Leki, pasty, żele na zapalenie dziąseł

Zapalenie dziąseł jest zwykle powodowane zakażeniem bakteryjnym. Nieleczone, może prowadzić do rozwoju zakażenia zwanego inaczej zapaleniem przyzębia. Zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia to główne przyczyny utraty zębów u dorosłych. Naszym wrogiem nie jest więc wbrew pozorom próchnica, a właśnie niedostateczna dbałość o dziąsła, które utrzymują zęby na swoim miejscu.

Przyczyny zapalenia dziąseł

Dziąsła są dobrze przymocowane do zębów, jednakże pod wpływem spożywanych pokarmów mogą tworzyć minimalne przestrzenie, przez które przenikają bakterie. Gdy resztki jedzenia utkną pod dziąsłem, może skończyć się to ich zapaleniem. Dlatego tak ważne jest zapobieganie gromadzeniu płytki nazębnej i dokładne oczyszczanie jamy ustnej minimum 2 razy dziennie. Szczotkowanie zębów i płukanie jamy ustnej przeciwdziała powstawaniu kamienia nazębnego prowadzącego do zakażenia poniżej linii dziąseł. Zlekceważone zapalenie dziąseł prowadzi do odklejenia tkanki od powierzchni zęba. W efekcie ząb chwieje się i wypada. Niektóre osoby są bardziej podatne na stany zapalne dziąseł i przyzębia. W ich interesie leżą częstsze wizyty u dentysty i specjalne techniki szczotkowania, które będą najdelikatniejsze dla zębów.

Oto pozostałe czynniki ryzyka zapalenia dziąseł:

Jak rozpoznać objawy zapalenia dziąseł

Zapalenie dziąseł powoduje największą utratę zębów spośród wszystkich przyczyn stomatologicznych, ponieważ czasami przebiega tak niejednoznacznie, że jest bagatelizowane. Objawy zapalenia dziąseł, które powinny cię zaniepokoić i skłonić do wizyty u dentysty to:

  • Miękkie, czerwone dziąsła
  • Krwawienie przy szczotkowaniu i używaniu nici dentystycznej
  • Odklejenie dziąsła od zęba
  • Rozchwianie zęba
  • Ból podczas jedzenia
  • Nadwrażliwość zębów
  • Nieświeży oddech, który nie znika po umyciu zębów lub szybko po tym powraca

Leczenie zapalenia dziąseł

Utrzymanie dziąseł w odpowiedniej kondycji wymaga od nas regularnej i odpowiednio dobranej higieny. Ponieważ szczotkowanie może powodować na pewnym etapie choroby ból, powinno się zamienić szczoteczkę na tę z miękkim włosiem. Dobrym wyborem jest szczoteczka elektryczna, którą łatwiej kontrolować nacisk wywierany na powierzchnię zębów i dziąseł. Jeśli masz wrażenie, że po szczotkowaniu twoje zęby są brudne, możesz popełniać częsty błąd i szczotkować je zbyt mocno, co prowadzi do naruszenia dziąseł. Jeśli preferujesz cioteczkę manualną, to zęby czyść ruchami pionowymi kierowanymi od góry do dołu, by „domknąć” dziąsła. W ciągu dnia używaj płynu do płukania ust, który delikatnie usuwa płytkę nazębną bez potrzeby mechanicznego pocierania szkliwa. Pasta do zębów wrażliwych i z paradontozą to najlepszy wybór w zapaleniu dziąseł i zapobieganiu rozwoju choroby. Zalecana pasta to m.in. Parodontax Classic pomagająca powstrzymać krwawienie dziąseł. Nie zawiera fluorku. Zaleca się także rezygnację z palenia i regularne kontrole u lekarza rodzinnego, wykonywanie potrzebnych badań i nie opuszczanie wizyt u dentysty.

Tabletki Sebidin Plus zwalczające stan zapalny w jamie ustnej

Leki na zapalenie dziąseł

Istnieje kilka sposobów zapobiegania zapalenie dziąseł – leki nie są jednak częścią profilaktyki, a leczenia już poważnego stanu choroby. Gdy dokuczają ci szczególnie uporczywe objawy zapalenia dziąseł możesz sięgnąć po maści i żele znieczulające oraz antyseptyczne. Najpopularniejsze są te z dodatkiem chlorheksydyny o właściwościach antyseptycznych jak PerioKin. Antybiotyki doustne są podawane tylko w poważnych stanach zapalnych dziąseł.

Jak zapobiegać zapaleniu dziąseł

Zapobieganie zapaleniu dziąseł opiera się na właściwej higienie jamy ustnej. Twoja dieta nie powinna być bogata w cukry, a po posiłku warto płukać jamę ustną. Rano i wieczorem szczotkujmy zęby i nitkujmy przestrzenie międzyzębowe. Wybieraj powlekane nici dentystyczne, które nie będą zbyt ostre dla delikatnych dziąseł. Co pół roku odwiedzaj dentystę i stosuj się do jego zaleceń. Na wizycie poproś o dobranie najlepszej pielęgnacji dopasowanej do stanu twojego uzębienia. Pamiętaj, że nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić nawet do utraty zęba, dlatego nie lekceważ pierwszych objawów choroby. Zapalenie dziąseł to zwiększone ryzyko wielu innych chorób, ponieważ bakterie bytujące na naszych zębach przedostają się do dolnego przewodu pokarmowego i krążą z krwią po całym organizmie. O uzębienie powinny dbać szczególnie dzieci a także kobiety w ciąży, by zapobiegać powikłaniom u płodu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.