Nerwica lękowa – czyli niezrozumiały lęk z którym ciężko walczyć
Statystyki donoszą, że co raz częściej ludzie chorują na nerwicę lękową, niezależnie od wieku i płci, możliwe, że jedna na 50 osób dotknięta jest nerwicą lękową. Wiele osób wstydzi się przyznać, boi się zasięgnąć porady czy udać się do lekarza psychologa. Czasem dzieje się tak z powodu umniejszania swojego problemu, a czasem osoba wstydzi się i boi negatywnej opinii społeczeństwa.
Co to jest nerwica lękowa
Nerwica lękowa to jedna z odmian nerwicy. Jak nazwa wskazuje głównym problemem choroby jest uczucie lęku. Błędnym twierdzeniem jest, że osoby dotknięte tą odmianą nerwicy zawsze i przewlekle odczuwają strach. Osobie chorej strach może towarzyszyć często, może być przewlekły, a osoba zdaje się zapominać o sytuacjach, w których była nieco odprężona. Zdarza się również forma choroby, w której osoba funkcjonuje względnie normalnie jednak bez określonej przyczyny w sytuacjach, które można określić niezagrażającymi odczuwa paniczny lęk, który utrudnia pracę w społeczeństwie i w życiu codziennym.
Na nerwicę lękową składa się wiele czynników zarówno stricte psychologicznych jak i biologicznych, kiedy choroba jest powiązana z inną chorobą biologiczną. Aby właściwie rozpoznać i leczyć chorobę niezbędna jest wizyta i psychologa specjalisty.
Kogo może dotknąć
Nerwica może dotknąć każdego niezależnie od wieku, nieleczona może doprowadzić do bardzo nieprzyjemnych skutków jak zaniechanie dotychczasowego życia z obawy przed powtarzanymi sytuacjami. Nie wyróżnia się zależności od płci czy pozycji społecznej.
Objawy nerwicy lękowej
Nerwica lękowa objawia się na wiele różnych sposobów, często są to połączone objawy psychologiczne, emocjonalne z objawami wręcz fizycznymi. Objawy często narastają do takiego stopnia, że konieczne jest leczenie farmakologiczne.
Objawy fizyczne nerwicy
- bóle głowy, migreny
- zawroty głowy
- nudności, wymioty
- drażliwość żołądka
- kołatanie serca
- spłycone oddechy, uczucie duszności
- drętwienie kończyn
- bezsenność
Objawy psychologiczne
Objawy psychologiczne wydają się być poważniejsze, ze względu na utrudnianie życia w większym stopniu. Jak na objawy fizyczne osoby próbują stosować leki bez recepty, aby zahamować objawy, tak bez wizyty u psychologa czy psychiatry nie da się powstrzymać objawów emocjonalnych.
- uczucie lęku, strachu bez konkretnej przyczyny
- nasilanie się różnych fobii
- uczucie beznadziejności swojego problemu
- natłok myśli, nieumiejętność ich poukładania
- problemy z odczuwaniem przyjemności
- niestabilność emocjonalna
- potrzeba powtarzania jednej czynności
- letarg
- apatia
Typowe zachowania nerwicowe
Na typowe zachowania nerwicowe składają się najczęściej objawy psychologiczne, które doprowadzają do poczucia przymusu powtarzania poszczególnych czynności, uczucia paraliżującego lęki, uczucia irytacji co może prowadzić do agresji.
Zachowania nerwicowe często powodują wykluczenie osoby chorej ze społeczeństwa, a w konsekwencji pogorszenia objawów i stanu pacjenta.
Często objawy fizyczne powodują lęki i problemy psychiczne, a te z kolei nasilają efekty fizyczne i na przykład zawroty głowy stają się częstsze lub ma się dotkliwsze nudności, co powoduje nasilenie uczucia lęku i faktu, że coś jest nie tak. Powstaje wtedy tak zwane błędne koło, z którego ciężko się wyrwać.
Podłoże nerwicy lękowej – przyczyny
Wbrew powszechnej opinii, że osoby dotknięte chorobami psychicznymi są potocznie odbierane jako wariaci bez szansy na leczenie, to tego typu schorzenia są bardzo poważne i możliwe do wyleczenia. Tego typu dysfunkcje nie są różne od innych biologicznych chorób, które dotykają organizmu ludzkiego. Psychika ludzka jest niezwykle złożona i wpływają na nią czynniki społeczne jak możliwe traumy, problemy społeczne, ale równie dobrze tego typu choroby mogą mieć podłoże biologiczne. Często tego typu dolegliwości spowodowane są obojgiem czynników.
Przyczyny psychologiczne, społeczne
Przyczyną chorób na tle nerwicowym mogą być negatywne doświadczenia z życia osoby chorej. Mogą być to zarówno problemy z dzieciństwa jak i pojedyncza trauma z późniejszego wieku. Często podawanym powodem nerwicy lękowej jest niezaspokajanie podstawowych potrzeb jak bezpieczeństwo w okresie dzieciństwa, jednak nie musi być to jedyny powód. Ludzka psychika nadal nie jest w pełni poznana, zatem ciężko jednoznacznie określić powodu nerwicy przewlekłej, która mogła trwać od dzieciństwa. Czasem faktycznie są to problemy wyniesione z domu, są jednak przypadki kiedy możliwy jest wpływ biologiczny. Często osoby, które dotyka nerwica spowodowana wyraźną traumą mają myśli na temat śmierci, przedwczesnej śmierci, własnej lub osób bliskich co często połączone jest z bezsennością lub trudnościami ze snem.
Konflikt „ja”
Psycholodzy wyróżniają również jako przyczynę psychologiczną konflikt między wolą a poczuciem powinności, który jest na tyle głęboki, że utrudnia podejmowanie jakiejkolwiek decyzji. Takich sytuacji nie należy lekceważyć czy im umniejszać, gdyż mogą one się przerodzić w tak silne stany jak lęk przed wychodzeniem z domu. Często pacjenci nie zdają sobie sprawy z silnego wewnętrznego konfliktu, tak się dzieje podczas napadów lęku. Chociaż osoba nie zdaje sobie sprawy w pełni, jakiego typu konflikt zachodzi w jej psychice to czuje nieopanowany lęk, którego powodu nie zna.
Biologiczny
Czasem powodem dysfunkcji psychologicznej może być podłoże biologiczne, czyli brak jakiegoś składnika w naszym organizmie, najczęściej produkowanego przez ludzki mózg. W takich sytuacjach niezbędna jest pomoc farmakologiczna i wizyty u psychiatry, który będzie mógł wypisać odpowiednie leki i skierować na odpowiednią terapię.
Sposoby leczenia
Najczęstszym sposobem leczenia jest terapia psychologiczna w przypadku objawów jedynie psychicznych lub fizycznych bez podłoża biologicznego. W przypadku gdy w grę wchodzi brak potrzebnych składników w mózgu niezbędne jest leczenie farmakologiczne, którego nie należy się obawiać. Osoby chore na ten typ często boją się i unikają leczenia farmakologicznego, a nie potrzebnie. Tak jak w trakcie przeziębienia łyka się antybiotyk lub przy anemii stosuje się leki z żelazem, tak przy problemach psychiatrycznych – leki są niezbędne do poprawy stanu życia!
Oprócz klasycznej pomocy lekarskiej bardzo ważne jest wsparcie i akceptacja osób bliskich, bez tego osoba nawet pod dobrą opieką medyczną może się załamać i pogłębić w swoich problemach.