Na czym polega niedrożność jelit?

Niedrożność jelit to stan, w którym dochodzi do przetrzymania treści pokarmowej w jelitach. Rozróżniamy niedrożność jelita cienkiego, żołądka, dróg żółciowych i innych organów przewodu pokarmowego, ale dziś przyjrzymy się najczęstszemu przypadkowi niedrożności. Na czym polega niedrożność jelit? Na zatamowaniu ujścia jelit przez fizyczną przeszkodę lub zahamowanie prawidłowej perystaltyki. Dowiedz się jakie sposoby będą skuteczne w niedrożności jelit.

Jak ją rozpoznać?

Niedrożność jelit objawia się na różne sposoby w zależności od lokalizacji i nasilenia. Choroba rzadziej dotyczy górnych odcinków przewodu pokarmowego (żołądek, dwunastnica) jak i dolnych sięgających jelita grubego. Ze względu na nasilenie objawów wyróżniamy niedrożność ostrą bądź przewlekłą. Ta druga charakteryzuje się przeplatającymi remisjami i zaostrzeniami choroby, zaś pierwsza polega na całkowitym zamknięciu ujścia treści pokarmowej i jej zalegania w organizmie, co wywołuje charakterystyczne symptomy:

Główne objawy niedrożności jelit:

  • Ból brzucha to najczęstszy objaw zwiastujący chorobę jelit. Cechuje go częsta nawrotowość i silny przebieg z kolkami trudnymi do jednoznacznego umiejscowienia. Ataki trwają kilka minut, ustępują, by później wrócić na stałe. Jeśli w porę nie zareagujesz na ból może się to skończyć zapaleniem otrzewnej i charakterystycznym napięciem brzucha. Przy niedrożności jelit na skutek zalegania treści pokarmowej nie usłyszysz głośnego przelewania w brzuchu, bo organ przestaje trawić, a więc normalnie funkcjonować.
  • Wymioty to kolejny etap choroby i mają za zadanie opróżnić brzuch z niestrawionych pokarmów jedyną pozostałą drogą. W przypadku przeszkody zlokalizowanej w górnej części jelita cienkiego pojawiają się one już w ciągu kilku pierwszych godzin trwania choroby i są bardzo obfite. Jeżeli zamknięty jest dolny odcinek jelita cienkiego, wymioty występują później, zwykle dopiero po kilkunastu godzinach od początku choroby i mają mniejsze nasilenie. Pomiędzy końcowym odcinkiem jelita cienkiego i początkową częścią jelita grubego znajduje zastawka Bauhina, która przepuszcza treść pokarmową tylko w jedną stronę i zatrzymuje jej zwrotny pasaż. W związku z tym w niskiej niedrożności, gdy zatkane jest światło jelita grubego, treść pokarmowa w nim zawarta nie może cofać się do jelita cienkiego i żołądka i w tej postaci wymioty zwykle nie występują.
  • Wzdęcie brzucha pojawiają się stosunkowo szybko i utrzymują się cały czas. Są wynikiem zgromadzenia gazów w jelitach, które nie mają drogi ujścia. Jeśli wzdęta jest górna i centralna część brzucha, to mamy do czynienia z niedrożnością jelita cienkiego, natomiast w przypadku jelita grubego wzdęcia pojawiają się w górnych i bocznych częściach tułowia. W przypadku długo nieleczonej choroby ten objaw bardzo szybko przybiera na sile i powoduje nieprzyjemny dyskomfort a nawet ból.

Niepokojące objawy wymagające konsultacji z lekarzem:

  • Spadek ciśnienia tętniczego krwi, które może prowadzić do niewydolności krążeniowej
  • Silne odwodnienie prowadzące do zatrzymania moczu i niewydolności nerek
  • Przyspieszone tętno charakterystyczne dla silnych dolegliwości bólowych
  • Gorączka, która świadczy o zakażeniu bakteriami wydostającymi się z jelita

Nie istnieje jeden rodzaj przebycia choroby. Objawy mogą pojawić się nagle lub stopniowo narastać lub mieć zmienne nasilenie. Jeśli wymienionym wyżej objawom towarzyszy brak wypróżniania, to należy jak najszybciej udać się do szpitala.

Tabletki Xenna na silne zaparcia

Sposoby leczenia

Leczenie niedrożności jelit powinno nastąpić możliwie najszybciej, aby nie doprowadzić do osłabienia organizmu. Od momentu rozpoznania niedrożności nie należy jeść ani spożywać płynów. W przypadku potwierdzenia rozpoznania choremu podaje się leki i płyny dożylnie aż do zabiegu operacyjnego lub do czasu ustąpienia ostrych objawów choroby. Po zabiegu operacyjnym lub zakończeniu ostrego okresu choroby stopniowo rozszerza się dietę pacjenta (aż do powrotu do normalnego odżywiania). Po wyleczeniu niedrożności przewodu pokarmowego zwykle nie jest konieczne stosowanie szczególnej diety.

Dieta przy niedrożności jelita

Szczegóły diety ustali twój lekarz, ale generalne zalecenia to:

  • Dieta lekkostrawna (w okresie zaparć dieta na jelita wrażliwe)
  • Jedz mało, ale często
  • Posiłki powinny być rozdrobnione, np. zmiksowane
  • Stopniowo wzbogacaj dietę siemieniem lnianym z błonnikiem
  • Zalecana suplementacja probiotykami sprzyjającymi florze bakteryjnej jelit

Na czym polega niedrożność jelit i jej leczenie? Przede wszystkim na unikaniu produktów ciężkostrawnych, stałą dbałość o sprawność trawienia. Niedrożność jelit powoduje zaburzenie jednego z bardzo skomplikowanych i podstawowych procesów życiowych, jakim jest trawienie i przesuwanie treści pokarmowej. Nie lekceważ choroby i zgłoś się do lekarza jeśli domowe sposoby nie skutkują.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.