nad ciałem czy psychiką. Zdarza się, że epizod występuje w momencie relaksu i wyciszenia, co jest tym trudniejsze do zrozumienia, jeszcze bardziej nasila lęk i panikę. Pomoc psychiatryczna jest niezbędna, gdy osoba pod wpływem objawów zaczyna unikać innych ludzi, zaniedbuje relacje, obowiązki i siebie samego.

Porównanie nerwicy serca do stanu przedzawałowego nie jest pozbawione zasadności. Osoba taka może odczuwać realny lęk o własne życie. Gdy dochodzą do tego drżenie rąk, zimne, oblewające poty i uczucie zimna, to charakter choroby wydaje się być przesądzony. Dobre wyniki badań potwierdzą jednak, że nie mamy do czynienia z zawałem, ale nerwicą serca.

Jak leczyć nerwicę serca

Nie istnieją skuteczne leki na nerwicę serca w myśleniu potocznym. Nie wystarczy wziąć tabletkę nasenną, by spokojnie zasnąć lub przeciwlękową aby uspokoić skołatane nerwy. Skutecznym lekiem na nerwicę serca jest pomoc psychologiczna i nie powinniśmy się jej obawiać czy unikać. W świadomości społecznej pokutuje jeszcze przekonanie, że choroba psychiczna jest tematem tabu, ale w rzeczywistości już niemal połowa Europejczyków korzystała z pomocy specjalisty w życiowych zakrętach czy w celu samodoskonalenia się. Wiedza zdobyta na psychoterapii indywidualnej czy grupowej pomoże ci uporać się nie tylko z problemami fizycznymi, ale wpłynie pozytywnie na całe twoje dalsze życie psycho-społeczne. Pamiętajmy, iż nerwica serca wiąże się zarówno z naszą kondycją fizyczną jak i psychiczną.

Nerwica serca a zawał serca

Niektóre objawy nerwicy serca mogą do złudzenia przypominać objawy zawału. Jak odróżnić je, gdy doznaje się ataku? Niestety, ale w wielu przypadkach nie jest to możliwe. Jednym z typowych objawów somatycznych towarzyszących nerwicy serca jest przejmujący ból w klatce piersiowej. Niestety do złudzenia przypomina on stan, który poprzedza zawał serca.

W przypadku ataku nie ma czasu na snucie podejrzeń. Wówczas należy natychmiast zadzwonić po pomoc, a następnie ściśle trzymać się wskazówek lekarza.

Nerwica serca – leczenie domowe

Leczenie domowe może jedynie wesprzeć proces farmakologicznego leczenia nerwicy serca. Jest to poważna dolegliwość, której nie można pozostawić bez profesjonalnej opieki lekarskiej. Nie zmienia to jednak faktu, iż dzięki zmianie trybu życia oraz pewnych zwyczajów żywieniowych można znacznie dopomóc sobie w walce z nerwicą serca.

Pierwszym krokiem w kierunku leczenia, który należy podjąć, jest eliminacja stresu. Rzecz jasna dużo łatwiej jest to napisać, niż zrobić, niemniej jednak nie ma innej drogi ucieczki od tego problemu. Co prawda w momencie, kiedy pacjent już cierpi na nerwicę serca, sama eliminacja stresu to za mało. Konieczne jest podjęcie terapii farmakologicznej oraz wprowadzenie kolejnych zmian w stylu życia.

Jedną z nich jest zaplanowanie zbilansowanej diety. U osób cierpiących na problemy nerwicowe dostrzega się ogromne braki magnezu. Rzecz jasna nie jest to reguła. W związku z tym nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy i w Twoim przypadku brak magnezu przyczynił się do rozwoju nerwicy. Możesz to jednak zweryfikować z pomocą odpowiednich badań. Jeżeli jednak okaże się, że rzeczywiście powinieneś uzupełnić braki magnezu, włącz do swojej diety następujące produkty żywnościowe:

  • pełnoziarniste pieczywo,
  • brązowy ryż,
  • kasza gryczana,
  • płatki owsiane,
  • brokuły,
  • kapusta,
  • sałata,
  • cykoria,
  • seler naciowy,
  • rośliny strączkowe,
  • kiełki.

Bez względu na to, co doprowadziło do rozwoju nerwicy w Twoim przypadku, udoskonalenie diety z pewnością wyjdzie Ci na dobre!

Czego natomiast warto unikać? Oto kilka przykładów:

  • kofeina,
  • papierosy,
  • napoje energetyczne,
  • narkotyki,
  • alkohol,
  • cukier.

Nerwica serca – zapobieganie

Zapobieganie nerwicy jest zdecydowanie lepsze niż jakakolwiek metoda jej leczenia. Co więc należy robić, aby uniknąć tej nieprzyjemnej dolegliwości?

Wszystko obraca się wokół zrównoważonego stylu życia. Należy zacząć od eliminacji stresu oraz odpowiedniego planowania swoich zajęć. Unikaj pośpiechu. Pamiętaj także o tym, aby regularnie zażywać ruchu oraz odpoczywać. Nie zaniedbuj snu. Bądź także na bieżąco ze stanem swojego zdrowia. Regularnie poddawaj się podstawowym badaniom przeglądowym. Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, niezwłocznie konsultuj je z lekarzem. Dbaj również o zbilansowaną dietę oraz unikaj używek. Nie oznacza to rzecz jasna, iż musisz żyć niczym asceta. We wszystkim zalecana jest równowaga. Czasami można zażywać przyjemności zarówno w jedzeniu, jak i piciu, niemniej jednak należy uważać, aby nie zawładnęły one naszym życiem.

Nerwica serca – skutki nieleczenia

„Nerwica serca” to tak naprawdę pojęcie niemedyczne. Zostało ono stworzone jedynie po to, aby obrazowo opisać lokalizację występowania somatycznych objawów nerwicowych. W rzeczywistości mogą one dotknąć wielu innych organów, co rzecz jasna będzie objawiało się w nieco inny sposób.

Do czego prowadzi ignorowanie objawów nerwicy serca? W niektórych przypadkach tego typu nie dzieje się nic złego. Nie brakuje jednak i takich, które okazują się być tragiczne w skutkach. Czasami nerwica serca sama w sobie lub łącznie z innymi dolegliwościami prowadzi do poważniejszych chorób. Długotrwałe utrzymywanie się takich stanów skutkuje znacznym wyniszczeniem organizmu.  W związku z powyższym, stwierdzenie, iż nerwica serca może przyczynić do śmierci, nie jest przesadą.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.